Ռուբեն Մխիթարյան. Ինչպե՞ս փոխվեց Արցախյան հարցի ընթացքը, երբ Նիկոլը ստացավ 5 միլիարդ դոլարի առաջարկություն
09:32 13/02/2021
Պրոդյուսեր Ռուբեն Մխիթարյանը հրապարակել է «Երկրի անառակ կողմը» վերնագրված ֆիլմը, որտեղ ներկայացված են դեռ վարչապետ չընտրված, ապա նաև վարչապետ դարձած Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները՝ ԼՂ խնդրի, դրա կարգավորման, բանակցությունների վերաբերյալ, որոնք հեղինակի խոսքով, «կռուտիտ» են։
«Այս ֆիլմն այն մասին է, թե ինչպես տեր և տիկին ավանտյուրիստներ Նիկոլն ու Աննան մեզ նախապատրաստում էին խաղաղության, որպեսզի պատերազմի միջոցով շրջեն հայոց պատմության վերջին էջը»,- նշում է Մխիթարյանը։
Նա ֆիլմում մի քանի հարցեր է բարձրաձայնում.
«Ի վերջո ո՞րն էր Նիկոլի «սեփական» կետը:
Ինչպե՞ս փոխվեց Արցախյան հարցի ընթացքը, երբ Նիկոլը ստացավ 5 միլիարդ դոլարի առաջարկություն:
Ո՞վ հրահրեց Տավուշում նախորդ տարվա հուլիսին հայ-ադրբեջանական «մինի» պատերազմը:
Ինչպե՞ս 2.5 տարում ծրագրված վիժեցվեց բանակցային գործընթացը:
Եվ ինչպե՞ս Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարները սկսեցին բառ առ բառ կրկնել նույն միտքը»։
Նշենք, որ սա Ռուբեն Մխիթարյանի երկրորդ ֆիլմն է։ Առաջինը հրապարակվեց երկու շաբաթ առաջ՝ «Զգետնված իրականություն» վերնագրով։ Նախորդ ֆիլմում հեղինակը հրապարակել էր փաստեր պատերազմի ընթացքում պաշտոնական տեղեկատվության սուտ լինելու վերաբերյալ.
«44 օրյա պատերազմի 4 ամենաբացահայտ սուտն ու կեղծիքը, կամ այն, ինչը ես անվանում եմ ՊԱՇՏՈՆԱԿԱՆ ԱՊԱՏԵՂԵԿԱՏՎՈՒԹՅՈՒՆ»։

Как изменился курс в вопросе Арцаха, когда Никол получил предложение о $5 млрд? Фильм Рубена Мхитаряна
10:41 13/02/2021
Известный армянский продюсер и режиссер Рубен Мхитарян представил в пятницу новый документальный фильм под названием «Блудная сторона страны» (название по аналогии с наименованием книги занимающего пост премьер-министра Армении Никола Пашиняна «Обратная сторона страны». – ред.).
В документальном фильме представлены заявления Никола Пашиняна – до и во время премьерства – о нагорно-карабахском конфликте, его урегулировании, переговорах, которые, по словам автора фильма, являются попытками выкрутиться.
«Этот фильм о том, как г-н и г-жа авантюристы – Никол и Анна – подготавливали нас  нас к миру, чтобы через войну они могли перевернуть последнюю страницу арямнской истории», – отмечает Мхитарян.
Он в фильме поднимает ряд вопросов:
«В конце концов, какой была «собственная» точка, с которой Никол начал переговоры?
Как изменился курс в вопросе Арцаха, когда Никол получил предложение о 5 млрд долларах?
Кто спровоцировал армяно-азербайджанскую «мини-войну» в Тавуше в июле прошлого года?
Как спланированно за 2,5 года был сорван переговорный процесс?
И как руководители Азербайджана и Армении начали слово в слово повторять один и тот же тезис?
Этот фильм о том, как г-н и г-жа авантюристы – Никол и Анна – подготавливали нас к миру, чтобы перевернуть последнюю страницу армянской истории через войну».
Следует отметить, что это второй фильм Рубена Мхитаряна. Первый вышел две недели назад под названием «Поверженная реальность» – об империи лжи и манипуляции в армянском медиа-поле во время войны. Фильм мгновенно разошелся по Сети, набрав десятки тысяч просмотров.