Չինաստանը հրաժարվում է ԱՀԿ-ին տալ կորոնավիրուսով վարակման վաղ դեպքերի մասին հում տվյալները
Չինաստանի իշխանությունները հրաժարվել են Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությանը (ԱՀԿ) հում տվյալներ տրամադրել Չինաստանում կորոնավիրուսի վարակի վաղ դեպքերի մասին: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ուրբաթ օրը հաղորդել է «The Wall Street Journal»-ը՝ վկայակոչելով ԱՀԿ միջազգային առաքելության մի քանի փորձագետների, որոնք ուսումնասիրել են կորոնավիրուսի ծագումը Չինաստանում:
«Նրանք մեզ ցույց տվեցին մի քանի նմուշ, բայց դա նույնը չէ, ինչ տրամադրել են բոլորը, ինչն ընդունված ստանդարտ է համաճարակաբանական հետազոտությունների համար»,- թերթին ասել է ավստրալացի գիտնական Դոմինիկ Դուայերը:
Նա բացատրել է, որ խոսքը գնում է կորոնավիրուսային վարակի 174 դեպքերի մասին, որոնք հայտնաբերվել են 2019 թվականի դեկտեմբերին, և ավելի վաղ արձանագրված հավանական դեպքերի մասին, որոնք դեռ չեն հաստատվել:
Չինաստանի իշխանությունները հրավիրել են գիտնականների թիմին `ծանոթանալու այդ տեղեկատվության մասին սեփական վերլուծությանը և դրանց ընդհանրացմանը, ըստ որի` Ուհանում վիրուսի ավելի վաղ տարածման մասին ոչ մի ապացույց չի հայտնաբերվել: Դուայերը հայտարարել է, որ ելակետային տվյալների տրամադրման մեժումը հանգեցրել է չինացի փորձագետների և ԱՀԿ թիմի անդամների միջև բուռն քննարկումների:
Միջազգային առաքելության փորձագետ, դոկտոր Թեա Ֆիշերը թերթին ասել է, որ ինքը չի տեսնում որևէ հակասություն չինական կողմի կողմից վերլուծված ամփոփ տվյալների և այն տեղեկատվության միջև, որոնք ԱՀԿ մասնագետները կարողացել են հավաքել անմիջապես Ուհանում: Այնուամենայնիվ, նա նաև նշել է, որ ավելի խորը հետազոտությունների համար անհրաժեշտ է հասանելիություն ունենալ նախնական հում տվյալներին:
«Վիրուսը միանշանակ շրջանառվում էր բնակչության շրջանում՝ նախքան առաջին լուրջ կլինիկական դեպքերի մասին հաղորդելը»,- ավելացրել է նա:

China refuses to give WHO raw data on early COVID-19 cases
World Health Organization investigators got into contentious arguments with Chinese officials over their refusal to turn over raw data on early coronavirus cases, Business Insider reported, citing the Wall Street Journal.
The data could have helped get a better understanding of how and when the pandemic started. A team of WHO investigators spent almost a month in Wuhan trying to figure out the origins of the pandemic.
Officials in China were frustrated by the persistent requests to get information on 174 COVID-19 cases that were found in December 2019, the Journal reported, adding that WHO officials were only given summaries and analyses of the data, as well as information from medical records from the months before the outbreak in Wuhan was identified.
"They showed us a couple of examples, but that's not the same as doing all of them, which is standard epidemiological investigation," Dominic Dwyer, an Australian microbiologist on the WHO team told the Journal. "So then, you know, the interpretation of that data becomes more limited from our point of view, although the other side might see it as being quite good."
Chinese officials wanted to persuade the investigators of the Chinese government to claim that the virus might have spread in the country from abroad, but WHO officials said they couldn't make any claim until they saw data, The New York Times reported.
"It was my take on the entire mission that it was highly geopolitical," Dr. Thea Kølsen Fischer, a Danish epidemiologist on the WHO team told the Times. "Everybody knows how much pressure there is on China to be open to an investigation and also how much blame there might be associated with this."
Insider previously reported that the WHO team in China gave very few definitive answers about the origins of the virus, but confirmed a theory that the virus was leaked from a lab was untrue.