Տիգրան Աբրահամյան. ՊՆ ղեկավարության ակտիվ ջանքերով շարունակում է անկում ապրել
«Խնձորեսկի գյուղապետարանն իր ֆեյսբուքյան էջի միջոցով հայտնել է գյուղի հովիվի և ադրբեջանցի զինվորների միջև տեղի ունեցած միջադեպի մասին (ադրբեջանցիները ոչխարները տարել են, ավելի ուշ՝ հետ վերադարձրել) նաև տեղեկացրել, որ թեմային արձագանքել են սահմանապահները, ԶՈՒ 1-ին բանակային կորպուսի հրամանատարությունը և բանակցությունների արդյունքում խնդիրը հարթվել է։
Հատկանշական է, որ ՀՀ ՊՆ-ն այդ և հաջորդ օրվա իր պաշտոնական հաղորդագրությունում նշել է, որ «փետրվարի11-ին և 12-ին ՀՀ պետական սահմանի հայ-ադրբեջանական շփման գծի ամբողջ երկայնքով օպերատիվ իրավիճակը չի փոփոխվել, սահմանային միջադեպեր չեն արձանագրվել»։
Ես այդպես էլ չհասկացա, թե ինչու է Պաշտպանության նախարարությունը շարունակում ապատեղեկատվության սփռումը։ Իմաստը որն է՞։ Եղել է միջադեպ՝ տեղեկացրեք ու անցեք առաջ, ինչո՞ւ եք թաքցնում։
Արդեն 2-րդ, թե 3-րդ դեպքն է, որ ՊՆ-ն իրականությունը չհամապատասխանող տեղեկություններ է փոխանցում։
Նախորդը Սյունիքի Տեղ համայնքում ձերբակալված երկու ադրբեջանցի զինծառայողների միջադեպն էր։ Դեպքից 2 օր հետո նրանց հանձնել էին Ադրբեջանին, սակայն այդ երկու դրվագներից որևէ մեկի վերաբերյալ ոչ միայն պաշտոնապես չէր հայտարարվել, այլ ՊՆ-ն նույնիսկ ամենօրյա հաղորդագրությամբ նշել էր, որ միջադեպեր չեն գրանցվել։
Մի պարզ հարց տամ ՊՆ-ին՝ ինչո՞ւ եք ամեն օր սահմանային իրադրության վերաբերյալ հաղորդագրություն տարածում, եթե դրանք շատ դեպքերում չեն համապատասխանում իրականությանը, իսկ հանրության մոտ ձեր հայտարարությունների նկատմամբ վստահությունը անվտանգության սպառնալիքի հասնող ցածր է։
Նպատակս ձեզ հիմար դրության մեջ դնելը չէ, մտահոգությունս ՊՆ-ի պես կարևոր կառույցի նկատմամբ վստահության մակարդակն է, որը ՊՆ ղեկավարության ակտիվ ջանքերով շարունակում է անկում ապրել»։
Խնձորեսկի գյուղապետարանն իր ֆեյսբուքյան էջի միջոցով հայտնել է գյուղի հովիվի և ադրբեջանցի զինվորների միջև տեղի ունեցած...

Tigran Abrahamyan: Public trust in Defense Ministry continues to decline due to 'active efforts' of its leadership
The public trust in Armenia’s Defense Ministry continues to decline due to “active efforts” of its leadership, according to Henaket Analytical Center head Tigran Abrahamyan.
In a Facebook post on Saturday, the analyst accused the ministry of spreading “disinformation” and failing to disclose border incidents to the public.
"The Khndzoresk village municipality reported on its Facebook page about an incident between the village shepherd and the Azeri troops (the Azeris seized his sheep and later returned them). It said the border guards and the command of the 1st Army Corps responded to the incident, resolving the issue through negotiations,” Abrahamyan wrote.
“Incidentally, the Armenian Defense Ministry said in a statement that “the operational situation remained stable along the entire length of the Armenian-Azerbaijani border on February 11 and 12. No border incidents were registered.”
“I don’t understand why the Defense Ministry continues to spread disinformation. What is the point of it? This is the second or third case when the ministry spreads information that does not correspond to reality.
“The previous one concerned an incident involving two Azerbaijani servicemen who were arrested in Tegh community of Syunik. Two days after the incident, they were handed over to Azerbaijan, however no official statements were made on any of them. Moreover, in its daily statement the Defense Ministry said no incidents had been recorded.
“Why do you issue statements on the border situation every single day, if in many cases they do not correspond to reality?” the analyst said, stating the public trust in the Defense Ministry continues to decline due to “active efforts” of its leadership.