Տիգրան Աբրահամյան. ՊՆ ղեկավարության ակտիվ ջանքերով շարունակում է անկում ապրել
«Խնձորեսկի գյուղապետարանն իր ֆեյսբուքյան էջի միջոցով հայտնել է գյուղի հովիվի և ադրբեջանցի զինվորների միջև տեղի ունեցած միջադեպի մասին (ադրբեջանցիները ոչխարները տարել են, ավելի ուշ՝ հետ վերադարձրել) նաև տեղեկացրել, որ թեմային արձագանքել են սահմանապահները, ԶՈՒ 1-ին բանակային կորպուսի հրամանատարությունը և բանակցությունների արդյունքում խնդիրը հարթվել է։
Հատկանշական է, որ ՀՀ ՊՆ-ն այդ և հաջորդ օրվա իր պաշտոնական հաղորդագրությունում նշել է, որ «փետրվարի11-ին և 12-ին ՀՀ պետական սահմանի հայ-ադրբեջանական շփման գծի ամբողջ երկայնքով օպերատիվ իրավիճակը չի փոփոխվել, սահմանային միջադեպեր չեն արձանագրվել»։
Ես այդպես էլ չհասկացա, թե ինչու է Պաշտպանության նախարարությունը շարունակում ապատեղեկատվության սփռումը։ Իմաստը որն է՞։ Եղել է միջադեպ՝ տեղեկացրեք ու անցեք առաջ, ինչո՞ւ եք թաքցնում։
Արդեն 2-րդ, թե 3-րդ դեպքն է, որ ՊՆ-ն իրականությունը չհամապատասխանող տեղեկություններ է փոխանցում։
Նախորդը Սյունիքի Տեղ համայնքում ձերբակալված երկու ադրբեջանցի զինծառայողների միջադեպն էր։ Դեպքից 2 օր հետո նրանց հանձնել էին Ադրբեջանին, սակայն այդ երկու դրվագներից որևէ մեկի վերաբերյալ ոչ միայն պաշտոնապես չէր հայտարարվել, այլ ՊՆ-ն նույնիսկ ամենօրյա հաղորդագրությամբ նշել էր, որ միջադեպեր չեն գրանցվել։
Մի պարզ հարց տամ ՊՆ-ին՝ ինչո՞ւ եք ամեն օր սահմանային իրադրության վերաբերյալ հաղորդագրություն տարածում, եթե դրանք շատ դեպքերում չեն համապատասխանում իրականությանը, իսկ հանրության մոտ ձեր հայտարարությունների նկատմամբ վստահությունը անվտանգության սպառնալիքի հասնող ցածր է։
Նպատակս ձեզ հիմար դրության մեջ դնելը չէ, մտահոգությունս ՊՆ-ի պես կարևոր կառույցի նկատմամբ վստահության մակարդակն է, որը ՊՆ ղեկավարության ակտիվ ջանքերով շարունակում է անկում ապրել»։
Խնձորեսկի գյուղապետարանն իր ֆեյսբուքյան էջի միջոցով հայտնել է գյուղի հովիվի և ադրբեջանցի զինվորների միջև տեղի ունեցած...

Тигран Абрамян: Активными усилиями руководства МО Армении доверие к ведомству продолжает переживать спад
14:15 13/02/2021
«Администрация села Хндзореск посредством страницы в соцсети Facebook сообщила об инциденте между сельским пастухом и азербайджанскими военными (азербайджанцы увели овец, позднее – вернули обратно), также указав, что на происшествие среагировали пограничники, командование 1-го армейского корпуса ВС, проблема была урегулирована в результате переговоров.
Примечательно, что Минобороны РА в своих официальных сводках за этот и последующий дни отметило, что «11 и 12 февраля по всей протяженности армяно-азербайджанской линии соприкосновения государственной границы РА приграничных инцидентов не зарегистрировано, оперативная обстановка не претерпела изменений».
Я так и не понял, почему Минобороны продолжает распространение дезинформации. В чем смысл? Произошел инцидент – сообщите и пройдите вперед, почему скрывааете?
Это второй или третий случай, когда Минобороны передает информацию, не соответствующую действительности.
Предыдущим был инцидент с двумя азербайджанскими военнослужащими, задержанными в общине Тег Сюника. Через два дня после инцидента они были переданы Азербайджану, но ни об одном из этих двух эпизодов не только официально не было объявлено, но и министерство обороны в ежедневном сообщении даже отметило, что инцидентов не зафиксировано.
Позвольте мне задать Минобороны простой вопрос: почему вы каждый день распространяете сообщение о приграничной ситуации, если во многих случаях они не соответствуют действительности, а доверие общественности к вашим заявлениям столь низкое, что доходит до угрозы безопасности.
Моя цель – не ставить вас в глупое положение, меня беспокоит уровень доверия к столь важной структуре, как Министерство обороны, которое продолжает регистрировать спад из-за активных усилий руководства министерства обороны».