Կրեմլը պարզաբանել է ԱՊՀ տարածքում Ռուսաստանի ազդեցության աճի մասին Պուտինի խոսքերը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, խոսելով ԱՊՀ-ում Ռուսաստանի ազդեցության աճի մասին, նկատի ուներ ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացումը` ի շահ այդ երկրների ժողովուրդների: ՌԴ ղեկավարի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովի խոսքերը ներկայացնում է «ՌԻԱ նովոստի»-ին:
Ռուսական լրատվամիջոցների խմբագիրների հետ հանդիպմանը, մասնավորապես, Պուտինը խոսել էր հետխորհրդային տարածքում Ռուսաստանի ազդեցության ուժեղացման մասին:
«Դուք գիտեք, որ մենք ունենք ինտեգրման գործընթացներ, որոնք շարունակվում և զարգանում են, ավելի լայն համատեքստում դա ինտեգրումն է ԱՊՀ շրջանակներում»,-ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով հարցին, թե որ երկրների մասին է խոսում Պուտինը:
Պեսկովի խոսքով՝ իր կայացված լինելու մասին հայտնեց նաև ինտեգրման արագացված վեկտորը՝ Եվրասիական տնտեսական միությունը, որտեղ առկա է մասնակից երկրների որոշակի փոխկախվածություն:
«Իհարկե, մենք խոսում ենք այդ երկրների փոխադարձ շահերի մասին, քանի որ այդպիսի ինտեգրացիոն գործընթացները բխում են երկրների ժողովուրդների շահերից: Դա է ասել նախագահը»,-հավելել է Պեսկովը:

Кремль разъяснил слова Путина о росте влияния России в СНГ
Президент РФ Владимир Путин, говоря о росте влияния России в СНГ, имел в виду развитие интеграционных процессов в интересах народов этих стран, заявил пресс-секретарь главы российского государства Дмитрий Песков.
На встрече с редакторами российских СМИ Путин, в частности, сказал об усилении влияния России на постсоветском пространстве.
"Вы знаете, что у нас идут и развиваются интеграционные процессы, в более широком контексте это интеграция в рамках СНГ", - сказал Песков в ответ на вопрос, о каких странах говорил Путин.
По его словам, также доказал свою состоятельность ускоренный вектор интеграции - Евразийский экономический союз, где наблюдается "определенная взаимозависимость стран-участниц".
"Конечно же речь идет именно о взаимных интересах этих стран, потому что подобные интеграционные процессы - они в интересах народов этих стран. Об этом говорилось президентом ", - добавил Песков.