Բարձրագույն կատեգորիայի էնդոկրինոլոգ Ելենա Գուբկինան ներկայացրել է քաշի անսպասելի ավելացման հիմնական պատճառները, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Նա նշել է, որ քնի պակասը հաճախ նպաստում է քաշի ավելացմանը:
«Այսպիսով, սխալ ռեժիմը մեծացնում է ախորժակը, քանի որ մարդու ուղեղը մեծ քանակությամբ կալորիաներ ընդունելով փորձում է վերականգնել էներգիայի պաշարները։ Քնի պակասի արդյունքում խանգարվում է հորմոնների արտադրությունը. աճում է ինսուլինի և կորտիզոլի արտադրությունը, նվազում է սոմատոտրոպ հորմոնի (աճի հորմոն) արտադրությունը»,- ասել է բժիշկը։
Քաշի ավելացման մեկ այլ պատճառ, ըստ բժշկի, կարող է լինել երկարատև սթրեսի ազդեցությունը, ինչի հետևանքով մեծ քանակությամբ մակերիկամիկ կորտիզոլ հորմոն է արտադրվում, որն էլ նպաստում է ճարպային պաշարների արագ կուտակմանը:
«Բացի այդ, մարմնի քաշը հաճախ աճում է մարմնում հեղուկի պահպանման պատճառով. այս դեպքում պետք է հաստատել խմելու ռեժիմ, ինչպես նաև պետք է նվազեցնել աղի օգտագործման քանակը»,- խորհուրդ է տվել Գուբկինան։
Ըստ նրա, մարդը կարող է սկսել գիրանալ այնպիսի դեղեր ընդունելու պատճառով, ինչպիսիք են գլյուկոկորտիկոիդները (ստերոիդ հորմոններ), հակաբեղմնավորիչները, հակադեպրեսանտները և հակաքաղցկեղայինները։ Միևնույն ժամանակ, նա ասել է, որ ծխախոտից հրաժարվելը նույնպես կարող է քաշի ավելացման պատճառ լինել։

Названы 5 причин неожиданного набора веса
Врач-эндокринолог высшей категории Елена Губкина перечислила главные причины неожиданного набора веса.
По ее словам, зачастую на увеличение массы тела влияет недостаток сна. Так, неправильный режим повышает аппетит, поскольку мозг человека пытается восстановить энергетические запасы большим количеством калорий, а также нарушает метаболизм.
"В результате недостатка сна замедляется обмен веществ, так как нарушается выработка гормонов — повышается выработка инсулина и кортизола, снижается выработка соматотропного гормона (гормона роста)", — сказала Губкина в комментарии "Аргументам и фактам".
Другой причиной набора веса, по ее словам, может быть подверженность длительному стрессу, из-за чего выделяется большое количество гормона надпочечников — кортизола, способствующего стремительному накоплению жировых запасов. Также масса тела часто увеличивается из-за задержки жидкости в организме: в этом случае следует наладить питьевой режим, а также сократить количество потребляемой соли, в том числе отказаться от таких продуктов, как колбасные изделия или чипсы.
Кроме того, отметила Губкина, человек может начать толстеть из-за приема лекарств, например глюкокортикоидов (стероидные гормоны), нейролептиков, антидепрессантов и противосудорожных препаратов, а также вследствие отказа от курения.