Դեպի ՌԴ ավիատոմսերի գների կտրուկ բարձրացման հարցով ՏՄՊՊՀ-ն պարտավոր էր դիմել ԵՏՀ-ին. Պարսյան
ՀՅԴ Բյուրոյի տնտեսական հետազոտությունների գրասենյակի պատասխանատու, տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը հոդված է հրապարակել, որում, անդրադարձել է ՌԴ ավիատոմսերի գների կտրուկ բարձրացման հարցին և  ՏՄՊՊՀ-ի արձագանքին։
«Այսօր ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) հրապարակել է Հայաստան-Ռուսաստան ավիտատոմսերի գների բարձրացման վերաբերյալ ուսումնասիրության արդյունքները, ըստ որի՝ ավիատոմսերի գների բարձրացումը մի կողմից պայմանավորված է օտարերկրյա խոշոր ավիափոխադրող ընկերությունների կողմից կիրառվող թվային ավտոմատացված համակարգերի տնտեսական գործոնների վերլուծման արդյունքների հետ, իսկ մյուս կողմից՝ զգալի բարձր պահանջարկով պայմանավորված առավել էժան արժեք ունեցող ավիատոմսերի սպառմամբ։
ՏՄՊՊՀ-ի այս ուսումնասիրության արդյունքները փաստում են, որ հերթական անգամ գործ ունենք լիազոր մարմնի անգործության հետ։ Նախ, Հանձնաժողովը պարտավոր էր ամբողջական ուսումնասիրել ավիատոմսերի շուկան՝ հաշվի առնելով, որ այս շուկայում գործում են մենաշնորհ կամ գերիշխող դիրք ունեցող ավիափոխադրողներ, որոնք բացասական ազդեցություն են թողնում ազգային փոխադրողների ստեղծման և կայացման վրա։
ՏՄՊՊՀ-ն հայտարարում է, որ չի կարող վերահսկել ռուսական ավիաընկերությունների գործունեությունը։ Այն դեպքում, երբ մեր օրենսդրությունը հնարավորություն է ընձեռում այդ ավիաընկերությունների նկատմամբ ուսումնասիրություն և վերահսկողություն իրականացնելու համար։ Մասնավորապես՝ ուսումնասիրության արդյունքների հիման վրա ՏՄՊՊՀ-ն ոչ թե կարող էր, այլ պարտավոր էր դիմել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովին։ Չդիմելը չի կարող պատճառաբանվել նրանով, որ նախկինում դիմել են ու արդյունք չեն ունեցել։ Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միության լիիրավ անդամ է և ունի բոլոր մեխանիզմները ռուսական ավիաընկերությունների չհիմնավորված գների բարձրացման դեմ բողոք ներկայացնելու համար՝ ընդհուպ մինչև ԵԱՏՄ դատարան դիմելու։
ՏՄՊՊՀ-ն չհիմնավորված պնդում է, որ օտարերկրյա խոշոր ավիաընկերությունների կողմից կիրառվող թվային ավտոմատացված համակարգերը գրեթե զուրկ են մարդկային ազդեցության գործոններից։ Տպավորություն է ստեղծվում ՏՄՊՊՀ-ն կամ տեղյակ չէ, թե ինչպես են գործում այդ համակարգերը (օրինակ՝ Amadeus Air), կամ, պարզապես գործը «ցրում է» իր վրայից։ Մինչդեռ գաղտնիք չէ, որ ցանկացած ավտոմատացված ծրագիր գործում է մարդու՝ այս դեպքում ավիաընկերության կողմից տրված պարամետրերի հիման վրա, և ընկերությունը կարող է ցանկացած ժամանակ փոփոխել դրանք։
Իսկ ինչ վերաբերվում է ավիաընկերությունների կողմից սահմանվող ավիատոմսերի ենթադասերի (Class) սակագներին, ապա դրանց հարաբերակցությունը ևս ընկերությունը կարող է ցանկացած ժամանակ վերանայել։ Դարձյալ բավարար հիմնավորված չէ այն պնդումը, որ էժան տոմսերի նկատմամբ բարձր պահանջարկի արդյունքում է ավիատոմսերի գների բարձրացումը։ Խիստ կասկածելի է, որ այս կարճ ժամանակահատվածում Հանձնաժողովը հասցրել է ուսումնասիրել նախկինում և ներկայում Երևան-Մոսկվա թռնող A320 բոլորի ինքնաթիռի 140 նստատեղերի ենթադասերի հարաբերակցությունը փոփոխվել է, թե ոչ։ Իսկ ինքնաթիռի բիզնես կլասսի տեղերը չէին կարող փետրվարին, օրինակ՝ կրկնակի ավելանալ։
Ամփոփելով՝ ընդգծեմ, որ ՏՄՊՊՀ-ն ունի բոլոր գործիքները ավիատոմսերի շուկայում մրցակցային խնդիրները բացահայտելու, վերահսկելու և պատժելու համար։ Տարիներ շարունակ այս ոլորտում օտարերկրյա ընկերությունները մեծ հարված են հասցրել հայկական ավիաընկերություններին՝ կտրուկ իջեցնելով,  իսկ որոշ ժամանակ անց մի քանի անգամ ավել բարձրացրելով ավիատոմսերի արժեքները՝ արդյունքում սնանկացնելով հայկական ընկերություններին։ Իսկ ոլորտի պատասխանատուները, փոխարենը լուծելու այս խնդիրները, կանաչ լույս են վառել էժան ավիատոմսով շուկա «ներխուժող» լոուքոստերների կամ խոշոր խաղացողների համար՝ հետին պլան մղելով հզոր ազգային ավիափոխադրող ունենալու հեռանկարը»,- գրել է նա։

Парсян: ГКЗЭК должна обратиться в ЕЭК по поводу резкого роста цен на авиабилеты в РФ
Экономист Сурен Парсян, руководитель отдела экономических исследований Бюро АРФД, опубликовал статью, в которой коснулся резкого роста цен на авиабилеты в РФ и ответа ГКЗЭК.
«Сегодня Государственная комиссия РА по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) опубликовала результаты исследования по вопросу о росте цен на авиабилеты Армения-Россия, согласно которым рост цен на авиабилеты связан, с одной стороны, с результатами анализа экономических факторов цифровых автоматизированных систем, используемых крупными иностранными компаниями авиаперевозчиками, а с другой – обусловлен значительно более высоким спросом на более дешевые авиабилеты.
Результаты этого исследования ГКЗЭК подтверждают, что мы в очередной раз имеем дело с бездействием уполномоченного органа. Во-первых, Комиссия была обязана тщательно изучить рынок авиабилетов с учетом того, что на этом рынке существуют монополии или доминирующие авиаперевозчики, которые негативно влияют на создание и становление национальных перевозчиков.
ГКЗЭК заявляет, что не может контролировать деятельность российских авиакомпаний. В том случае, когда нашим законодательством предусмотрена возможность изучения и осуществления контроля над этими авиакомпаниями. В частности, по результатам исследования, ГКЗЭК не то, что мог, но был обязан обратиться в Евразийскую экономическую комиссию. Не обращение не может быть оправдано тем, что ранее они подавали заявку, и это не принесло результатов. Армения - полноправный член Евразийского экономического союза, и у нее есть все механизмы, чтобы подать жалобу на необоснованное повышение цен российскими авиакомпаниями, вплоть до обращения в суд ЕАЭС.
ГКЗЭК необоснованно утверждает, что цифровые автоматизированные системы, используемые крупными иностранными авиакомпаниями, практически лишены факторов влияния человека. Создается впечатление что ГКЗЭК либо не знает, как работают эти системы (например, Amadeus Air), либо просто «сбрасывает» с себя дело. Меж тем не секрет, что любая автоматизированная программа действует на параметрах, предоставленных человеком, в данном случае авиакомпанией, и компания может изменить их в любой момент.
Что касается тарифов на классы билетов (Class), установленных авиакомпаниями, их соотношение тоже может быть пересмотрено этой компанией в любое время. Опять же, утверждение, что рост цен на авиабилеты является результатом высокого спроса на дешевые билеты, недостаточно обосновано. Весьма сомнительно, что за этот короткий период времени Комиссии удалось изучить, изменилось ли соотношение классов 140-мест самолета А320, летящего из Еревана в Москву, в прошлом и в настоящем. А места бизнес-класса в самолете, например, в феврале не могли повыситься вдвое.
В заключение я хотел бы подчеркнуть, что ГКЗЭК имеет все инструменты для выявления, контроля проблем конкуренции на рынке авиабилетов и наказания. На протяжении лет иностранные компании в этой сфере нанесли тяжелый удар по армянским авиакомпаниям, резко снизив, а через некоторое время в несколько раз увеличив цены на авиабилеты, в результате чего армянские компании обанкротились. А ответственные за сектор вместо того, чтобы решать эти проблемы, дали зеленый свет «врывающимся» на рынок с дешевыми авиабилетами лоукостерам или крупным игрокам, отодвинув на задний план перспективу наличия мощного национального авиаперевозчика», - написал он.