ՀՀ ԱԳ նախարարը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին․ Ուժի կիրառման հետևանքները չեն կարող դիտարկվել որպես հակամարտության հանգուցալուծում
11:19 17/02/2021
Փետրվարի 16-ին ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը տեսակապի ձևաչափով հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա) և Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի հետ։
Ինչպես հայտնում է ԱԳՆ-ն, զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել խաղաղ գործընթացի վերսկսման հնարավորությունների և վերջինիս շրջանակներում ԼՂ հակամարտության կարգավորման առանցքային հարցերի հասցեագրման շուրջ:
«Այս առնչությամբ նախարար Այվազյանը նշեց, որ հակամարտության հիմքում ընկած է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման և անվտանգության իրավունքը, իսկ ուժի կիրառման հետևանքները չեն կարող դիտարկվել որպես հակամարտության հանգուցալուծում:
Այս համատեքստում նախարար Այվազյանը վերահաստատեց հայկական կողմի հանձնառությունը շարունակել խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ ջանքերը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո՝ որպես ԼՂ հակամարտության կարգավորման միջնորդության միջազգային մանդատ ունեցող միակ ձևաչափ:
ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանն ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները մտքեր փոխանակեցին հումանիտար հարցերի հասցեագրման շուրջ, որոնք ամրագրված են նաև նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ: Նախարար Այվազյանն առանձնահատուկ ընդգծեց ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց անհապաղ վերադարձի հրամայականը՝ շեշտելով այդ հարցում Ադրբեջանի ապակառուցողական գործելաոճի անընդունելիությունը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։

The consequences of the use of force cannot be considered as a resolution to the Nagorno-Karabakh conflict - FM Aivazian
12:23 17/02/2021
Armenia's Foreign Minister Ara Aivazian held a video conference with the OSCE Minsk Group Co-Chairs Igor Popov (Russia), Stephane Visconti (France), Andrew Schofer (USA) and the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk.
As the press department at the ministry said, the interlocutors exchanged views on the possibilities of resuming the peace process and the addressing of core issues of the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict within its framework. In this regard, Minister Aivazian noted that the conflict is based on the right of the people of Artsakh to self-determination and security, and the consequences of the use of force cannot be considered as a resolution to the conflict.
In this context, Minister Aivazian reiterated the commitment of the Armenian side to continue the efforts for a peaceful settlement under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, as the only internationally mandated format for mediation to the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
Minister Aivazian and the OSCE Minsk Group Co-Chairs exchanged views on addressing humanitarian issues, enshrined also in the November 9 trilateral statement. Minister Aivazian particularly emphasized the imperative for the immediate repatriation of the prisoners of war, captured civilians and other detainees, emphasizing the unacceptability of Azerbaijan's destructive policy in this issue, the source said.