Անգլիան ՄԱԿ-ի ԱԽ-ին կոչ է անում ընդունել հրադադարի մասին բանաձև պատվաստումներ իրականացնելու համար
Ըստ եվրոպական լրատվամիջոցների՝ չորեքշաբթի օրը Անգլիան հանդես կգա բանաձևի ընդունման նախաձեռնությամբ, որով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը հակամարտությունների մեջ ներգրավված երկրներին կոչ կանի հաստատել հրադադարի ռեժիմը` COVID-19- ի դեմ բնակչության պատվաստումը թույլ տալու համար:
«Մենք ունենք գործելու բարոյական պարտավորություն և ռազմավարական անհրաժեշտություն, որպեսզի միավորվենք այս վիրուսը հաղթահարելու համար»,- «Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Ռաաբան, որը նախագահելու է չորեքշաբթի Անվտանգության խորհրդի հեռավար նիստում:
Կքննարկվի սպառնալիքը, որն առկա է ավելի քան 160 միլիոն մարդու համար, որոնք ապրում են անկայունության և հակամարտությունների այնպիսի շրջաններում, ինչպիսիք են Եմենը, Հարավային Սուդանը, Սոմալին և Եթովպիան:
Ռաաբան նաև մտադիր է կոչ անել ՄԱԿ-ի անդամներին միավորվել` ապահովելու պատվաստանյութերի հավասար հասանելիությունը` նախազգուշացնելով, որ վիրուսի նոր տարբերակները կտարածվեն այն երկրներում, որտեղ մարդիկ չեն պատվաստվել, ինչը վարակի նոր ալիքներով սպառնալիքի տակ կառնի մնացած աշխարհը:
Լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ սպասվում է, որ Մեքսիկան նույնպես մտահոգություն կհայտնի ամբողջ աշխարհում պատվաստանյութերին անհավասար հասանելիության կապակցությամբ:

Великобритания призывает Совет Безопасности ООН принять резолюцию о прекращении огня для вакцинации
Британия в среду выступит с инициативой принятия резолюции, в которой СБ ООН призовет страны, вовлеченные в конфликты, договориться о прекращении огня, чтобы дать возможность осуществить вакцинацию населения от COVID-19, сообщают европейские СМИ.
«У нас есть моральный долг действовать и стратегическая необходимость объединиться, чтобы победить этот вирус», - говорится в распространенном заявлении Рааба, который будет председательствовать на виртуальном заседании Совбеза в среду, передает Интерфакс.
На нем будет обсуждаться угроза, стоящая перед более чем 160 млн человек, живущих в районах нестабильности и конфликтов, таких, как Йемен, Южный Судан, Сомали и Эфиопия.
Рааб намерен также призывать членов ООН объединиться для обеспечения справедливого доступа к вакцинам, предупредив, что новые варианты вируса будут распространяться в тех местах, где люди не были вакцинированы, потенциально угрожая остальному миру новыми волнами инфекции.
Как сообщают СМИ, ожидается, что Мексика также выразит озабоченность по поводу неравного доступа к вакцинам во всем мире.