Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում ներկայացվել է «Լեզվի մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծը, որով ռուսերենը դառնում է պաշտոնական լեզու։
Նախագծում նշվում է․ ««Լեզվի մասին» 2013 թվականի ապրիլի 25-ի ՀՕ-12-Ն 1-ին հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել նոր խմբագրությամբ.
«2. Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտոնական լեզուներն են՝ գրական հայերենը և ռուսերենը» (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտոնական լեզուն գրական հայերենն է` փոխարեն)։
2. Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտոնական լեզուներն են՝ գրական հայերենը և ռուսերենը:
Հոդված 2. Օրենքի 2-րդ հոդվածի 3-րդ պարբերությունը շարադրել նոր խմբագրությամբ.
«պաշտոնական լեզու՝ պաշտոնական գործառույթներին և հասարակության գրական ու գիտական պահանջներին ծառայող լեզու»։
Հոդված 3. Օրենքի 4-րդ հոդվածի 3-րդ մասում «հայոց լեզվի» բառերից հետո ավելացնել «(կամ ռուսաց լեզվի)» բառերը (Պաշտոնական խոսքում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիները պարտավոր են պահպանել գրական հայոց լեզվի (կամ ռուսաց լեզվի) անաղարտությունը):
Հոդված 4. Օրենքի 5-րդ հոդվածի 2-րդ մասում.
1-ին կետում «հայերենով» բառը փոխարինել «հայերենով, ըստ անհրաժեշտության նաև ռուսերենով» բառերը, իսկ «հայոց» բառը փոխարինել «տվյալ» բառով (գործավարությունը կատարել գրական հայերենով՝ հայերենով, ըստ անհրաժեշտության նաև ռուսերենով՝ ապահովելով հայոց տվյալ լեզվի անաղարտությունը, ամրագրված լեզվական կանոնները):
2-րդ կետում «ոչ հայերեն» բառերից հետո ավելացնել «(բացառությամբ ռուսերենի)» բառերը (համագումարներում, նստաշրջաններում, ժողովներում, գիտաժողովներում, հրապարակային ատենախոսությունների և պաշտոնական ու հանրային միջոցառումների, հեռուստառադիոհաղորդումների ժամանակ ապահովել ոչ հայերեն (բացառությամբ ռուսերենի) ելույթների հայերեն թարգմանությունը)
Նախագծում ասվում է, որ «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը խրախուսում է հայերեն և ռուսերեն լեզուներով հրատարակությունները, մամուլը, ինչպես նաև հայերեն և ռուսերեն դասագրքերի, ուսումնական ձեռնարկների, տեղեկատու, գիտամեթոդական, գիտահանրամատչելի գրականության ստեղծումը»։
«Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը»,-ասվում է Արցախի Ազգային ժողովի կայքում հրապարակված օրենքի նախագծում։
Օրենքի նախագծի հիմնավորման մեջ ասվում է, որ «հաշվի առնելով Արցախի և Ռուսաստանի մշակութային, ռազմական, տնտեսական հարաբերությունների պատմական հիշողությանը և այն փաստը, որ բազմաթիվ արցախցիների համար շփման երկրորդ լեզու է հանդիսանում ռուսերենը` կարևոր ենք համարում նոր որակի հարաբերությունների վերաարժևորումը և նոր օրակարգի ձևավորումը: Այս համատեքստում առաջնահերթ ենք համարում ռուսաց լեզվի կարգավիճակի բարձրացումը, ինչն անհրաժեշտ պայմաններ կստեղծի բոլոր ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու համար, իսկ տեսանելի ապագայում կնպաստի իրավական շրջանակներում հարաբերությունների զարգացմանը: Արցախում ռուս խաղաղապահների երկարաժամկետ ներկայության և բազմաթիվ սոցիալական և հաղորդակցային խնդիրների համատեղ լուծման անհրաժեշտության ըմբռնումը, շինարարության, առողջապահության, կրթության և գիտության ոլորտներում համագործակությունը պահանջում է ռուսաց լեզվի դերի վերագնահատում»:

Русский язык- официальный язык в Арцахе
В Национальное Собрание Республики Арцах был представлен проект внесения изменений в Закон «О языке», согласно которому русский язык становится официальным языком.
В проекте говорится: Часть 2 статьи 1 Закона «О языке»  N ՀՕ-12-Ն от 25 апреля 2013 года изложить в новой редакции.
«2: Официальными языками Нагорно-Карабахской Республики являются литературный армянский и русский язык (вместо -официальным языком Нагорно-Карабахской Республики является литературный армянский).
2. Официальными языками Нагорно-Карабахской Республики являются литературный армянский и русский.
Статья 2: Параграф 3 статьи 2 Закона изложить в новой редакции:
«официальный язык - язык, служащий официальным функциям и отвечающий литературным и научным запросам общества».
Статья 3: В части 3 статьи 4 Закона: после слов «армянского языка» добавить слова «(или русского языка)» (В официальной речи граждане Нагорно-Карабахской Республики обязаны сохранять чистоту литературного армянского языка (или русского языка)).
Статья 4: В части 2 статьи 5 Закона:
В пункте 1 слово «на армянском» заменить словами «на армянском, при необходимости также на русском языке», а слово «армянского» заменить словом «данного» (вести делопроизводство на литературном армянском языке -на армянском, при необходимости также на русском языке, обеспечивая чистоту данного языка, установленные языковые правила):
В пункте 2 после слов «на неармянском» добавить слова «(за исключением на русском)» (обеспечить армянский перевод выступлений на неармянском (за исключением на русском) во время конференций, сессий, собраний, научных семинаров, публичных диссертаций и официальных и общественных мероприятий и теле- и радиопрограмм)
В законопроекте говорится, что «Нагорно-Карабахская Республика поощряет издание публикаций на армянском и русском языках, прессу, а также создание армянских и русских учебников, учебных пособий, справочников, научно-методической, научно-популярной литературы».
«Этот закон вступает в силу на десятый день после дня его официального опубликования», - говорится в законопроекте, опубликованном на сайте Национального собрания Арцаха.
В обосновании законопроекта говорится, что «учитывая историческую память культурных, военных, экономических отношений между Арцахом и Россией, и тот факт, что русский язык является вторым языком общения для многих арцахцев, считаем важным переоценку отношений нового качества и формирование новой повестки дня. В этом контексте мы считаем приоритетным повышение статуса русского языка, что создаст необходимые условия для углубления сотрудничества во всех сферах, и в обозримом будущем будет способствовать развитию отношений в рамках правового поля. Понимание необходимости длительного присутствия российских миротворцев в Арцахе и совместного решения многих социальных и коммуникативных проблем, сотрудничество в сферах строительства, здравоохранения, образования и науки требует переоценки роли русского языка.»