Կիրկորովը բողոքարկել է հինգ տարի ժամկետով Լիտվա իր մուտքի արգելքը
Ֆիլիպ Կիրկորովը դիմել է Վիլնյուսի մարզային վարչական դատարան 5 տարով Լիտվա մուտք գործելու արգելքի վերաբերյալ կայացված որոշման բողոքարկմամբ: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այդ մասին չորեքշաբթի լրագրողներին հայտնել է դատարանի ներկայացուցիչ Աուդրիս Կուտրեվիչուսը:
«Բողոքը ստացվել է փետրվարի 15-ին: Դատարանը կքննարկի այն աշխատանքային կարգով», - ասել է նա:
Հունվարի 19-ին Բալթյան Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարության պահանջով Միգրացիայի դեպարտամենտը Կիրկորովին ընդգրկել է Լիտվա մուտքի սև ցուցակում: Արտաքին գործերի նախարարությունը պնդում էր, որ Ղրիմ կատարած իր համերգային շրջագայություններով երգիչը իրականացնում է ռուսական քարոզչությունը և սատարում Ուկրաինայի նկատմամբ Ռուսաստանի ագրեսիվ քաղաքականությանը:
Այդ որոշումից հետո, Կիրկորովի շահերը ներկայացնող փաստաբան Ալեքսանդր Դոբրովինսկին հայտնել է, որ Լիտվայի իշխանությունների որոշումը կբողոքարկի Լիտվայի և Եվրոպայի դատարաններում: Աուդրիս Կուտրեվիչուսի խոսքով, դիմումատուները մտադիր են պաշտպանել Կիրկորովի քաղաքացիական դիրքն այն հիմնավորմամբ, որ մշակույթը, արվեստը, սպորտը և սերը պետք է լինեն քաղաքականությունից դուրս:

Филипп Киркоров обжаловал в суде запрет на въезд в Литву в течение 5 лет
Российский исполнитель Филипп Киркоров обжаловал в Вильнюсском окружном административном суде запрет на въезд в Литву в течение пяти лет. Об этом сообщил журналистам в среду представитель судебной инстанции Аудрис Кутрявичюс.
"Жалоба поступила 15 февраля. Суд рассмотрит ее в рабочем порядке", - сказал он.
Киркоров 19 января был внесен в черный список на въезд в Литву департаментом миграции по ходатайству МИД балтийской республики. Внешнеполитическое ведомство утверждало, что своими поездками с концертами в Крым артист "распространял российскую пропаганду и поддерживал агрессивную политику России по отношению к Украине".
Как отметил после этого вердикта представляющий интересы Киркорова юрист Александр Добровинский, решение литовских властей будет обжаловано в судах Литвы и Европы. По его словам, заявители намерены отстаивать гражданскую позицию Киркорова с установкой на то, что культура, искусство, спорт и любовь должны быть вне политики.