Սլովակիայի մայրաքաղաք Բրատիսլավայում փետրվարի 15-ին վախճանվել է հայտնի տենոր Գուրգեն Հովսեփյանը։ Այս մասին հայտնում է Օրեր ամսագիրը։
Հայ անվանի օպերային երգիչ Գուրգեն Հովսեփյանը ծնվել է 1955 թվականին Սիսիանում, ապա՝ տեղափոխվել Երևան։ Առնո Բաբաջանյանի անվան երաժշտական ուսումնարանն ավարտելուց հետո, ընդունվել է Մոսկվայում Գնեսինների անվան երաժշտական մանկավարժական ինստիտուտը։ Ավարտելուց հետո վեց տարի աշխատել է Սարատովի օպերային թատրոնում, հյուրախաղերով եղել է ԽՍՀՄ բազմաթիվ քաղաքներում։ Կես դրույքով աշխատել է նաև Երևանի օպերային թատրոնում։
1991 թվականին առաջին անգամ մասնակցել է Սլովակիայի Բանսկա Բիստրիցայի թատրոնի միջազգային փառատոնին, որից հետո 1992 թվականին հրավիրել են Սլովակիայի ազգային թատրոնում երգելու «Տրավիատա» և «Ռիգոլետտո» օպերաներում, իսկ 1993 թվականին հատուկ իր համար բեմադրել են «Օթելլոն», որը նա երգեց 100 ներկայացում ողջ Եվրոպայում։ Այդ տարիներին նաև 10 տարի շարունակ երգել է Պրահայի Ազգային թատրոնում։
Անցած տարիներին Գուրգեն Հովսեփյանը հանդես եկավ նաև ամենահայտնի օպերային ներկայացումներում։ Վերջին տարիներին անցել էր մանկավարժական գործունեության։ Դասավանդում էր օպերային թատրոնում՝ ձայնի վարպետություն, իսկ կոնսերվատորիայում՝ օպերային վոկալ։ Ակտիվ մասնակցում էր սլովակահայ համանյքի մշակութային միջոցառումներին։

Ушел из жизни проживающий в Словакии тенор Гурген Овсепян
15 февраля в Братиславе, столице Словакии, скончался известный тенор Гурген Овсепян. Об этом сообщает журнал Orer.
Известный армянский оперный певец Гурген Овсепян родился в 1955 году в Сисиане, затем переехал в Ереван. После окончания музыкального училища имени Арно Бабаджаняна поступил в Музыкально-педагогический институт им. Гнесиных в Москве. После окончания института шесть лет проработал в Саратовском оперном театре, гастролировал по многим городам СССР. Он также на пол ставки работал в Ереванском оперном театре.
В 1991 году он впервые участвовал в Международном фестивале Банскобистрицского оперного театра в Словакии, после чего в 1992 году его пригласили петь в Словацком национальном театре в операх «Травиата» и «Риголетто», а в 1993 году специально для него была поставлена опера «Отелло», которую он исполнил на 100 представлениях по всей Европе. В те же годы он на протяжении 10 лет пел также в Пражском Национальном театре.
В последние годы Гурген Овсепян также выступал в самых известных оперных постановках. В последние годы перешел к педагогической деятельности. В Оперном театре он преподавал постановку голоса, а в Консерватории - оперный вокал. Он активно участвовал в культурных мероприятиях словацко-армянской общины.