ՀՀ ԱԳ նախարարը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին․ Ուժի կիրառման հետևանքները չեն կարող դիտարկվել որպես հակամարտության հանգուցալուծում
Փետրվարի 16-ին ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը տեսակապի ձևաչափով հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա) և Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի հետ։
Ինչպես հայտնում է ԱԳՆ-ն, զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել խաղաղ գործընթացի վերսկսման հնարավորությունների և վերջինիս շրջանակներում ԼՂ հակամարտության կարգավորման առանցքային հարցերի հասցեագրման շուրջ:
«Այս առնչությամբ նախարար Այվազյանը նշեց, որ հակամարտության հիմքում ընկած է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման և անվտանգության իրավունքը, իսկ ուժի կիրառման հետևանքները չեն կարող դիտարկվել որպես հակամարտության հանգուցալուծում:
Այս համատեքստում նախարար Այվազյանը վերահաստատեց հայկական կողմի հանձնառությունը շարունակել խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ ջանքերը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո՝ որպես ԼՂ հակամարտության կարգավորման միջնորդության միջազգային մանդատ ունեցող միակ ձևաչափ:
ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանն ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները մտքեր փոխանակեցին հումանիտար հարցերի հասցեագրման շուրջ, որոնք ամրագրված են նաև նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ: Նախարար Այվազյանն առանձնահատուկ ընդգծեց ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց անհապաղ վերադարձի հրամայականը՝ շեշտելով այդ հարցում Ադրբեջանի ապակառուցողական գործելաոճի անընդունելիությունը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։

МИД РА сопредседателям Минской группы ОБСЕ: Последствия применения силы нельзя рассматривать как разрешение конфликта
12:47 17/02/2021
16 февраля министр иностранных дел Ара Айвазян встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым (Россия), Стефаном Висконти (Франция), Эндрю Шофером (США) и личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком.
Как сообщает МИД, собеседники обменялись мнениями о возможностях возобновления мирного процесса и решения ключевых вопросов в урегулировании нагорно-карабахского конфликта в рамках последнего.
«В этой связи министр Айвазян отметил, что в основе конфликта лежит право народа Арцаха на самоопределение и безопасность, и последствия применения силы не могут рассматриваться как разрешение конфликта.
В этом контексте министр Айвазян подтвердил приверженность армянской стороны продолжать усилия по мирному урегулированию под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ как единственный формат, имеющий международный мандат, для посредничества в урегулировании нагорно-карабахского конфликта.
Министр иностранных дел РА Ара Айвазян и сопредседатели Минской группы ОБСЕ обменялись мнениями по решению гуманитарных вопросов, которые закреплены также в трехстороннем заявлении от 9 ноября. Министр Айвазян особо подчеркнул необходимость немедленного возвращения военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц, подчеркнув неприемлемость деструктивной политики Азербайджана в этом отношении», - говорится в заявлении.