Պենտագոնը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը սպառնալիք է ՆԱՏՕ-ի բոլոր դաշնակիցների համար
Ռուսաստանը սպառնալիք է ներկայացնում ՆԱՏՕ-ի բոլոր դաշնակիցների համար, բայց միևնույն ժամանակ, Վաշինգտոնը ակնկալում է աշխատել Մոսկվայի հետ, որտեղ կա փոխադարձ հետաքրքրություն: Այս մասին երեքշաբթի օրը լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է ԱՄՆ բարձրաստիճան ռազմական պաշտոնյան, գրում է Tass-ը։
Նշվում է, որ ԱՄՆ ներկայացուցիչները մտադիր են քննարկել Ռուսաստանի թեման դաշինքի պաշտպանության նախարարների տեսաժողովում, որին կմասնակցի Պենտագոնի ղեկավար Լլոյդ Օսթինը:
«Պաշտպանության նախարարների հանդիպման առաջին նստաշրջանը կկենտրոնանա դաշինքի վրա, զսպման և պաշտպանության ուժի վրա, և ես կարծում եմ, որ դա անխզելիորեն կապված է այն բանի հետ, թե ինչպես ենք մենք ընկալում Ռուսաստանին», - բացատրել է պաշտոնյան։
Պենտագոնի մամուլի հաղորդագրության մեջ ասվել է, որ «միանգամայն ակնհայտ է՝ Ռուսաստանը սպառնալիք է ՆԱՏՕ-ի բոլոր դաշնակիցների, այդ թվում նաև ԱՄՆ-ի համար, նրանք օգտագործում են ռազմական ուժ՝ իրենց նպատակներին հասնելու համար»։

Russia poses a threat to all NATO members, but, at the same time, Washington is set to cooperate with Moscow in areas of mutual interest, a senior US defense official told reporters on Tuesday, according to TASS news agency report.
In his words, the US delegation is set to raise the issue of Russia at the upcoming NATO Defense Ministerial, to be held via a video linkup and attended by US Secretary of Defense Lloyd Austin.
"It's very apparent Russia's a threat to all NATO allies, including the United States," the official said. "They are using military force to achieve their goals. "
At the same time, the official said Washington was ready to cooperate with Moscow in areas of mutual interest.
"This administration has already made clear that we will work with Russia to advance our own interests while holding them to account for their reckless and aggressive actions. And so we'll look forward to discussing that with our allies this week," he said, as quoted by the source.