Պենտագոնը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը սպառնալիք է ՆԱՏՕ-ի բոլոր դաշնակիցների համար
Ռուսաստանը սպառնալիք է ներկայացնում ՆԱՏՕ-ի բոլոր դաշնակիցների համար, բայց միևնույն ժամանակ, Վաշինգտոնը ակնկալում է աշխատել Մոսկվայի հետ, որտեղ կա փոխադարձ հետաքրքրություն: Այս մասին երեքշաբթի օրը լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է ԱՄՆ բարձրաստիճան ռազմական պաշտոնյան, գրում է Tass-ը։
Նշվում է, որ ԱՄՆ ներկայացուցիչները մտադիր են քննարկել Ռուսաստանի թեման դաշինքի պաշտպանության նախարարների տեսաժողովում, որին կմասնակցի Պենտագոնի ղեկավար Լլոյդ Օսթինը:
«Պաշտպանության նախարարների հանդիպման առաջին նստաշրջանը կկենտրոնանա դաշինքի վրա, զսպման և պաշտպանության ուժի վրա, և ես կարծում եմ, որ դա անխզելիորեն կապված է այն բանի հետ, թե ինչպես ենք մենք ընկալում Ռուսաստանին», - բացատրել է պաշտոնյան։
Պենտագոնի մամուլի հաղորդագրության մեջ ասվել է, որ «միանգամայն ակնհայտ է՝ Ռուսաստանը սպառնալիք է ՆԱՏՕ-ի բոլոր դաշնակիցների, այդ թվում նաև ԱՄՆ-ի համար, նրանք օգտագործում են ռազմական ուժ՝ իրենց նպատակներին հասնելու համար»։

Пентагон заявил, что Россия представляет угрозу для всех союзников по НАТО
Россия представляет угрозу для всех союзников по НАТО, однако в то же время Вашингтон рассчитывает работать с Москвой там, где существует обоюдный интерес. Это утверждал во вторник на брифинге для журналистов представитель американского военного ведомства высокого ранга, пишет ТАСС.
Отмечается, что представители США намерены обсудить тему России на видеоконференции министров обороны альянса, в которой примет участие глава Пентагона Ллойд Остин.
«Первая сессия встречи министров обороны будет сфокусирована на альянсе, на прочности сдерживания и обороны, и я думаю, что это неразрывно связано с тем, как мы воспринимаем Россию, конечно же», - пояснил он.
«Вполне очевидно, что Россия является угрозой для всех союзников по НАТО, в том числе Соединенных Штатов. <...> Они используют военную силу для достижения своих целей», - утверждал другой ведущий брифинга, текст которого распространила пресс-служба Пентагона.