Բնական գազի սակագները ՀՀ 3 ղեկավարների օրոք
ՀՅԴ Բյուրոյի տնտեսական հետազոտությունների գրասենյակի պատասխանատու, տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը ներկայացրել է բնական գազի սակագները Հայաստանի Հանրապետության 3 ղեկավարների օրոք։
«Վերջին 20 տարիների ընթացքում գազի գինը հայ սպառողների համար բարձրացել է մոտ 3 անգամ, ինչն իր բացասական ազդեցությունն է թողել տնտեսության և բնակչության կենսամակարդակի վրա։
Ռուսական գազի գինը մշտապես կախված է եղել քաղաքական և տնտեսական գործոններից։ Անշուշտ, Հայաստանի դեպքում մեծ են եղել քաղաքական պայմանավորվածությունները, սակայն դրանք ուղեկցվել են Հայաստանի պետական գույքի ռուսական կողմին փոխանցման գործընթացներով, մասնավորապես՝ Հրազդանի 5-րդ էներգոբլոկի, «Հայռուսգազարդ» ՓԲԸ-ի 20 տոկոս պետական մասնաբաժնի և «Հայաստան-Իրան» գազատարի օտարումները, ինչպես նաև «Հայաստան-Վրաստան» 400 կՎոլտ լարմամբ էլեկտրահաղորդման գծերը շահագործման հանձնելուց հետո դրանց միանալու երաշխավորված նախապատվության իրավունքը և այլն։ Ռուսական կողմն իր հերթին մեծածավալ ներդրումներ է կատարել այս օբյեկտներում՝ ստեղծելով հազարավոր աշխատատեղեր։
Այնուամենայնիվ, պետք է փաստել, որ Հայաստանի բնական գազի գործող սակագները լուրջ խոչընդոտ են հանդիսանում բիզնեսի համար, քանի որ դրա հետևանքով հայկական ապրանքները դառնում են էլ ավելի թանկ և կորցնում են իրենց մրցունակությունը ինչպես ներքին այնպես արտաքին շուկաներում։ Հաջորդ կառավարությունը, օգտագործելով իր բոլոր քաղաքական և անձնական կապերը, առաջին հերթին պետք է արդյունավետ բանակցի ռուսական կողմի հետ՝ 30-40 ԱՄՆ դոլարով նվազեցնելով գազի գինը սահմանի վրա»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է տնտեսագետը։

Economist presents data on gas prices in Armenia during tenure of three leaders
Economist Suren Parsyan, the head of the Economic Research Office of the ARF Bureau, has presented data on the Russian natural gas tariffs in Armenia during the tenure of three leaders – Robert Kocharyan, Serzh Sargsyan and Nikol Pashinyan.
"Ove the past 20 years, the gas prices for Armenian consumers increased almost threefold, which has had a negative impact on the economy and the living standards of the people,” he wrote on Facebook.
“The Russian gas prices have always depended on political and economic factors. Of course, in the case of Armenia, the political agreements played a key role, but they were accompanied by the transfer of state property of Armenia to the Russian side, in particular, the alienation of the Hrazdan 5th power unit, 20% state share of ArmRosGazprom CJSC, Armenia-Iran gas pipeline, as well as the pre-emptive right to join the 400 kV Armenia-Georgia power transmission lines after their commissioning, etc. The Russian side, in turn, has made large investments in these facilities, creating thousands of jobs.
“However, the current natural gas prices in Armenia are a serious obstacle for the development of business, as a result of which Armenian products become even more expensive and lose their competitiveness in both domestic and foreign markets. The next government, using all its political and personal ties, must first of all effectively negotiate with Russia on reducing the prices of gas at the border by $30-40," the economist said.