Բելառուսում լրագրողները երկու տարվա ազատազրկման դատապարտվեցին՝ հանրահավաքներն ուղիղ լուսաբանելու համար
Լրագրողներ Դարյա Չուլցովան և Եկատերինա Անդրեևան երկու տարվա ազատազրկման են դատապարտվել։ Այս մասին, interfax-ի հաղորդմամբ, հայտնել է Բելառուսի ժուռնալիստների ասոցիացիան:
«Լրագրողներ Դարիա Չուլցովան և Եկատերինա Անդրեևան պատժվել են երկու տարվա ազատազրկմամբ: Այս որոշումը կայացրել է Ֆրունզենսկի շրջանի դատավոր Նատալյա Բուգուկը», - ասված է հայտարարության մեջ:
Լրագրողներին դատել են Բելառուսի քրեական օրենսգրքի հասարակական կարգը կոպտորեն խախտող գործողությունների կազմակերպում և պատրաստում հոդվածի համաձայն:
Լրագրողներ ձերբակալվել էին 2020 թվականի նոյեմբերի 15-ին՝ Մինսկում կայացած չարտոնված բողոքի ցույցի ժամանակ: Նրանք ուղիղ հեռարձակում էին իրականացնում Belsat հեռուստաալիքով՝ Սմորգովսկի փողոցի շենքի 14-րդ հարկի բնակարանից՝ այսպես կոչված «փոփոխությունների հրապարակի» տարածքում, որտեղ նրանց հրավիրել էին տերերը: Այդ օրը «հրապարակում» անվտանգության ուժերը բերման են ենթարկել մի քանի տասնյակ մարդու և օգտագործել հատուկ միջոցներ:
Հետաքննությունը պնդում է, որ Անդրեևայի և Չուլցովայի գործողությունները հանգեցրել են 13 ավտոբուսային երթուղիների, երեք տրոլեյբուսի և երեք տրամվայի երթուղիների դադարեցմանը: Մինսկտրանս պետական ձեռնարկությանը պատճառված վնասը գնահատել է 11,562 բելառուսական ռուբլի և 14 կոպեկ (ավելի քան 4,4 հազար դոլար): Իրավապաշտպանները Անդրեևային և Չուլցովային ճանաչում են որպես քաղբանտարկյալներ:
Արդեն վեց ամիս է, ինչ Բելառուսում շարունակվում են բողոքի ցույցերը ընդդեմ 2020 թ. օգոստոսի 9-ին նախագահական ընտրությունների արդյունքների: Հաղթող է ճանաչվել պետության ներկայիս ղեկավար Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, ով այդ պաշտոնը զբաղեցնում էր 1994 թվականից: Ընդդիմությունը ընտրությունների արդյունքները համարում է կեղծված:

В Беларуси журналистки получили по 2 года колонии за стрим митинга
Журналистки Дарья Чульцова и Екатерина Андреева получили по два года лишения свободы, сообщается в четверг телеграм-канале Белорусской ассоциации журналистов.
"Журналистки Дарья Чульцова и Екатерина Андреева наказаны двумя годами лишения свободы. Такое решение приняла судья Фрунзенского района Наталья Бугук", - говорится в сообщении.
Как передает Интерфакс, девушек судили по ч. 1 ст. 342 УК Белоруссии (организация и подготовка действий, грубо нарушающих общественный порядок).
Журналистки Екатерина Андреева (Бахвалова) и Дарья Чульцова были задержаны 15 ноября 2020 года во время несанкционированной акции протеста в Минске. Они вели прямую трансляцию на телеканале "Белсат" из квартиры на 14-м этаже дома по улице Сморговский тракт - в районе так называемой "площади перемен", куда их пригласили хозяева. В тот день на "площади" силовики задержали несколько десятков человек и применя спецсредства.
17 ноября суд назначил журналисткам семь суток административного ареста по ст.23.34 КоАП (нарушение порядка организации или проведения массовых мероприятий). 20 ноября им было предъявлено обвинение еже по Уголовному кодексу - в организации и подготовки действий, грубо нарушающих общественный порядок. Девушек арестовали и поместили в жодинскую тюрьму.
Следствие утверждает, что действия Андреевой и Чульцовой повлекли за собой остановку движения 13 автобусных маршрутов, трех троллейбусных и трех трамвайных. Ущерб ГП "Минсктранс" был оценен в 11 562 белорусских рублей и 14 копеек (более $4,4 тыс). Правозащитники признали Андрееву и Чульцову политзаключенными.