Նիկո՛լ, գոնե հասկանո՞ւմ ես, որ շատ քիչ տարբերություն կա քո և Ալիևի միջև. Արտակ Զաքարյան
«Նիկո՛լ ես չգիտեմ, թե դու որ ազգին ես պատկանում, բայց որ հայ չես՝ համոզեցիր։ Բավական է, պետք չէ անընդհատ ապացուցել։
Նույնիսկ դավաճանած, սեփական տեսակին ու պետությանը ծնկի բերած հայը, ինչ-որ պահի, հաստատ կգիտակցեր իր արարքի նսեմությունը, և կանգ կառներ։ Հայ ազգի նկատմամբ քո ատելությունն այլևս սահմաններ չի ճանաչում։
Այլապես, մարզային անիմաստ այցերի ժամանակ չէիր պարտադրի, որ փնտրեն ու գտնեն մարդկանց, ովքեր, հազար ու մի դարդ ու ցավ ունենալով, ստիպված պետք է լինեն քեզ՝ կապիտուլյանտիդ ողջունելու։
«Թավիշը թարգեք», «Արմնյուզը փակեք», «Քոչարյանին բռնեք», և ո՞վ գիտե, թե էլ ի՞նչ մառազմ ես պարտադրելու, որ այդ խեղճ մարդիկ հնչեցնեն։
Դու միշտ ձգտել ես շահագործել մարդկանց՝ չանելով նրանց համար որևէ օգտակար բան։ Դու ամեն ինչում քո անձնական շահն ես փնտրել։ Այսօր, դու թուրքի հրացանի փողը Սյունիքում, Արցախում բերել դրել ես այդ նույն մարդկանց ճակատին, ու էլի անկուշտ հիվանդի պես, պահանջում ես, որ քեզ գովերգեն։ Այդ մարդկանց պետությունն անդունդն ես գլորել, դարձրել անպաշտպան, իրենց հասցրել ես չքավորության, ու դեռ ստիպում ես, որ դուրս գան ճանապարհդ կտրեն ու քեզ գովե՞ն։
Նույնիսկ թուրքական յաթաղանը, Մեծ Ցեղասպանության տարիներին չէր պահանջում, որ հայրենազրկվող հայ ժողովուրդը գովերգի քեմալին կամ թալեաթին։ Բայց ալիևն ու դու, ստիպում եք, որ ձեր ձեռքն ընկած Հայը, ստիված լինի ձեզ գովերգելու։ Որովհետև երկուսդ էլ թերարժեքության կոմպլեքսներ ունեք, ու ատում եք հային։
Գոնե հասկանում ես, որ շատ քիչ տարբերություն կա քո և ալիևի միջև։ Նա ստիպում է կամ բիրտ ուժով թելադրում է, որպեսզի գերևարված հայորդիները կրկնեն, որ «Ղարաբաղն ադրբեջան է»։ Իսկ դու, քո հպարտ քաղաքացուն «ստիպում» ես, որ այսքան ողբերգություններից ու կորուստներից հետո, կանգնեն ու թշվառաբար ասեն՝ «թավիշը թարգեք» ու ձեռի հետ էլ քեզ գովերգեն։
Ապշած եմ, և այդ մարդկանց վրա չեմ ապշած։ Քո հայատյացության վրա եմ ապշած, որ նման բաներ ես թույլ տալիս։ Դու գոնե գիտակցում ես, թե ի՞նչ են խոսում հիմա աշխարհում մեզ՝ Հայերիս մասին։ Դու ամեն ինչ անում ես, որ այս համբերատար ու ներողամիտ ժողովուրդը, մի օր ափերից դուրս գա, ու քեզ ետդարձի տեղ չթողնի։

Закарян-Пашиняну: Ты хотя бы понимаешь, что между тобой и алиевым очень мало разницы?
Бывший заместитель министра обороны Армении Артак Закарян на своей странице в соцсети Facebook написал:
«Никол, я не знаю, к какой нации ты принадлежишь, но ты убедил, что не являешься армянином. Довольно, не нужно постоянно это доказывать.
Даже предавший, поставивший на колени собственный народ и государство армянин в какой-то момент обязательно осознал бы низость своего поступка и остановился бы. Твоя ненависть к армянскому народу более не знает границ.
Иначе во время своих бессмысленных поездок в области ты не заставлял бы искать и находить людей, которые, имея тысячи печалей и забот, вынуждены были бы при этом приветствовать тебя – капитулянта.
«Положите конец бархату», «Закройте Армньюс», «Посадите Кочаряна»… кто знает, какой еще маразм в этом духе ты заставишь этих бедных людей произносить?
Ты всегда стремился эксплуатировать людей, не делая для них ничего полезного. Ты во всем искал свою личную выгоду. Сегодня ты приставил дуло ружья турка к виску этих людей в Сюнике, Арцахе и снова, как безудержный больной, требуешь, чтобы тебя восхваляли. Ты покатил государство этих людей в бездну, сделал их беззащитными, довел до нищеты и все еще заставляешь их выходить, перерезать тебе путь и восхвалять тебя?
Даже турецкий ятаган в годы геноцида не требовал, чтобы лишаемый Родины армянский народ хвалил кемаля или талаата. Но алиев и ты заставляете, чтобы попавший в ваши руки Армянин был вынужден вас хвалить. Потому что у вас у обоих комплекс неполноценности и вы ненавидите армян.
Ты хотя бы понимаешь, что между тобой и алиевым очень мало разницы? Он заставляет или грубой силой диктует, чтобы удерживаемые в плену сыновья армянского народа  повторяли, что «Карабах – это азербайджан».
А ты «заставляешь» своего гордого гражданина, чтобы после стольких трагедий и потерь, стояли и жалко говорили:  «прекратите бархат». А заодно и хвалили тебя.
Я поражаюсь. Но поражаюсь не этим людям. Меня поражает твоя ненависть к армянам, то, что ты позволяешь такие вещи. Ты хоть осознаешь, что сейчас в мире говорят о нас – об армянах? Ты делаешь все, чтобы этот терпеливый и прощающий народ однажды вышел из берегов и не оставил тебе обратной дороги.