Նոր նորմեր՝ երկրաշարժադիմացկուն շենքեր կառուցելու համար
«2018 թվականին անհրաժեշտություն առաջացավ փոփոխելու գործող՝ սեյսմակայուն շինարարության նախագծման նորմերը»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն  ասաց Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի «Շինարարական» ֆակուլտետի դեկան, դոցենտ Դավիթ Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով, այդ անհրաժեշտությունը պայմանավորված է մի քանի պատճառներով, որոնցից առաջինը սեյսմիկ վտանգի գոտիավորման քարտեզի փոփոխումն է։ Բացի այդ, սովորաբար, նախագծման նորմերը 10 տարին մեկ վերանայման կարիք են ունենում, քանի որ փոխվում են տեխնոլոգիաները, հաշվարկի մեթոդները։
«Բացի այդ, հաշվի են առնվում ամբողջ աշխարհում տեղի ունեցած երկրաշարժերի ուսումնասիրության արդյունքում ստացված նոր գիտական ձեռքբերումները։ Այդ ամենը հաշվի առնելով՝ 2018 թվականին հայտարարվեց մրցույթ, որին մասնակցել ու հաղթել ենք մենք։ Այդ օրվանից ձևավորվել է մասնագիտական խումբ, որում ներգրավվեցին պրոֆեսորներ ու դոցենտներ՝ համալսարանից, ՔՇ կոմիտեի ներկայացուցիչներ, վաստակավոր մասնագետներ»,- ներկայացրեց նա։
Բանախոսը հայտնեց, որ արդեն ուժի մեջ են մտել նոր նորմերը, որոնք, ի տարբերություն նախորդ նորմերի՝ կոչվում են ոչ թե սեյսմակայուն, այլ՝ երկրաշարժադիմացկունության նախագծման նորմեր։
«Շինարարական կոնստրուկցիաների» ամբիոնի վարիչ Տիգրան Դադայանը տեղեկացրեց, որ նոր նորմերը բավականին շատ փոփոխություններ են բերել։
«Տեսեք, եթե նախկինում մենք օգտագործում էինք ամրաններ, որոնք իհարկե, նորմերով թույլատրված չէին, իսկ հիմա արդեն նորմավորված են այն ամրանների տեսակները, որոնց օգտագործումը թույլատրված է։ Նորմեր են ընդունվել երկաթբետոնե պատերի վերաբերյալ։ Մեր մոտ շենքերում երկաթբետոնե պատերը կոչվում են դիաֆրագմաներ։ Նախկինում մեզ մոտ չկար դիաֆրագմայի սահմանումը, նշվում է, թե ինչ չափեր պետք է ունենա այդ դիաֆրագման, ի՞նչ բացվածքներ է թույլատրվում անել դրանց մեջ։ Նախկինում այս լուծումները չկային, և հաճախ մարդիկ վերցնում ու մեծ բացվածք էին իրականացնում ու ասում՝ սա պատ է։
Հաջորդ կարևոր կետերից մեկը վերաբերում է սալիկներին։ Հիմա մենք բոլորս տեսնում ենք, որ ամբողջապես սալիկապատված են բազմահարկ շենքերը։ Բայց ժամանակի ընթացքում դրանք ընկնում են, իսկ երկրաշարժի ժամանակ դրանք շատ վտանգավոր են, բերում են փլուզումների։ Դրա համար այս նորմերում սահմանափակված են այն տարբերակները, որոնք գործում էին նախկինում։ Այսինքն՝ արդեն հատուկ միջոցներ են պետք շենքերի ճակատային հատվածի համար»,- ասաց Տիգրան Դադայանը։
Ինչ վերաբերում է միջնորումներին (միջնապատ), ապա Տիգրան Դադայանի խոսքով, դրանց համար գործածվում են «բլոկներ», բայց  հիմա բարձրահարկ շենքերի համար դա էլ է սահմանափակվել։
«Ինչո՞ւ։ Քանի որ դրանք նույնպես խոցելի են, և վտանգ են ներկայացնում բնակիչների համար։ Այդ բլոկներն արգելվելու են նաև հիվանդանոցային, դպրոցական շենքեր կառուցելում ներգրավելու համար»,- նշեց նա։
Տվյալ նորմերով կառուցվելու դեպքում շենքը պետք է ապահովի այն, որ որևէ դեպքում որևէ բան չսպառնա մարդկանց կյանքին։ Այսինքն՝ դրանք պետք է լինեն մաքսիմալ անվտանգ՝ մարդկանց կյանքի համար։

Новые нормы строительства зданий, устойчивых  к землетрясениям
«В 2018 году возникла необходимость в изменении действующих норм проектирования в сейсмических районах», - сказал сегодня на пресс-конференции декан факультета строительства Национального архитектурно-строительного университета Армении к.т.н., доцент Давид Григорян.
По его словам, такая необходимость обусловлена несколькими причинами, первая из которых - изменение карты районирования сейсмической опасности. Кроме того, нормы проектирования обычно необходимо пересматривать каждые 10 лет, так как меняются технологии и методы расчета.
«Кроме того, принимаются во внимание новые научные достижения, полученные в результате изучения землетрясений во всем мире. Учитывая все это, в 2018 году был объявлен конкурс, в котором приняли участие и выиграли мы. С этого дня сформирована профессиональная группа, в которую вошли профессора и доценты университета, представители Комитета по градостроительству, заслуженные специалисты», - сказал он.
Собеседник сообщил, что уже вступили в силу новые нормы, которые, в отличие от прежних, называются не сейсмостойкими, а нормами проектирования устойчивости к землетрясениям.
Как сообщил заведующий кафедрой «Строительные конструкции» Тигран Дадаян, новые нормы внесли довольно много изменений.
«Смотрите, если раньше мы использовали арматуру, которая, конечно, не допускалась нормами, то теперь уже нормализованы те виды арматур, использование которых разрешено. Нормы приняты по железобетонным стенам. В наших зданиях железобетонные стены называют диафрагмами. Раньше у нас не было определения диафрагмы, указывалось, какого размера должна быть эта диафрагма, какие проемы разрешено делать? Раньше таких решений не существовало, и часто люди брали и делали большой проем и говорили, что это стена.
Один из следующих важных моментов касается плитки. Теперь мы все видим, что многоэтажные дома полностью выложены плиткой. Но со временем она обваливается, а при землетрясении очень опасна, приводит к обрушениям. Поэтому нормы, которые работали в прошлом, ограничиваются этими нормами. То есть для фасадной части домов уже нужны спецсредства», - сказал Тигран Дадаян.
Что касается перегородок, то, по словам Тиграна Дадаяна, для них используются «блоки», но сейчас это также ограничено для многоэтажных домов.
«Почему? Поскольку они также уязвимы и представляют опасность для жителей. Эти блоки будут запрещены также в строительстве больничных и школьных зданий», - сказал он.
При строительстве по этим нормам здание должно гарантировать, что ни в каком случае ничто не угрожает жизни людей. То есть они должны быть максимально безопасными для жизни людей.