Թշնամին առանձնակի վայրագություններ է ցուցաբերում Արցախյան ազատամարտին նվիրված հուշարձանների նկատմամբ
Արցախի «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ֆեյսբուքյան էջում՝ Artsakh Monuments-ը հայտնում է. «Դատելով մեր կողմից իրականացված մոնիթորինգի արդյունքներից ու ականատեսների վկայություններից, կարող ենք ասել, որ Ադրբեջանի կողմից օկուպացված տարածքներում ադրբեջանցիները առանձնակի վայրագություններ են ցուցաբերում հայկական այն հուշարձանների /խաչքարեր, կոթողներ/ նկատմամբ, որոնք նվիրված են արցախյան ազատամարտին:
Բարբարոսություններ են կատարվում զոհված ազատամարտիկների գերեզմանոցների նկատմամբ: Նրանք կոտրել ու տապալել են Տողի 2-րդ աշխարհամարտին նվիրված հուշարձանի տարածքում ամփոփված, արցախյան ազատամարտի ականավոր գործիչ, ԱՀ «Մարտական խաչ» երկրորդ աստիճանի շքանշանակիր Վիգեն Գրիգորյանի և ազատամարտի ակտիվ մասնակից, «Մարտական խաչ» առաջին աստիճանի շքանշանակիր Արմենչոի գերեզմանաքարերը: Հողին է հավասարեցվել Հադրութի շրջանի Մեծ Թաղեր գյուղի գերեզմանոցը: Ավերվել են Թալիշ, Քարին տակ, Մոխրենես, սրբապղծվել՝ Զարդանաշեն, Ավետարանոց գյուղերի արցախյան ազատամարտի հուշակոթողները, առանձին քաչքարեր տարբեր գյուղերում:

Азербайджанцы совершают особые злодеяния по отношению к памятникам, посвященным Арцахской войне
ГНКО «Государственная служба охраны исторической среды» Республики Арцах (НКР) на своей странице в соцсети Facebook – Artsakh Monuments – сообщает:
«Судя по результатам нашего мониторинга и показаниям очевидцев можно сказать, что на оккупированных Азербайджаном территориях азербайджанцы совершают особые злодеяния по отношению к  армянским памятникам (хачкарам, монументам), посвященным Арцахской освободительной войне.
По отношению  к могилам павших борцов за свободу совершаются варварские акты. Они сломали и разрушили памятник в честь погибших во Второй Мировой Войны в селе Тог, надгробия Вигена Григоряна-видного деятеля Арцахской освободительной войны, кавалера ордена "Боевого креста" второй степени Арцаха и активного участника Освободительной войны и кавалера ордена "Боевой крест" первой степени-Арменчо.
Сравнено с землей  кладбище села Мец Тагер Гадрутского района. В  Талише, Карин Таке, Мохренесе были разрушены, а в селах Зардарашен и Аветараноц осквернены памятники Арцахской освободительной войны , уничтожены отдельные хачкары в разных селах.