ՄԻԵԴ-ն անընդունելի է համարել Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի քաղաքացու ներկայացրած գանգատը
2021 թվականի փետրվարի 18-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրապարակել է «Սամադովն ընդդեմ Հայաստանի» (գանգատ թիվ 36606/08) գանգատի վերաբերյալ որոշումը: ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից հայտնում են, որ սույն գործով դիմումատուն եթադրաբար իրեն սեփականության իրավունքով  պատկանող գույք ուներ Քելբաջարի տարածքում և այն լքել էր 1993 թվականին:
Վերջինս Եվրոպական դատարանին գանգատ էր ներկայացրել 2008 թվականին, այն է՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան Հայաստանի կողմից վավերացվելուց ավելի քան 6 տարի անց: Ավելին,դիմումատուին սեփականության  իրավունքով ենթադրաբար պատկանող տնից հարկադիր տեղահանումից անցել էր ավելի քան 15 տարի:
Նման հանգամանքներում Եվրոպական դատարանը, նույնիսկ հաշվի առնելով դիմումատուի փախստականի կարգավիճակը, Կոնվենցիայի վավերացումից վեց տարի անց գանգատի ներկայացումը համարել է չափազանց ուշ:

ЕСПЧ признал неприемлемой жалобу гражданина Азербайджана против Армении
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) 18 февраля 2021 года огласил решение по жалобе «Самадов против Армении» (жалоба № 36606/08). Об этом сообщает представительство Армении в ЕСПЧ.
Истец по данному делу владел имуществом, принадлежащим ему по праву собственности, на территории Кельбаджара и покинул его в 1993 году.
Он представил жалобу в ЕСПЧ в 2008 г, по прошествии 6 лет после присоединения Армении к Европейской конвенции по правам человека. Более того с момента принудительного выселения из предположительно принадлежащего ему на правах собственности дома прошло 15 лет.
В подобных обстоятельствах Европейский суд, даже учитывая статус беженца заявителя, через 6 лет посла ратификации Конвенции счел обращение слишком запоздавшим.