Ունեցել ենք 7 տոկոս արտահանման և մոտ 17.5 տոկոս ներմուծման նվազում. ՊԵԿ պաշտոնյա
«Մաքսային վիճակագրական շտեմարանում առկա տվյալները փաստում են, որ մենք ունեցել ենք 7 տոկոս արտահանման և մոտ 17.5 տոկոս ներմուծման նվազում»,- այսօրվա ասուլիսում հայտնեց ՊԵԿ մաքսային վիճակագրության և եկամուտների հաշվառման վարչության պետ Մնացական Շարաֆյանը:
Անդրադառնալով թուրքական ծագման ապրանքների ներմուծման արգելքի որոշմանը՝ ՊԵԿ պաշտոնյան նշեց, որ 2020 թվականին այդ երկրի արտադրության ապրանքների ներմուծումից 25 մլրդ դրամի գանձում էր եղել, սակայն սխալ է ենթադրել, որ 2021 թվականի առաջին կիսամյակի արգելքի հետևանքով կլինի 12 մլրդ դրամի մուտքերի նվազում, քանի որ մեր տնտեսվարողները փոխել են իրենց շուկաները և նույն ապրանքները բերում են այլ երկրներից:
ՊԵԿ մաքսային հսկողության վարչության պետ Արտեմ Կարապետյանն էլ տեղեկացրեց՝ դեպքեր են արձանագրվել, որ փորձել են Վրաստանի սահմանով թուրքական ապրանքներ ներմուծել:
Վերջինս հավաստիացրեց, որ այդ փորձերը կանխվել են և թուրքական ապրանքները դուրս են բերվել հանրապետությունից:
Կարապետյանը նշեց, որ գիտեն բոլոր ռիսկերը և իրենց ունեցած գործիքակազմով պայքարում են թուրքական ապրանքների ներմուծման փորձերի դեմ:
Նրա խոսքով՝ թուրքական ապրանքների ներմուծման արգելքի ուժի մեջ մտնելու մեկ ամսվա ընթացքում արդեն փոփոխություններ են կատարվել այդ ապրանքների ցանկում՝ այն համալրելով նոր ապրանքատեսակներով:
Գործընկերոջը լրացնելով՝ Մնացական Շարաֆյանը հայտնեց, որ Թուրքիայից ժամանակին ներկրվում էին հիմնականում հագուստ, ցիտրուսային պտուղներ, ալյումինե ձողեր և լվացող ու մաքրող միջոցներ:

Чиновник КГД: Экспорт снизился на 7%, а импорт - на 17,5%
«Данные, имеющиеся в базе данных таможенной статистики, подтверждают, что у нас наблюдается снижение экспорта на 7%, а импорта - примерно на 17,5%», - сказал начальник Управления таможенной статистики и учета доходов КГД.
Коснувшись решения о запрете на ввоз товаров турецкого происхождения, чиновник КГД отметил, что в 2020 году с ввоза товаров из этой страны было обложено 25 млрд драмов, но ошибочно полагать, что запрет в первой половине 2021 года сократит поступления на 12 млрд драмов, так как наши хозяйствующие субъекты поменяли свои рынки и привозят уже те же товары из других стран.
Начальник управления таможенного контроля КГД Артем Карапетян же сообщил, что зафиксированы случаи попыток ввоза турецких товаров через границу Грузии.
Последний заверил, что эти попытки пресечены, и турецкие товары были вывезены из республики.
Карапетян отметил, что они осознают все риски и всеми своими инструментариями борются с попытками ввоза турецких товаров.
По его словам, в течение месяца со дня вступления в силу запрета на ввоз турецких товаров, в перечень этих товаров уже были внесены изменения, дополнив его новыми товарами.
Мнацакан Шарафян добавил, что в своем время из Турции в основном импортировались одежда, цитрусовые, алюминиевые стержни, моющие и чистящие средства.