Պուտինն ու Էրդողանը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ: Երկու կողմերն ընդգծել են տարբեր ոլորտներում ռուս-թուրքական փոխշահավետ կապերն էլ ավելի ընդլայնելու իրենց դիրքորոշումը: Առաջնահերթությունների թվում են էներգետիկայի ոլորտում խոշոր նախագծերի իրականացումը: Այս մասին հայտնում է Կրեմլը։
Նշվում է, որ քննարկվել են կորոնավիրուսային վարակի տարածման դեմ պայքարում համագործակցության զարգացման հեռանկարները՝ ներառյալ հնարավոր մատակարարումները և Թուրքիայում ռուսական պատվաստանյութերի արտադրության կազմակերպումը։
Պուտինն ու Էրդողանը շարունակել են քննարկումները՝ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակը՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի և 2021 թ. հունվարի 11-ի հայտարարություններում արձանագրված համաձայնագրերի կատարման համատեքստում:
«Սա նշանակում է Ռուսաստանի և Թուրքիայի գործողությունների համակարգում` ի շահ տարածաշրջանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման: Գոհունակություն են հայտնել հրադադարի ռեժիմի վերահսկման ռուս-թուրքական միացյալ կենտրոնի աշխատանքների մեկնարկի կապակցությամբ»,-ասվում է Կրեմլի հաղորդագրության մեջ:
Կողմերն անդրադարձ են կատարել նաև սիրիական կարգավորման թեմային: Իդլիբ նահանգում իրավիճակը կայունացնելու Ռուսաստանի և Թուրքիայի ջանքերի լույսի ներքո՝ նրանք հաստատել են իրենց փոխադարձ նվիրվածությունը Սիրիայում հաստատված միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների դեմ անզիջում պայքարին:
Նշվել է մտադրությունը՝ հետագա աջակցությունը միջսիրիական քաղաքական գործընթացին, այդ թվում՝ Աստանայի ձևաչափի շրջանակներում: Բացի այդ, Վլադիմիր Պուտինը և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նշել են, որ կարևոր է ՄԱԿ-ի օժանդակությամբ Լիբիայի անցումային իշխանությունների ձևավորումը` երկրում երկարաժամկետ կարգավորում ապահովելու համար:
Ռուսաստանի նախագահը ցավակցություն է հայտնել Թուրքիայի ղեկավարին `Իրաքում վերջերս Թուրքիայի Հանրապետության 13 քաղաքացիների մահվան կապակցությամբ: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հետագա շփումների վերաբերյալ:
Նշենք, որ նախօրեին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը ևս հեռախոսազրույց էր ունցել իր պաշտոնակից Մևլութ Չավուշօղլուի հետ։

Состоялся телефонный разговор Владимира Путина с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
С обеих сторон подчёркнут настрой на дальнейшее расширение взаимовыгодных российско-турецких связей в различных областях. В числе приоритетов осуществление крупных совместных проектов в энергетике, передает Кремль.
Отмечается, что рассмотрены перспективы наращивания сотрудничества в сфере противодействия распространению коронавирусной инфекции, включая возможные поставки и организацию производства в Турции российских вакцин.
Путин и Эрдоган продолжили обсуждение ситуации вокруг Нагорного Карабаха в контексте реализации договорённостей, зафиксированных в заявлениях лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года и от 11 января 2021 года.
«Это означает координация действий России и Турции в интересах социально-экономического развития региона. Выражено удовлетворение в связи с началом работы Совместного российско-турецкого центра по контролю за прекращением огня», -говорится в сообщении Кремля.
Стороны затронули тематику сирийского урегулирования. В свете усилий России и Турции по стабилизации обстановки в провинции Идлиб подтверждена обоюдная приверженность бескомпромиссной борьбе с осевшими в Сирии международными террористическими группировками.
Высказано намерение и далее оказывать поддержку межсирийскому политическому процессу, в том числе в рамках Астанинского формата.
Кроме того, Владимир Путин и Реджеп Тайип Эрдоган отметили важность формирования при содействии ООН переходных органов власти в Ливии для обеспечения долгосрочной нормализации в этой стране.
Президент России выразил соболезнования турецкому лидеру в связи с недавней трагической гибелью в Ираке 13 граждан Турецкой Республики.
Условлено о дальнейших контактах.
Отметим, что вчера министр иностранных дел России Сергей Лавров также провел телефонный разговор со своим коллегой Мевлутом Чавушоглу.