Իրավաբան. ԶԼՄ-ները՝ կրկին սպառնալիքի տակ
«E-draft.am-ում դատախազության առաջարկով քննարկման է դրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու վերաբերյալ օրենքի նախագիծ, որով հանրային ծառայողին զրպարտելը դիտարկվելու է՝ որպես առավել բարձր հանրային վտանգավորություն ունեցող արարք, և դրա համար նախատեսվելու է քրեական պատասխանատվություն:
Համաձայն նախագծի՝ հանրային ծառայության մեջ գտնվող անձին վիրավորելը կամ զրպարտելը` կապված նրա կողմից իր ծառայողական պարտականությունները կատարելու հետ, պատժվում է տուգանքով` 100 հազարից մինչև 500 հազար դրամ:
Հատկանշական է, որ ԶԼՄ-ների կողմից այդպիսի արարք կատարելը պատժվում է 500 հազարից մինչև 3 միլիոն դրամ տուգանքով կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով:
Սա դեռ քիչ է, նախագծով առաջարկվում է նաև ընդլայնել իշխանության ներկայացուցիչ համարվող անձանց շրջանակը՝ այդպիսիք համարելով պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններում ծառայող այն անձին, ով ծառայողական ենթակայության տակ չգտնվող անձանց նկատմամբ սահմանված կարգով օժտված է կարգադրիչ լիազորություններով, նույն օրենսգրքի իմաստով՝ իշխանության ներկայացուցիչ է համարվում նաև «Հանրային ծառայության մասին» օրենքով պետական կամ համայնքային քաղաքական, վարչական կամ ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձը:
Թե ո՞ր պետական պաշտոնյան է այդքան նուրբ հոգով, որ քաղիրավական գործիքակազմով վիրավորանքը չի սպիանում, ցույց կտա ժամանակը, բայց այս և նմանատիպ օրինագծերը բումերանգի էֆեկտով իդեալական աշխատելու են ապագայում»։

Юрист: СМИ – вновь под угрозой
«На едином веб-сайте для публикации правовых актов E-draft.am по предложению прокуратуры вынесен на обсуждение законопроект о внесении дополнения в Уголовный кодекс РА, согласно которому клевета в отношении общественного служащего будет считаться деянием более высокой степени общественной опасности, за это будет предусмотрена уголовная ответственность.
Согласно законопроекту, оскорбление или клевета в отношении лица, находящегося на общественной службе в связи с исполнением им служебных обязанностей, наказывается штрафом в размере от 100 000 до 500 000 драмов.
Примечательно, что такие действия со стороны СМИ караются штрафом от 500 000 до 3 миллионов драмов или лишением свободы на срок до двух лет.
Мало того, законопроектом предлагается еще и расширить круг лиц, считающихся представителями власти, считая в качестве такового лицо, служащее в органах государственного и местного самоуправления, наделенное в установленном законом порядке распорядительными полномочиями в отношении лиц, не находящихся в служебной зависимости от него. В этом смысле представителем власти считается и лицо, занимающее государственную или общинную политическую, административную или автономную должность в соответствии с Законом РА «О публичной службе».
У кого из госчиновников столь тонкая душевная организация, что нанесенное оскорбление не заживает с применением гражданского-правового инструментария, – покажет время. Но этот и подобные законопроекты с эффектом бумеранга будут идеально работать в будущем».