Ունեցել ենք 7 տոկոս արտահանման և մոտ 17.5 տոկոս ներմուծման նվազում. ՊԵԿ պաշտոնյա
«Մաքսային վիճակագրական շտեմարանում առկա տվյալները փաստում են, որ մենք ունեցել ենք 7 տոկոս արտահանման և մոտ 17.5 տոկոս ներմուծման նվազում»,- այսօրվա ասուլիսում հայտնեց ՊԵԿ մաքսային վիճակագրության և եկամուտների հաշվառման վարչության պետ Մնացական Շարաֆյանը:
Անդրադառնալով թուրքական ծագման ապրանքների ներմուծման արգելքի որոշմանը՝ ՊԵԿ պաշտոնյան նշեց, որ 2020 թվականին այդ երկրի արտադրության ապրանքների ներմուծումից 25 մլրդ դրամի գանձում էր եղել, սակայն սխալ է ենթադրել, որ 2021 թվականի առաջին կիսամյակի արգելքի հետևանքով կլինի 12 մլրդ դրամի մուտքերի նվազում, քանի որ մեր տնտեսվարողները փոխել են իրենց շուկաները և նույն ապրանքները բերում են այլ երկրներից:
ՊԵԿ մաքսային հսկողության վարչության պետ Արտեմ Կարապետյանն էլ տեղեկացրեց՝ դեպքեր են արձանագրվել, որ փորձել են Վրաստանի սահմանով թուրքական ապրանքներ ներմուծել:
Վերջինս հավաստիացրեց, որ այդ փորձերը կանխվել են և թուրքական ապրանքները դուրս են բերվել հանրապետությունից:
Կարապետյանը նշեց, որ գիտեն բոլոր ռիսկերը և իրենց ունեցած գործիքակազմով պայքարում են թուրքական ապրանքների ներմուծման փորձերի դեմ:
Նրա խոսքով՝ թուրքական ապրանքների ներմուծման արգելքի ուժի մեջ մտնելու մեկ ամսվա ընթացքում արդեն փոփոխություններ են կատարվել այդ ապրանքների ցանկում՝ այն համալրելով նոր ապրանքատեսակներով:
Գործընկերոջը լրացնելով՝ Մնացական Շարաֆյանը հայտնեց, որ Թուրքիայից ժամանակին ներկրվում էին հիմնականում հագուստ, ցիտրուսային պտուղներ, ալյումինե ձողեր և լվացող ու մաքրող միջոցներ:

Armenia saw a significant decrease in both imports and exports volumes in 2020, according to Head of the Customs Statistics and Revenue Registration Department of the State Revenue Committee (SRC), Mnatsakan Sharafyan.
The country’s exports fell by 7%, while imports – by 17.5% last year, the official told a news conference on Friday.
Referring to the decision to ban the import of Turkish goods, he noted that in 2020 25 billion drams in tax revenues were generated from the import of Turkish goods, however he disagreed with the claims that the ban in the first half of 2021 will lead to a decrease of 12 billion drams in tax revenues.
Head of the SRC Customs Control Department Artem Karapetyan said that some attempts to import Turkish goods across the Georgian border were recorded in 2020, adding those attempts were thwarted and the goods were removed from the country.
Karapetyan noted that they are aware of all the risks and use their entire toolkit to fight against attempted imports of Turkish goods
According to him, shortly after the entry into force of the ban on the import of Turkish products, they made changes to the list of those goods, adding new ones to it.
Mnatsakan Sharafyan said in turn that clothes, citrus fruits, aluminum rods, detergents and cleaning products were mainly imported from Turkey to Armenia.