Մեկնարկում է Բրիտանական ֆիլմերի փառատոնը
Բրիտանական խորհուրդը վերադառնում է Բրիտանական ֆիլմերի 17 փառատոնի շրջանակներում վիրտուալ ցուցադրությունների իննօրյա ծրագրով։ Ֆիլմերն ավելի հասանելի կլինեն, քան երբևէ նախկինում, հատուկ ստեղծված առցանց հարթակի շնորհիվ, որը կինոթատրոնին բնորոշ փորձառությունը հասանելի կդարձնի տանը՝ Հայաստանի ողջ տարածքում։ Այս մասին տեղեկանում ենք Բրիտանական խորհրդի կայքից
Փետրվարի 19-ից 28-ը Հայաստանի ողջ տարածքում կինոսիրողները կկարողանան անվճար բացահայտել և դիտել բրիտանացի ռեժիսորների վերջին 20 տարիների հանրահռչակ գործերը, ինչպես նաև Կինոյի և հեռուստատեսային արվեստների բրիտանական ակադեմիայի (ԲԱՖՏԱ) առաջադրած լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմերի ընտրանին։
Փառատոնին ներկայացված կլինեն բոլոր ժանրերի ֆիլմեր՝ դրամայից մինչև վավերագրություն, ինչպես նաև այնպիսի գործեր, որոնք արժանացել են հեղինակավոր մրցանակների։ Փառատոնին ներկայացվող ֆիլմերն են՝ «Գնումների կեսգիշերով», «Մարտիկը» (ԲԱՖՏԱ-ի «Ականավոր բրիտանական ֆիլմ» մրցանակակիրը), «Րեդ Ռոուզ» (2006թ․ Կաննի փառատոնի ժյուրիի մրցանակի հաղթողը), «Սուզանավ», «Մարտիկը» (2011թ․ «Բրիտանական անկախ ֆիլմ» մրցանակի հաղթողը), «Լեդի Մակբեթ» և «Ինքնակոչը» (2012թ․ ԲԱՖՏԱ-ի մրցանակակիր վավերագրական ֆիլմը)։
ԲԱՖՏԱ կինոփառատոնի կարճամետրաժ ֆիլմերը ներկայացնում են պատմություններ, որոնց միջոցով երևան են հանվում բրիտանական հասարակության ընդգրկուն բազմազանությունն ու կինոտեխնիկայի համաշխարհային մակարդակի հմտությունները, ինչպես նաև պատկերում են մեր ամենաշնորհալի դերասաններին: Այս ծրագիրը հիանալի փաթեթ է, որը միջազգային լսարանին հնարավորություն է տալիս ի ցույց դնելու Միացյալ Թագավորության՝ համաշխարհային որակի կարճամետրաժ ֆիլմերի արտադրության շարունակական ավանդույթները:

The 17th edition of the British film festival in Armenia will be held online
The British Council is launching the 17th edition of its annual Film Festival for nine days of virtual screenings. As British Council Armenia reported in a press release, the films will be more accessible than ever before, with a special platform taking the cinema experience into homes across Armenia.
The films can be watched on the platform here.
From 19 to 28 February film lovers across Armenia will be able to discover and view iconic works by British directors from the past 20 years for free, as well as a selection of the best short films according to the British Academy of Film and Television Arts (BAFTA).
The Festival features films from all genres, from dramas to documentaries, as well as several that have won prestigious awards. Films featured in the Festival are: Late Night Shopping, The Warrior (BATFA Award Winner for Outstanding British Film), Red Road (2006 winner of the Cannes Jury Prize), Submarine, Tyrannosaur (2011 British Independent Film Award winner), Lady Macbeth and the Imposter (2012 BAFTA award winning documentary).
The BAFTA 2020 Shorts programme includes a selection of the live action and animation short film nominees selected in 2020. The programme represents storytelling that reveals the breadth and diversity of British society, together with world class technical flair, and features some of our finest acting talents. This programme is the perfect package to develop international audiences and showcase the UK’s on-going tradition of producing world class short film.