Այս ձերբակալությունը կարող էր ձեռք տալ միայն Ադրբեջանին, հետևաբար այն իրականացրել է ադրբեջանական իշխանությունը. Միքայել Մինասյան
12:55 20/02/2021
«Նիկոլն ու Աննան երեկ հրամայեցին ձերբակալել մարդկանց, ովքեր ավելի շատ բան են արել Հայաստանի ու Արցախի համար, քան անգամ իրենց անափ չարությունն է։ Երեկ ձերբակալված Բեքարյանն ու Սաղաթելյանը Ադրբեջանի իշխանությունների հայադավ գործին օր ու արև չտվողներն էին տարիներ ի վեր, ամենամեծ գլխացավանքն ու Բաքվի համար միշտ պրոբլեմներ ստեղծողները։ Արծրուն ու Արայիկ կերտողները բռնել են տվել ապրիլյանի միջազգային տեղեկատվական հաղթանակը կերտողներին։ Բա հո չէին ասելու՝ կսովորեցնե՞ք. մանր ուղեղի համար ապուշ թեմայով բռնելն է ելքը։
Կարենը միջազգային դիվանագիտության և ռեգիոնալ քաղաքականության փայլուն գիտակ է, ով վերջին 10 տարում հետևողականորեն դիմակազերծել է Բաքվի հայատյաց քաղաքականությունը ու երբեք էլ չի լռել այս տհասների ամեն հերթական հիմարությունը մատնացույց անելուց՝ բայցև միշտ ճիշտ ճանապարհը ցույց տալով։ Արիկի շնորհիվ Ադրբեջանը չի կարողանում ու չի կարողանալու մոռացության տանել Մարաղան, Բաքուն, Սումգայիթը և ադրբեջանական բոլոր մնացած վայրագություները՝ իրականությունն այլևս միշտ կլինի միջազգային հանրության համար հասանելի։ Արիկի շնորհիվ միջազգային մամուլը տարիներ շարունակ և հատկապես ապրիլյանի ժամանակ մեզ, այն է՝ ճշմարտությանը, թև ու թիկունք էր, ի տարբերություն վերջին պատերազմի տոտալ անտերության։
Պատերազմի 44 օրերի ընթացքում նրանք երկուսով հենց Արցախից միջազգային հանրությանը պատմել են, թե ինչ է կատարվում, ինչպես է Ադրբեջանը հրթիռակոծում խաղաղ բնակչությանը, ինչպես է օգտագործում քիմիական զենք ու արգելված զինատեսակներ։ Նրանք էին, որ օգնում էին Շուշիի եկեղեցում վիրավորներին և համակարգում սակավաթիվ միջազգային մամուլի աշխատանքը Արցախում։
Այդ 44 օրերին ֆեյքերով ու տականք խոսնակներով Նիկոլը խաբում էր հայ ժողովրդին, մոլորեցնում պատերազմի ընթացքի մասին, գաղտնի պահում զոհերի իրական թիվը, հանձնում Շուշին, ստորագրում կապիտուլյացիոն փաստաթուղթը։ Ու շատ բնական է, որ Նիկոլը պիտի Արիկին ու Կարենին բռներ։ Որովհետև նրանք այն են, ինչ Նիկոլը չի եղել, չկա ու չի լինի։
Եվ հիմա, երբ Կարենին ու Արիկին բռնել են, անհետ կորածների ծնողները տեսնում են, թե ինչով է զբաղվում ԱԱԾ-ն, գերիների հարազատները համոզվում են, թե իրականում ինչով է զբաղված Նիկոլը։ Տղերքը ձերբակալվեցին, ու պարզվեց, որ երբ հայրենիքը արնաքամ է լինում, ԱԱԾ-ի միակ գործը դավաճանների կլանի կացին աշխատելն է։
Հիմա, երբ Կարենին ու Արիկին բռնել են,  երևում է, որ երբ սովը չոքել է մարդկանց դռանը, ինչով է զբաղված կառավարությունը, ինչպես են լռում միջազգային դեսպանությունները և չակերտավոր իրավապաշտպանները։
Այս ձերբակալությունը կարող էր ձեռք տալ միայն Ադրբեջանին, հետևաբար այն իրականացրել է ադրբեջանական իշխանությունը։ Արիկն ու Կարենը ազնիվ ու ազնվական մարդիկ են, դա ո’չ հիմա պարզվեց, ո’չ էլ կփոխվի այս ձերբակալությունից հետո։  Կասկած չունեմ, որ մյուս երկու անձանց ձերբակությունն էլ է շոու, որը կուլմինացիան լինելու է ԱԱԾ հերթական էժանագին ֆիլմը՝ կանխատեսելի ավարտով ու սցենարի հեղինակաների համար հուզիչ ու դրամատիկ ավարտով, որը ես խոստանում եմ իրենց։
Ինչ վերաբերում է կեղտոտբերան ֆեյքին, ապա որքան հասկանում եմ, նա շարունակում է թաղել իր նմաններին՝ իշխանական կեղտոտբերան ֆեյքերին ու ֆեյքերի ղեկավար Նիկոլին։ Ու մոտենում է այն օրը, որ տղերքին ներկայացված նույն մեղադրանքով կձերբակալվեն այսօրվա թատրոնի մասնակիցները՝ քննիչները, դատախազները, դատավորները։
Սկզբում դուք դարձաք տականք, հետո խայտառակելով ձեր ծնողներին՝ սկսեցիք կոչվել անբարոյականի ծնունդ, իսկ հիմա ձեր պատճառով ձեր երեխաներն էլ դարձել են վիժվածքի սերունդ։ Իսկ անբարոյականի ծնունդներն ու վիժվածքի սերունդները մեր երկրում տեղ չունեն: Դուք այս ամենը ձեր ձեռքով ձեր երեխաների գլխին սարքեցիք՝ գիտակցված, թե ոչ, կարևոր չէ, քանի որ բացատրություններն ու արդարացումները  ոչ ոք հաշվի չի առնելու։
Հ.Գ. Արիկն ու Կարենը երկար ժամանակ է թարմ գրականություն ընթերցելու ժամանակ չեն ունեցել։ Պահեք այնքան, որ գոնե հասցնեն մի գիրք կարդան։
Հ.Գ.Գ. Տղաների գործերը քննող դատավորների անուններն արդեն հայտնի են։ Շուտով կիմանանք «Ֆարխոյան ցուցակում» նոր համալրումներ կա՞ն, թե՞ ոչ, ովքեր են դատավոր, իսկ ովքեր ԿԳԲ ագենտ»։

М. Минасян: Задержание Бекаряна и Сагателяна могло быть выгодно только Баку, посему его произвели азербайджанские власти
13:50 20/02/2021
Бывший посол Республики Армения при Святом Престоле Микаел Минасян пишет:
«Никол и Анна вчера приказали задержать людей, которые сделали для Армении и Арцаха больше даже безбрежной злости этой четы. Задержанные накануне Бекарян и Сагателян годами были теми, кто не давал покоя властям Азербайджана в их антиармянских действиях, самой большой головной болью для Баку и всегда создающими для него проблемы.
Создатели Арцруна и Араика приказали задержать творцов международной информационной победы во время Апрельской войны 2016 года. Не могли же они сказать Сагателяну и Бекаряну: научите? Для слабых мозгов выход – задержать их по идиотской теме.
Карен – блестящий знаток международной дипломатии и региональной политики, он в течение последних 10 лет последовательно срывал маски с проводимой Баку политики армянофобии и никогда и не молчал, указывая на очередную глупость этих невеж (действующих властей РА. – ред.), но в то же время всегда показывая правильный путь.
Благодаря Арику Азербайджан не может и не сможет предать забвению Марагу, Баку, Сумгаит и все остальные азербайджанские зверства: реальность впредь всегда будет доступна международному сообществу. Благодаря Арику международная пресса годами и особенно во время Апрельской войны 2016 года поддерживала нас, то есть правду, в отличие от тотального бардака во время последней войны.
В течение 44 дней войны они оба (Карен Бекарян и Ара Сагателян) прямо из Арцаха рассказывали международному сообществу, что происходит, как Азербайджан подвергает ракетному обстрелу мирное население, как он применяет химическое оружие и запрещенное вооружение. Именно они помогали раненым в соборе Шуши и координировали работу немногочисленной международной прессы в Арцахе.
В течение этих 44 дней фейками и пресс-секретарями-подонками Никол обманывал армянский народ, вводил в заблуждение относительно хода войны, держал в секрете реальное число жертв, сдавал Шуши и подписывал документ о капитуляции. И вполне естественно, что Никол должен был задержать Арика и Карена. Потому что они – то, чем Никол не был, не является и не будет.
И сейчас, когда Карена и Арика задержали, родители пропавших без вести видят, чем занимается СНБ, родные пленных убеждаются, чем на самом деле занят Никол. Ребят задержали, и выяснилось: когда Родина истекает кровью, единственная задача СНБ – работать топором в руках клана предателей.
Сейчас, когда Карена и Арика задержали, видно, чем занято правительство, когда голод постучался в двери людей, видно, как молчат международные посольства, правозащитники в кавычках.
Их задержание могло быть выгодно только Азербайджану, соответственно его осуществили азербайджанские власти. Арик и Карен – честные и благородные люди, это выяснилось не сегодня и не изменится после этого задержания. Я не сомневаюсь, что задержание двух других лиц – тоже шоу, кульминацией которого станет очередной дешевый фильм СНБ – с предсказуемым финалом и трогательным и драматичным финалом для авторов этого сценария, который я им обещаю.
Что же до не стесняющегося в грязных выражениях фейка, насколько я понимаю, он продолжает топить себе подобных: провластных грязных фейков и главу фейков Никола. И приближается день, когда по предъявленному парням обвинению будут задержаны участники сегодняшнего театра – следователи, прокуроры, судьи.
Сначала вы сами стали подонками, потом, опозорив родителей, стали называться безнравственным отродьем, а теперь из-за вас ваши дети стали поколением отродья. А таким нет места в нашей стране. Вы все это своими руками уготовили для своих детей –осознанно или нет, это неважно, потому что никто не примет во внимание объяснения и отговорки.
P.S. У Арика и Карена уже давно не было времени почитать свежую литературу. Держите их там столько времени, чтобы успели прочесть хотя бы одну книгу.
P.S.S. Имена судей, которые рассмотрят их дела, уже известны. Скоро мы узнаем, есть ли новые пополнения в «списке Фархояна», кто судьи, а кто агенты КГБ».