Արա Սաղաթելյանի կալանավորման որոշումը կբողոքարկվի
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանին կալանավորելու մասին որոշումը պաշտպան Հակոբ Ենոքյանն արդեն ստացել է:
Panorama.am-ին պաշտպանը տեղեկացրեց, որ հնգօրյա ժամկետում այն բողոքարկելու են:
«Որոշման մեջ որպես կալանավորման հիմք ընդունել են այն, որ կարող է Արա Սաղաթելյանն ազդեցություն գործադրի դատավարության մասնակիցների նկատմամբ: Բայց չգիտենք՝ ովքեր են այդ մասնակիցները, ինչ որ ուրվականներ են, որոնց վրա կարող է ազդեցություն ունենալ ու չգիտենք՝ ինչ նպատակով ունենալ ազդեցություն»,- ասաց Հակոբ Ենոքյանը:
Նա նշեց, որ Արա Սաղաթելյանն ասել է՝ օրինական գումար է տվել իր քարտից, VPN ծառայություն է ձեռք բերել, որպեսզի օգտագործի իր մասնագիտական գործունեության ընթացքում.
«Պարոն Սաղաթելյանն ադրբեջանական մեդիա հարձակումների դեմ պայքարի մասնագետ է, շատ արդյունավետ պայքար է մղել ու միշտ հաղթող է դուրս եկել: Այդ պարագայում իր նյութերը, էլեկտրոնային հոսքերը կառավարելու առումով VPN ծառայություն է ձեռք բերել: Նրան մեղսագրվում էր, որ թաքուն խումբ է ստեղծել, բայց իր քարտով ձեռք է բերել մասնագիտական աշխատանքում օգտագործելու համար: Այդ պարագայում ասում են՝ Արա Սաղաթելյանը կարող է ինչ-որ անձի վրա ազդեցություն գործադրել»:
Հիշեցնենք, որ երեկ երեկոյան Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը, դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանի նախագահությամբ, որոշում է կայացրել երկու ամսով կալանավորել Արա Սաղաթելյանին՝ բավարարելով քննիչի միջնորդությունը:
Արա Սաղաթելյանին, նաև վերլուծաբան Կարեն Բեքարյանին մեղադրանք է առաջադրված ՀՀ ՔՕ 226 (ազգային, ռասայական կամ կրոնական թշնամանք հարուցելը), 226.2 (բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերը, բռնությունը հրապարակայինորեն արդարացնելը կամ քարոզելը), 307.4 (ռազմական դրության իրավական ռեժիմի ընթացքում տեղեկությունների հրապարակման կամ տարածման կանոնները խախտելը) հոդվածների հատկանիշներով: Կարեն Բեքարյանն այսօր ազատ արձակվեց:

Court ruling to arrest Ara Saghatelyan to be appealed
A ruling of the Yerevan Court of General Jurisdiction to arrest Ara Saghatelyan, a former chief of staff of the National Assembly, for two months will be appealed.
Speaking to Panorama.am, his lawyer, Hakob Yenokyan, said the ruling will be appealed to a higher court within five days.
“As a justification for his arrest, the ruling said Ara Saghatelyan may have an influence on the participants in the trial. But we do not know who those participants are or the possible purpose for such an influence,” the lawyer said.
He said that Saghatelyan had made a transaction from his bank account to legally purchase a VPN service and use it during his professional activity.
"Mr. Saghatelyan is a specialist in the fight against Azerbaijani media attacks. He has fought very effectively and has always emerged victorious. He has purchased a VPN service to manage his content and electronic flows. He is accused of forming a secret group, but he acquired it with his card for professional use. In these conditions, they say that Ara Saghatelyan can influence someone,” the lawyer added.
Saghatelyan was detained by the National Security Service (NSS) late on Friday along with co-founder of Qaryak Media Karen Bekaryan, a manager for International Center on Development of Parliamentarism, Mher Avagyan, and civic activist Aram Sargsyan.
Saghatelyan and Bekaryan have been charged with allegedly provoking racial, religious or ethnic hostility (Article 226 of the Criminal Code), public calls for violence and justifying or propagating violence (Article 226.2) and violation of the rules of publishing or spreading information during the martial law (Article 307.4).