Արա Սաղաթելյանի կալանավորման որոշումը կբողոքարկվի
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանին կալանավորելու մասին որոշումը պաշտպան Հակոբ Ենոքյանն արդեն ստացել է:
Panorama.am-ին պաշտպանը տեղեկացրեց, որ հնգօրյա ժամկետում այն բողոքարկելու են:
«Որոշման մեջ որպես կալանավորման հիմք ընդունել են այն, որ կարող է Արա Սաղաթելյանն ազդեցություն գործադրի դատավարության մասնակիցների նկատմամբ: Բայց չգիտենք՝ ովքեր են այդ մասնակիցները, ինչ որ ուրվականներ են, որոնց վրա կարող է ազդեցություն ունենալ ու չգիտենք՝ ինչ նպատակով ունենալ ազդեցություն»,- ասաց Հակոբ Ենոքյանը:
Նա նշեց, որ Արա Սաղաթելյանն ասել է՝ օրինական գումար է տվել իր քարտից, VPN ծառայություն է ձեռք բերել, որպեսզի օգտագործի իր մասնագիտական գործունեության ընթացքում.
«Պարոն Սաղաթելյանն ադրբեջանական մեդիա հարձակումների դեմ պայքարի մասնագետ է, շատ արդյունավետ պայքար է մղել ու միշտ հաղթող է դուրս եկել: Այդ պարագայում իր նյութերը, էլեկտրոնային հոսքերը կառավարելու առումով VPN ծառայություն է ձեռք բերել: Նրան մեղսագրվում էր, որ թաքուն խումբ է ստեղծել, բայց իր քարտով ձեռք է բերել մասնագիտական աշխատանքում օգտագործելու համար: Այդ պարագայում ասում են՝ Արա Սաղաթելյանը կարող է ինչ-որ անձի վրա ազդեցություն գործադրել»:
Հիշեցնենք, որ երեկ երեկոյան Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը, դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանի նախագահությամբ, որոշում է կայացրել երկու ամսով կալանավորել Արա Սաղաթելյանին՝ բավարարելով քննիչի միջնորդությունը:
Արա Սաղաթելյանին, նաև վերլուծաբան Կարեն Բեքարյանին մեղադրանք է առաջադրված ՀՀ ՔՕ 226 (ազգային, ռասայական կամ կրոնական թշնամանք հարուցելը), 226.2 (բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերը, բռնությունը հրապարակայինորեն արդարացնելը կամ քարոզելը), 307.4 (ռազմական դրության իրավական ռեժիմի ընթացքում տեղեկությունների հրապարակման կամ տարածման կանոնները խախտելը) հոդվածների հատկանիշներով: Կարեն Բեքարյանն այսօր ազատ արձակվեց:

Решение об аресте Ара Сагателяна будет обжаловано
Защитник Акоп Енокян уже получил решение суда общей юрисдикции Еревана об аресте бывшего руководителя аппарата Национального собрания РА Ара Сагателяна.
Защитник сообщил корреспонденту Panorama.am, что в пятидневный срок они его обжалуют.
«В решении в качестве основания для ареста было принято то, что Ара Сагателян может оказать влияние на участников процесса. Но мы не знаем, кто эти участники, какие-то призраки, на которых он сможет оказать влияние, и мы не знаем, с какой целью», - сказал Акоп Енокян.
Он отметил, что Ара Сагателян сказал, что снял легальные деньги со своей карты, приобрел услугу VPN для использования в ходе своей профессиональной деятельности.
«Г-н Сагателян является специалистом по борьбе с атаками азербайджанских СМИ, он всегда вел очень эффективную борьбу и всегда выходил победителем. В данном случае он приобрел услугу VPN с точки зрения управления своим контентом и электронными потоками. Ему предъявили обвинение в создании секретной группы, но он приобрел ее с помощью своей карты для использования в профессиональной деятельности. В этом случае, говорят, что Ара Сагателян может на кого-то оказать влияние».
Напомним, что вчера вечером суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Армине Меликсетян принял решение о заключении под стражу Ара Сагателяна сроком на два месяца, удовлетворив ходатайство следователя.
Ара Сагателяну, а также аналитику Карену Бекаряну предъявлено обвинение по статьям 226 (возбуждение национальной, расовой или религиозной вражды), 226.2 (публичные призывы к насилию, публичное оправдание или пропаганда насилия), 307.4 (нарушение правил публикации или распространения информация во время правового режима военного положения) УК РА.