Փաստենք, որ ակնհայտ քաղաքական գործով ֆեյսբուքը բացահայտում է օգտվողի անհատական տվյալներ. Վահագն Մխոյան
09:28 22/02/2021
Բլոգեր Վահագն Մխոյանը գրում է.
«Ստեղ (հղումը՝ մեկնաբանություններում) փաստաբանը մի հատ շատ ուշագրավ բան ա ասում։
Եթե իրավական շղարշը մի կողմ դնենք, ապա մարդիկ «մեղավոր են» ProtonVPN ծրագիրն օգտագործելու մեջ։ Ամբողջ «մեղադրանքի» հիմքում էնա, որ մարդիկ օգտվել են նույն ծրագրից ու նույն երկրի IP-ներից, տվյալ դեպքում՝ Մոլդովայի։ Ստեղ, իհարկե, բախտի բանա, որ էդ ֆեյքն օրինակ Ուկրաինայի IP-ներից չէր օգտվում կամ ասենք Հունգարիայի։
Բայց ստեղ նաև լիքը հարցերա առաջանում։
Նախ՝ եթե հիշում եք, իշխանությունները դեռ մի քանի ամիս առաջ մի հատ սարքված վիդեո ֆռռացրին, թե իբր այդ ֆեյքը կառավարվում է Արա Սաղաթելյանի կողմից։
Հարց 1 - արդյո՞ք այդ վիդեոն սարքողները գիտեին, թե Արա Սաղաթելյանը ProtonVPN-ով ինչ IP է օգտագործել։ Եթե գիտեին, ապա երկու տարբերակ կա․ կամ այդ սարքողը տեղյակ էր նախաքննության նյութերից կամ հենց նախաքննական մարմինն էր։ Ես հասկանում եմ, որ այս հարցն այս պահին հռետորական է այնքանով, որքանով, որ դրա պատասխանը չենք իմանա, բայց մի օր այն կդադարի հռետորական լինելուց։
Հարց 2 - ինչպե՞ս է առհասարկ պարզ դարձել, թե Հայաստանի քաղաքացիները ProtonVPN-ի ինչ IP հասցեներից են օգտվում։ Դրա համար նրանք նախ պիտի իմանային ֆեյքի IP-ն - ինչը կարող է տրամադրել բացառապես ֆեյսբուքը, ապա պիտի իմանային, թե այդ IP-ից ովքեր են օգտվել։ Այս երկրորդը տեսականորեն կարող են տրամադրել կամ ProtonVPN-ը կամ տվյալ դեպքում՝ Մոլդովան։
Այսպիսով․ փաստենք, որ ակնհայտ քաղաքական գործով, որում չկա բացարձակ ոչ մի կրիմինալ (ահաբեկչություն չի, թմրանյութեր չեն, գողություն չի, սպանություն չի ևն), ֆեյսբուքը բացահայտում է օգտվողի անհատական տվյալներ։ Ընդ որում՝ այդ օգտվողին, օրինակ՝ չի արգելփակում։
Եվ նույնն անում է կամ ProtonVPN-ը, կամ Մոլդովան, կամ երկուսն էլ միասին։
Ստեղ այնուհետև կարար լիներ վիրտուալում անկախության, անանունության, խոսքի ազատության ու այլ նման բաների մասին տեքստ, բայց էդ հարցերում նվաստիցս ավելի կոմպետենտ մարդիկ կան։ Իրենք կխոսեն։ Միգուցե։ Չգիտեմ»։

Ваагн Мхоян: Подтвердим, что по очевидному политическому случаю соцсеть Facebook раскрывает личные данные пользователя
Блогер Ваагн Мхоян пишет:
«Здесь (ссылка в комментариях) адвокат говорит одну очень примечательную вещь.
Если оставить в стороне юридическую завесу, то люди «виноваты» в использовании программы ProtonVPN. В основе всего «обвинения» то, что люди использовали одну и ту же программу и IP-адреса одной страны, в данном случае Молдовы. Здесь, конечно, по воле случая, что этот фейк, например, не использовал IP-адреса Украины или, скажем, Венгрии.
Но здесь также возникает множество вопросов.
Во-первых, если помните, еще несколько месяцев назад власти «крутили» сфабрикованное видео о том, что фейком якобы руководил Ара Сагателян.
Вопрос 1 - Знали ли создатели этого видео, какой IP Ара Сагателян использовал с ProtonVPN? Если да - есть два варианта: либо создателю были известны материалы предварительного следствия, либо это был сам орган предварительного следствия. Я понимаю, что сейчас этот вопрос риторический настолько, поскольку мы не узнаем ответа на него, но однажды он перестанет таковым быть.
Вопрос 2 - Как вообще выяснилось, какие IP-адреса ProtonVPN используют граждане Армении? Для этого им сначала нужно было узнать IP-адрес фейка, который может быть предоставлен исключительно соцсетью Facebook, а затем им нужно было узнать, кто использовал этот IP-адрес. Теоретически последнее может быть предоставлено либо ProtonVPN, либо, в данном случае, Молдовой.
Таким образом: давайте подтвердим, что по очевидному политическому делу, в котором нет абсолютно никакого криминала (терроризма, наркотиков, воровства, убийства, и т. д.), соцсеть Facebook раскрывает личные данные пользователя. Более того, она, например, не блокирует этого пользователя.
И то же самое делает либо ProtonVPN, либо Молдова, либо оба вместе. Здесь на самом деле в виртуальной реальности мог бы быть текст о праве на независимость, анонимность, свободу слова и тому подобное, но в этих вопросах есть люди более компетентные, чем я, «ничтожный». Они скажут. Возможно. Я не знаю.»