«Իրականում այս հարուցված գործն իր մեջ ունի զրո տրամաբանություն, մեղմ ասած»,-դատարանի շենքի դիմաց լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց «Քառյակ Մեդիա»-ի համահիմնադիր Կարեն Բեքարյանը։
Հիշեցնենք, որ ԱԱԾ-ն փետրվարի 19-ին նրան ձերբակալել էր՝ ֆեյսբուքյան կեղծ օգտատեր Գագիկ Սողոմոնյանի գրառումների գործով։ Քիչ առաջ դատարանը չբավարարեց նրա նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ միջնորդությունը։
Դատարանի շենքից դուրս եկած Բեքարյանին ու փաստաբանին հավաքվածները դիմավորեցին բարձր ծափահարություններով։
«Երբ չես հասկանում գործի էությունը, ինչ է հետապնդվում, չես տեսնում, որ կա տրամաբանություն, պարզ հասկանում ես, որ մոտիվացիան այլ տեղ է»,- ասաց Բեքարյանը՝ նշելով, որ ամեն ինչ իր համար պարզ է։
Անդրադառնալով VPN հավելվածի օգտագործման մասին հարցին՝ Բեքարյանն ասաց, տարիների ընթացքում Ադրբեջանը հայաստանյան IP-ների համար սահմանափակումներ է օգտագործել, այսինքն` հայաստանյան IP-ների համար ադրբեջանական, այդ թվում պետական կայքերը փակ են եղել։
«Եթե դու ուզում ես գործընթացները պատկերացնես, իսկ ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ ես զբաxվում եմ արտաքին քաղաքական գործընթացների վերլուծությամբ, չես կարող այդ ինֆորմացիան չունենալ, չվերլուծել, վերլուծությունների մեջ չներառել»,- ասաց նա։
Բեքարյանը նշեց, որպեսզի արտասահմանում ապրող ընկերներին երկար չբացատրի, թե իրեն ինչ ինֆորմացիա է պետք, որտեղից, ինչ ծավալով, օգտվել է VPN-ից։
«Հիմա եթե գերիների վերաբերյալ ինֆորմացիան անընդհատ փոխվում է, մեր իրավաբաններն ինչպե՞ս դա կարող են ստանալ հետագայում դրանք օգտագործելու համար»,- ասաց նա՝ ընդգծելով, որ նույն VPN համակարգից օգտվելու մանրամասներին ծանոթանալու համար կարելի էր դիմել մասնագետներին կամ ուղղակի պետք էր ունենալ պարզագույն գիտելիքներ։
Բեքարյանն ասաց, շատ մանրամասներ ասել չի կարող՝ նախաքննական գաղտնիքը հաշվի առնելով։
Բեքարյանն իր դեմ հարուցված գործը որակում է քաղաքական հետապնդում։
«Ես ուզում եմ պարզագույն հարց տալ, երկու տարուց ավելi իմ ամենօրյա աշխատանքն է հասկանալի, ընկալելի, քաղաքակիրթ բառակազմով հասարակությանը տեղեկացնել, թե բանակցությունները որտեղից ուր են հասել, նման բառամթերքով գրառումներn ի՞նձ օգնում են, իմ ընկերների՞ն օգնում են, թե՞ ոչ։ Հարց եմ տալիս, նման բառամթերքով գրառումներն ո՞ւմ օգտին են աշխատում։ Եվ հաջորդ հարցը, ես այս տարիների ընթացքում գործիքի պակա՞ս եմ զգացել իմ մոտեցումներն ու կարծիքը հասարակությանը ներկայացնելու համար»,- ասաց նա՝ շնորհակալություն հայտնեց լրագրողներին ու հավաքվածներին, հեռացավ։

Возбужденное против него дело Бекарян квалифицирует как политическое преследование
«На самом деле в этом уголовном деле, мягко говоря, нет никакой логики», - в беседе с журналистами перед зданием суда сказал соучредитель «Каряк Медиа» Карен Бекарян.
Напомним, 19 февраля СНБ арестовала его по делу публикаций фейкового пользователя в соцсети Facebook Гагика Согомоняна. Немногим ранее суд не удовлетворил ходатайство об избрании в его отношении в качестве меры пресечения заключение под стражу.
Вышедшие из здания суда Бекарян и его адвокат были встречены громкими аплодисментами.
«Когда не понимаешь сути дела, за что преследуют, не видишь логики - четко понимаешь, что мотивация в чем-то другом», - сказал Бекарян, отметив, что ему все ясно.
Касаясь вопроса об использовании приложения VPN, Бекарян сказал, что на протяжении многих лет в Азербайджане применялись ограничения для армянских IP-адресов, то есть азербайджанские сайты, в том числе государственные, были закрыты для армянских IP-адресов.
«Если хочешь представить себе процессы, а ни для кого не секрет, что я занимаюсь анализом внешнеполитических процессов, ты не можешь не иметь эту информацию, не анализировать, не включать ее в анализ», - сказал он.
Бекарян сказал, чтобы долго не объяснять живущим за границей друзьям, какая информация ему нужна, откуда, в каком объёме, он использовал VPN.
«Теперь, если информация о пленных постоянно меняется, как наши юристы могут получить ее для дальнейшего использования?»,- сказал он, подчеркнув, что для ознакомления с деталями использования той же системы VPN можно обратиться к специалистам или достаточно иметь простейшие знания.
Бекарян сказал, что не может раскрывать многих подробностей, учитывая тайну предварительного следствия.
Возбужденное против него дело Бекарян квалифицирует как политическое преследование.
«Я хочу задать самый простой вопрос. На протяжении более двух лет моей повседневной работой было информировать общественность в понятной, доступной, цивилизованной формулировке о том, откуда и куда дошли переговоры; посты с такой лексикой мне или моим друзьям помогают? Я спрашиваю: посты с такой лексикой работают в интересах кого?
И следующий вопрос: за эти годы нуждался ли я в инструменте, чтобы представить свои подходы и мнение общественности?»- сказал он, поблагодарил журналистов и собравшихся и ушел.