Կոնկրետ որոշ անձանց քմահաճույքի պատճառով որոշ անձիք պետք է հայտնվեն անազատության մեջ. Փաստաբան
ՀՀ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանի պաշտպաններից Միհրան Պողոսյանը բացարկ է հայտնել վարույթ իրականացնող մարմնին։
«Մեր բացարկի էությանն այն էր, որ չի կարող ԱԱԾ-ն ԱԱԾ տնօրենին հայհոյելու գործը  քննել։ Չի  լինելու քննիչ, որը որ օբյեկտիվ պետք է գնահատի այդ ամեն ինչը»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Մ. Պողոսյանը։
Նա նշեց, քանի որ դատարանը որոշում է կայացրել կալանավորումը խափանման միջոց կիրառելու մասին, հետևաբար գնահատել է, որ այդ միջնորդությունը իրավաչափ է, այնինչ բացարկի հիմքով քննիչը զրկվում էր որևէ դատավարական ու քննչական գործողություն կատարելուց. «Այսինքն մեղադրանք առաջադրման ընթացակարգ տեղի չի ունեցել, մեղադրյալի իրավունքներ չեն պարզաբանվել, որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին որոշման էությունը չի պարզաբանվել,  և դրան որպես հետևանք  խափանման միջոց կիրառելու մասին որոշումը կայացրել է այն քննիչը, որն այդ պահին իրավունք չուներ նման որոշում կայացներ»։
Պաշտպանն ընդգծեց՝ սա ևս  մեկ անգամ խոսում է  այն մասին, որ այս պրոցեսը ծայրից ծայր, սկսած խուզարկություն կատարելուց, երբ որ առանց դատարանի որոշման խուզարկություն էր կատարվել անձի անձնական աշխատասենյակում, կառավարվել է մի կենտրոնի կողմից, ամենայն հավանականությամբ ԱԱԾ-ն ընդհանուր ղեկավարման ներքո է գործել. «Այս խախտումները, որոնք թույլ են տրվել ու դրանց դատարանն ուշադրություն չի դարձրել, կարող ենք գնահատել, որ Հայաստանում այս քրեական գործով իրավաբանություն տեղի չի ունենում,  կոնկրետ որոշ անձանց քմահաճույքի պատճառով  որոշ անձիք պետք է հայտնվեն անազատության մեջ»։
Որպես ապացույց նշեց նաև երեկ մամուլում հրապարակված տեղեկությունն այն մասին, որ այս միջնորդությունների քննարկումով գերշահագրգիռ է Երևանի ընդհանուր իրավասության  դատարանի նախագահը, ով, ընդ որում, պաշտպանում է ԱԱԾ տնօրենի այսպես ասած  արժանապատվությունը։
«Դատարանի նախագահը որպես սեփական անձի մի մաս վառ կերպով պաշտպանել է տվյալ անձի իրավունքները և հրահանգել է անօրինական  կարգով անձանց ազատազրկել։

Адвокат: Конкретно из-за прихоти определенных людей некоторые люди должны очутиться в неволе
Один из защитников бывшего руководителя аппарата Национального Собрания Армении Ара Сагателяна-Мигран Погосян заявил отвод органу, ведущему процесс.
«Суть нашего отвода заключалась в том, что СНБ не может расследовать дело о нанесении оскорбления директору СНБ. Не будет следователя, который бы все это оценил объективно», - сказал в беседе с журналистами М. Погосян.
Он отметил, что, поскольку суд принял решение об избрании меры пресечения в виде заключения под стражу, следовательно, суд оценил ходатайство как правомерное, меж тем на основании отвода следователь лишается проведения каких-либо судебных и следственных действий: «Иными словами, не состоялась процедура предъявления обвинения, не были разъяснены права обвиняемого, не разъяснена сущность постановления о привлечении в качестве обвиняемого, и как следствие решение об избрании меры пресечения принял следователь, который на тот момент не имел права принимать такое решение».
Защитник подчеркнул, что это еще раз говорит о том, что этим процессом от начала до конца, начиная с обыска, когда обыск проводился в личном кабинете человека без решения суда, руководил центр, по всей вероятности НСС работала под общим руководством: «По нарушениям, которые были допущены, и суд не обратил на них внимания, мы можем оценить, что по этому уголовному делу в Армении нет закона, конкретно из-за прихоти определенных людей некоторые люди должны очутиться в неволе».
В качестве доказательства он также привел опубликованную накануне в прессе информацию о том, что в обсуждении этих ходатайств сверх заинтересован председатель суда общей юрисдикции Еревана, который, в том числе, защищает так называемое достоинство директора СНБ.
«Председатель суда, как часть своей личности, ярко защищал права данного лица и приказал в незаконном порядке лишить свободы лиц. По этому делу у нас есть два человека, незаконным образом лишенных свободы», - сказал М. Погосян.