Հնարավոր չէ երջանիկ ապրել, եթե կողքիդ կա ողբերգություն. Ռուբեն Բաբայան
«Փետրվարի 25-26-ին մենք հանդիսատեսի դատին կներկայացնենք նոր բեմադրություն՝ Չեխովի «Երեք քույրերը», որի բեմադրիչը Սամսոն Մովսեսյանն է»,- մամուլի ասուլիսում հայտնեց Հովհաննես Թումանյանի անվան Տիկնիկային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ռուբեն Բաբայանը՝ ուրախություն հայտնելով, որ մշակույթի օջախները վերսկսում են իրենց աշխատանքները:
Բաբայանը տեղեկացրեց, որ նոր ներկայացումը դրամատիկ բովանդակություն ունի և խաղալու են ոչ հայտնի ֆորմատով, այլ՝ հետնաբեմում, իսկ դերասանական կազմը բաղկացած է թատրոնի և հրավիրված երիտասարդ դերասաններից:
Բանախոսը հայտնեց, որ մեկնարկող թատերաշրջանում կունենան նաև այլ ներկայացումներ՝ «Կարմիր գլխարկի» ժամանակակից տարբերակը, ինտերակտիվ մոնոներկայացում կոկորդիլոսի մասին, ինպես նաև Հարրի Փոթերի թեմայով նոր բեմադրություն:
Ռեժիսոր Սամսոն Մովսեսյանն էլ նկատեց, որ իր բեմադրած ներկայացումը Չեխովի «Երեք քույրերի» այսօրվա ընթերցումն է, որի հիմնական ասելիքն այն է, որ պետք չէ շատ խոսել ապրելու մասին, այլ ուղղակի պետք է ապրել:
Նրա խոսքով՝ Չոխովի դրամատուգիայի ողջ ասելիքն այն է, որ այսօրով պետք է ապրել, այլ ոչ թե վաղվանով կամ նախորդ օրով, իսկ համաճարակի և պատերազմի ֆոնին թատրոնն ամենաշատն է մարդում կապում կյանքին:
Սամսոն Մովսեսյանը նկատեց, որ բոլորը կարոտել են և ցանկանում են առնչվել մշակույթի, թատրոնի, արվեստի յուրաքանչյուր ճյուղի հետ:
«Թատրոնը ժամանակի արվեստ է, ստղծվում է այդ պահին և նրա համար, իսկ ժամանակի զարկերակը լավագույնս զգում են երիտասարդները, այդ պատճառով էլ ավելի շատ տեղ ենք հատկացնում երիտասարդությանը»,-նկատեց Տիկնիկային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ռուբեն Բաբայանը՝ բացատրելով, թե ինչու են ներկայացման մեջ հիմնականում ընդգրկել երիտասարդ դերասանական կազմը:
Նրա խոսքով, ինչպես այս, այնպես էլ մյուս ներկայացումներում կխաղան նաև ավագ սերնդի դերասանները, քանի որ թատրոնը մի ընտանիք է և ավագ սերունդը միշտ երիտասարդներին փոխանցելու բան ունի:
Իսկ հասարակության ձգտումը դեպի թատրոն Ռուբեն Բաբայանը բացատրեց շրջապատում առկա բացասականը բալանսավորելու ձգտումով և հիշատակեց Դոստոևսկու խոսքը, որ կյանքը պետք է սիրել ավելի շատ, քան կյանքի իմաստը:
Նա նկատեց, որ հնարավոր չէ երջանիկ ապրել, եթե կողքիդ կա ողբերգություն և այնպես պետք է անել, որ այդ ողբերգությունը պակասի:
«Սեր ու հավատ ներշնչել կյանքի վերաբերյալ, քանի որ մենք գալիս ենք դարերից և գնալու ենք դարեր»,-եզրափակեց Բաբայանը:

Рубен Бабаян: Невозможно жить счастливо, когда рядом – трагедия
«25-26 февраля мы представим на суд зрителей новый спектакль – по пьесе «Три сестры» Чехова в постановке Самсона Мовсесяна», – сообщил сегодня на пресс-конференции заслуженный деятель искусств Армении, художественный руководитель Государственного кукольного театра имени Туманяна Рубен Бабаян, с радостью сообщив, что центры культуры возобновляют свою работу.
Бабаян сообщил, что у нового спектакля драматическое содержание: они будут играть не в известном формате, а в закулисном, актерский состав состоит из молодых актеров – из театра и приглашенных.
По его словам, в начале сезона будут и другие спектакли – современная версия «Красной шапочки», интерактивный моноспектакль о крокодиле, а также новый спектакль на тему Гарри Поттера.
Режиссер Самсон Мовсесян отметил в свою очередь, что его постановка – это сегодняшнее прочтение чеховских «Трех сестер», главный посыл – не надо много говорить о жизни, а нужно просто жить.
По его словам, вся суть драматургии Чехова в том, что жить нужно сегодняшним днем, а не завтрашним или вчерашним, а на фоне пандемии и войны театр больше всего связывает человека с жизнью.
Самсон Мовсесян отметил, что все скучают, хотят соприкасаться со всеми отраслями культуры, театра и искусства.
«Театр - это искусство времени, он создается в этот момент и для этого момента, и пульс времени лучше всего чувствует молодежь, поэтому мы даем больше места молодежи», – сказал художественный руководитель театра Рубен Бабаян, объясняя, почему у них в спектакле заняты в основном молодые актеры.
По его словам, в этом и других спектаклях сыграют и актеры старшего поколения, ведь театр – это одна семья, и старшему поколению всегда есть что передать молодым.
А стремление общества к театру Рубен Бабаян объяснил стремлением уравновесить негатив в окружающей среде, процитировав слова Достоевского: «Надо любить жизнь больше, чем смысл жизни».
Он отметил, что невозможно жить счастливо, когда рядом – трагедия: нужно сделать так, чтобы трагедии стало меньше.
«Нужно внушать любовь и веру в жизнь, потому что мы пришли из глубины веков и у нас путь на века», – заключил Бабаян.