ԱՄՆ-ը COVID-19-ի պատվաստանյութ ստացածներին կոչ է անում չայցելել հասարակական վայրեր
Մարդիկ, ովքեր ստացել են կորոնավիրուսի նոր պատվաստանյութի երկու դեղաչափերը, դեռևս պետք է ձեռնպահ մնան հասարակական վայրեր այցելելուց: «Գազետա ռու»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին ասել է ԱՄՆ գլխավոր վարակաբան Էնթոնի Ֆաուսին: Նրա խոսքերը մեջբերել է «Fox News»-ը:
Փորձագետը բացատրել է, որ ներկայում դեռ ամբողջական տվյալներ չկան այն մասին, թե արդյոք պատվաստված անձից վիրուսը փոխանցվում է: Նա շեշտել է, որ ԱՄՆ-ում համաճարակի մակարդակը դեռ բարձր է, և պատվաստվածները պետք է դիմակայեն հասարակական օբյեկտներում ճաշելու կամ կինոթատրոն այցելելու ցանկությանը:
Ավելի վաղ Ֆաուչին ամերիկացիներին նախազգուշացրել էր դիմակ կրելու ռեժիմը մեկ տարով երկարացնելու հնարավորության մասին:
ԱՄՆ-ն աշխարհում առաջինն է կորոնավիրուսի վարակի դեպքերի քանակով: Համաճարակի ողջ ժամանակահատվածում COVID-19-ը հայտնաբերվել է ավելի քան 28 միլիոն ամերիկացիների մոտ, նրանցից ավելի քան 500 հազարը մահացել է:

Dr. Anthony Fauci, the top disease expert in the U.S., said Monday that Americans who have received their second vaccine jab should still exercise caution and try to resist the urge to dine out or go to the movies, Fox News reported.
Fauci, the director of the National Institute of Allergy and Infectious Diseases, was at the White House giving a press briefing on vaccine distribution in the U.S., and said those vaccinated have dramatically increased their own personal safety, but he said the country is "still at an unacceptably high baseline level" of new infection, according to Business Insider.
"I still do not do dining indoors and I still do takeout," Fauci, who has been vaccinated, said. "I want to continue to support the restaurants in my neighborhood that I would normally go to."
Data is still out on how transmissible the virus is from someone who has been vaccinated, he said. Two Israel studies into the efficacy of the Pfizer vaccine suggests that the vaccine greatly reduces virus transmission.
Fauci said in an interview on Sunday that it is "possible" Americans may still need to wear face masks in 2022, even as the country could approach a certain "degree of normality."