Վարչապետին ստրուկ ասելու համար Վրաստանում ակտիվիստին տուգանել են
Վրաստանի քաղաքային դատարանը «Ամոթ է» քաղաքացիական շարժման ակտիվիստ, ընդդիմադիր հայացքներով «Մթավարի» հեռուստաընկերության լրագրող Նոդար Ռուխաձեին 2000 լարի  տուգանք է նշանակել (մոտ 600 դոլար):  Այս մասին, Ալիք Մեդիայի հաղորդմամբ, նա հայտնել է իր ֆեյսբուքյան էջում։
Ռուխաձեին բերման են ենթարկել Վրաստանի խորհրդարանի դիմացից։ Ոստիկանությունը նրան տարել է այն բանից հետո, երբ ակտիվիստը բարձրախոսով վանկարկել է «ստրուկներ, խայտառակ ստրուկներ»` այս կերպ իր բողոքն արտահայտելով ընդդիմադիր առաջնորդ Նիկա Մելիայի կալանավորման հետ կապված։
Ռուխաձեին մեղադրել են վարչական օրենսգրքի 173-րդ հոդվածը խախտելու մեջ. ըստ ակտիվիստի` ոստիկանները որպես բերման ենթարկելու պատճառ են նշել «հատուկ ագրեսիվությունը», իսկ բերման ենթարկելու արձանագրության մեջ նշված է եղել` «Ստրուկ է անվանել Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիին»։

Грузия: гражданского активиста оштрафовали на 2 тыс. лари  - скандировал "Рабы, постыдные рабы!"
Тбилисский городской суд оштрафовал активиста движения "Сирцхвилиа" ("Стыдно"), журналиста оппозиционного телеканала "Мтавари" Нодара Рухадзе на 2 тысячи лари (чуть более 600 долларов), об этом он сам написал на своей странице в соцсети Facebook.
Рухадзе задержали во вторник на акции у здания парламента Грузии вскоре после ареста лидера оппозиционной партии "Единое национальное движение" Ники Мелия.
Задержание произошло после того, как активист стал скандировать "Рабы, постыдные рабы!" в громкоговоритель, в то время как члены правительства во главе с премьером Гарибашвили возлагали венок к мемориалу юнкеров во дворе парламента Грузии.
Рухадзе обвиняется по статье 173 Кодекса об административных правонарушениях. При этом, как пишет сам активист, полицейские "отличались особой агрессивностью в его адрес и требовали заключения под стражу".