ՄԻՊ-ն Արա Սաղաթելյանի գործով գրություն է հասցեագրել քրեական հետապնդման մարմնին
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանին ձերբակալելու, ապա նաև կալանավորելու հարցով գրություն է ուղարկել քրեական հետապնդման մարմնին։
Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեցին ՄԻՊ աշխատակազմից՝ մանրամասնելով, որ  «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում կեղծ էջի գործով ձերբակալումներից անմիջապես հետո Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում ստացվել է ահազանգ փաստաբանի կողմից։
«Սոցիալական ցանցերի ու լրատվամիջոցների մշտադիտարկման արդյունքում արվել են արձանագրումներ փաստաբանների կողմից հարուցված քրեական գործի և ձերբակալումների հետ կապված։ Իրականացվել է այց գործով ձերբակալվածներին, այդ թվում՝ Արա Սաղաթելյանին։
Այցից հետո Մարդու իրավունքների պաշտպանին գրավոր դիմում եմ հասցեագրել նաև փաստաբանները։
Այցի և հասցեագրված բողոքների հիման վրա գրություն է հասցեագրվել քրեական հետապնդման մարմնին»,- ասված է Panorama.am-ին ՄԻՊ գրասենյակի տրամադրած պատասխանում։
Հիշեցնենք, իրավաբան Ռոբերտ Հայրապետյանը ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Արա Սաղաթելյանը քաղաքական բանտարկյալ է ԵԽԽՎ բոլոր չափանիշներով։
Արա Սաղաթելյանին քաղբանտարկյալ էր որակել նաև Սուրբ Աթոռում նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը։
Փաստաբաններն էլ ընդգծել էին, որ դատարանը Սաղաթելյանին կալանավորելու որոշում կայացրել է քաղաքական ճնշման ներքո։

The Armenian Human Rights Defender's (Ombudsman) Office has sent a notice to the body conducting criminal proceedings in connection with the arrest of Ara Saghatelyan, a former chief of staff of the National Assembly, the office told Panorama.am on Wednesday.
It said that immediately after the arrests made by the law enforcement authorities as part of a criminal case concerning a fake Facebook page, the Human Rights Defender's Office received an alarm from a lawyer.
"As a result of the monitoring of social media and news outlets, records were made by the lawyers in connection with the launch of the criminal case and the arrests. A visit was paid to those involved in the case, including Ara Saghatelyan.
“After the visit, the lawyers also submitted a written application to the ombudsman.
“Based on the outcomes of the visit and the complaints made, a notice has been sent to the prosecuting body," the office said.
Earlier on Monday, lawyer Robert Hayrapetyan stated that Ara Saghatelyan is a political prisoner “under all the criteria established by the PACE”.
Armenia’s former Ambassador to the Holy See Mikayel Minasyan also denounced the charges brought against him as “politically motivated.”
The lawyers also stated that the court ruled to arrest Saghatelyan for two months in the wake of political pressure.