Գիտակից քաղաքացիները չեն թողնելու Ամուլսարի շահագործումը. բնապահպան
Բնապահպան Լևոն Գալստյանը համոզված է՝ ջերմուկցիներն ու Հայաստանի գիտակից քաղաքացիները չեն թողնելու, որ Ամուլսարի տարածքում հանքավայր բացվի:
Panorama.am-ի հետ զրույցում նա ասաց, որ Ամուլսարի շահագործման հետ կապված ամեն ինչ ասված է դեռ վաղուց՝ 8, 5, 2 տարի առաջ ու անմիաստ է նորից սկսել այդ թեմայի քննարկումը: Նա չցանկացավ մեկնաբանել Նիկոլ Փաշինյանի երեկվա հայտարարությունը, որ Ամուլսարի հանքը բացելու հավանակություն կա և այն մեծ է, միայն ընդգծեց՝ գիտակից քաղաքացիները չեն թողնելու:
Ջերմուկի բնակիչ Շիրակ Բունիաթյանը նշում է, որ Փաշինյանը  հիմա առավել ևս չի կարողանալու Ամուլսարի շահագործման համար ճանապարհ հարթել:
«Նա ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա ցանկանում է ճանապարհ հարթել Ամուլսարի շահագործման համար։ Բայց հավատացեք իրավիճակ է փոխվել և այսօր վարչապետի և իր թիմի վարկանիշը շատ ցածր է, հեղափոխությունից հետո ամենացածրը։
Եվ եթե նա իր փառքի գագաթնակետին լինելով չի կարողացել կոտրել ժողովրդի մեջ Ամուլսարի համար պայքարի ոգին, հիմա առավել ևս չի կարողանալու։
Այ իսկ ժողովրդի մոտ Ամուլսարի հարցում բան է փոխվել։
Բոլոր համոզմունքներին ավելացել է այն, որ Արցախի հանձնումից հետո Ամուլսարը այլևս կենսատարածք է և մեր այսօրվա սահմանները ուղղակի թույլ չեն տալիս երկրի կենտրոնում և ջրերի սրտում նման գործունեություն ծավալել։
Ամուլսարը չի հանձնվելու...»,- գրում է նա:
Շիրակ Բունիաթյանը նշում է, որ խաղասեղանին դրված է մեր փոքրիկ երկրի ջրային պաշարները, մեր Սևանա լճի գոյությունը, առողջարանային չքնաղ Ջերմուկի ճակատագիրը և ի վերջո հազարավոր մեր հայրենակիցների անվտանգ ապրելու իրավունքը.
«Պետք է համախմբվենք Ամուլսարի փրկության շուրջ և անկախ նրանից, թե որ բնակավայրից ենք, երևում է Ամուլսարը մեր պատուհանից, թե ոչ, ունենք ծանոթ կամ բարեկամ Ջերմուկից, թե ոչ, պիտի գիտակցենք մի բան։ Ամուլսարը հայրենիք է և սա պայքար չի կառավարության և բնապահպանների միջև։
Այստեղ որոշվում է Հայաստանի հետագա ընթացքն ու ճակատագիրը։
Այստեղ պայքար է ժողովրդավարության և բռնապետության միջև»:
Հիշեցնենք, որ երջանկահիշատակ գիտնական,  ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի նախկին ղեկավար, երկրաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արմեն Սաղաթելյանը, որը տարիներ շարունակ բարձրաձայնում էր Ամուլսարի շահագործման հետևանքով սպասվելիք խնդիրների մասին, պնդում էր, որ հանքավայրի շահագործման  հետևանքով առաջացող ռիսկերն  անկառավարելի են։ Գիտնականը համոզված էր, որ հանքավայրի տեղադիրքից ելնելով՝ այն չպիտի շահագործվի:
«Շահագործումը վտանգելու է հանրապետության և ընդհանրապես տարածաշրջանի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող Սևանա լիճը: Արմատական խնդիրը ջրերի որակի փոփոխությունն է: Ջուրը մեր տարածաշրջանի համար թիվ մեկ քաղաքական, տնտեսական ռեսուրսն է։ Հետևաբար, հանքի շահագործումը առաջացնելու է ինտեսնիվ թթվային դրենաժ, որն առաջինը վնասելու է Սպանդարյան-Կեչուտ թունելը։ Այն կդառնա դրենաժային խոռոչ, ապա ջրերը ոչ կենտրոնացված կգնան տարբեր ուղիներով և դուրս կգան մակերևույթ: Արդյունքում զգալի տարածքում չի լինի պիտանի խմելու, մաքուր ջուր»,-իր ելույթներից մեկում նշել էր գիտնականը։
Փորձագետների կողմից բազմիցս բարձրաձայնվել է, որ Ամուլսարի շահագործումn աղետաբեր հետևանքներ է  ունենալու, մասնավորապես ապականվելու է Ջերմուկի միջավայրն ու տասնյակ տարիների ընթացքում ձեռք բերած հայտնի առողջարանային կենտրոնի իր համբավը, հանքի թթվային ապարների դրենաժի արդյունքում վտանգվելու է Որոտան-Արփա-Սևան ջրատար թունելն ու տարածաշրջանի քաղցրահամ ջրերի խոշորագույն պաշար հանդիսացող Սևանա լիճը, ինչպես նաև Որոտան և Արփա գետերի ավազանները՝ Սպանդարյանի և Կեչուտի ջրամբարների հետ միասին, վերացվելու է եզակի և վտանգված բուսատեսակների և կենդանատեսակների բնակատեղի ու էկոմիգրացիայի միջանցք համարվող Ամուլսարն՝ իր Արտավազդ, Տիգրան և Էրատո գագաթներով, ոչնչացվելու է Վայոց Ձորի զբոսաշրջային ու գյուղատնտեսական ներուժը, անուղղակիորեն տեղահանվելու է Գնդեվազ գյուղը, որից ընդամենը 1 կմ հեռավորության վրա նախատեսված է տեղադրել 120 հեկտար տարածք զբաղեցնող թունավոր ցիանիդի միջոցով ոսկու տարալվացման հարթակը:

Эколог: Сознательные граждане не допустят эксплуатации Амулсара
Эколог Левон Галстян убежден, что жители Джермука и сознательные граждане Армении не допустят открытия рудника в районе Амулсара.
В беседе с корреспондентом Panorama.am он сказал, что касательно эксплуатации Амулсара, все давно было сказано 8, 5, 2 года назад, и бесполезно снова обсуждать эту тему. Он не захотел комментировать вчерашнее заявление Никола Пашиняна, что вероятность открытия Амулсарского рудника есть и она велика, он только подчеркнул, что сознательные граждане не допустят этого.
Житель Джермука Ширак Буниатян отмечает, что Пашинян сейчас тем более не сможет подготовить почву для эксплуатации Амулсара.
«Он, как раньше, так и сейчас хочет подготовить почву для эксплуатации Амулсара. Но, поверьте, ситуация изменилась и сегодня рейтинг премьер-министра и его команды очень низкий, самый низкий после революции.
И если ему, находясь на пике своей славы, не удалось сломить дух борьбы народа за Амулсар, то теперь тем более не сможет.
Но вот в народе в вопросе Амулсара есть перемены.
Ко всем убеждениям добавилось то, что после передачи Арцаха Амулсар стал еще одной жизненно важной территорией, и наши нынешние границы просто не позволяют вести такую деятельность в центре страны, в самом «сердце» вод.
«Амулсар не сдастся ...», - пишет он.
Ширак Буниатян отмечает, что на карту поставлены водные ресурсы нашей маленькой страны, существование нашего озера Севан, судьба прекрасного лечебно-оздоровительного города Джермук и, наконец, право тысяч наших соотечественников на безопасную жизнь.
«Мы должны объединиться вокруг спасения Амулсара, независимо от того, откуда мы, виден ли Амулсар из нашего окна или нет, есть ли у нас знакомый или друг из Джермука, мы должны осознать одно. Амулсар - это родина, это не борьба власти с экологами. Здесь решается дальнейший курс и судьба Армении.
Здесь идет борьба между демократией и диктатурой».
Напомним, что в свое время ученый, бывший руководитель Центра экологических исследований Национальной академии наук, доктор геологических наук, профессор Армен Сагателян, много лет поднимающий проблемы, которые следует ожидать после эксплуатации Амулсара, утверждал, что риски, связанные с разработкой месторождения, неконтролируемы.
Ученый был убежден, что из-за расположения месторождения эксплуатировать его не следует.
«Эксплуатация поставит под угрозу озеро Севан, которое имеет стратегическое значение для республики и региона в целом. Основная проблема - это изменение качества воды. Вода - политический и экономический ресурс номер один для нашего региона.
Следовательно, эксплуатация рудника вызовет интенсивный кислотный дренаж, который в первую очередь нанесет вред тоннелю Спандарян-Кечут. Он превратится в дренажную яму, затем воды нецентрализовано разными путями выйдут на поверхность. В результате на значительной территории не будет пригодной для питья, чистой воды», - отметил ученый в одном из своих выступлений.
Эксперты неоднократно заявляли, что эксплуатация Амулсара будет иметь катастрофические последствия, в частности, для окружающей среды и приобретенной десятилетиями репутации знаменитого оздоровительного курорта Джермука, в результате дренажа кислотных пород рудника подвергнется опасности тоннель Воротан-Арпа-Севан и озеро Севан, которое является крупнейшим пресноводным ресурсом в регионе, а также бассейны рек Воротан и Арпа, вместе со Спандарянским и Кечутским водохранилищами, будет уничтожен Амулсар, который считается уникальной средой обитания и коридором эко миграции уникальных и находящихся под угрозой исчезновения видов растений и животных - с его вершинами Артавазд, Тигран и Эрато, будет разрушен туристический и сельскохозяйственный потенциал Вайоц Дзора, косвенно выселено село Гндеваз будет, от которого всего в 1 км планируется установить платформу, занимающую площадь в 120 га., для выщелачивания золота токсичным цианидом.