Թվիթերը հեռացրել է Հայաստանի կառավարության հետ կապված 35 հաշիվներ
Թվիթերը հայտարարել է, որ բացահայտել են հաշիվների չորս ցանցեր` կապված պետությունների տեղեկատվական գործողությունների հետ։ Նշվում է, որ բացահայտած ցանցերը վերաբերում են անկախ, պետությանն առնչվող տեղեկատվական գործողություններին, որոնք իրենք վերագրել են Հայաստանին, Ռուսաստանին և Իրանին:
Նշվում է, որ ուսումնասիրությունների ավարտից հետո չորս ցանցերի 373 կապակցված հաշիվներն ընդմիշտ կասեցվել են Twitter-ում՝ իրենց պլատֆորմի շահարկման քաղաքականության խախտումների համար:
Հայաստանի հետ կապված՝ պլատֆորմի շահարկման քաղաքականության ներքո ուսումնասիրվել և հեռացվել է 35 հաշիվ, որոնք կապ ունեին Հայաստանի կառավարության հետ:
Ասվում է, որ հաշիվները ստեղծվել են Ադրբեջանը թիրախավորող և Հայաստանի կառավարության համար աշխարհառազմավարական առումով բարենպաստ պատմություններ առաջ տանելու համար: Որոշ դեպքերում կեղծ հաշիվները ներկայացրել էին Ադրբեջանում պետական և քաղաքական գործիչներին, ինչպես նաև Ադրբեջանում գործունեություն ծավալելու մասին հայտարարող լրատվական կառույցներ:
Իրանի հետ կապված, նշվում է, որ, ընդհանուր առմամբ, կասեցվել է գործող 238 հաշիվներ։
Ռուսաստանի հետ կապված բացահայտվել են երկու առանձին ցանցեր, որոնք ունեն ռուսական կապեր: Առաջին հետաքննությունը գտել և հեռացրել է 69 կեղծ հաշիվների ցանց, որոնք կարող են կապված լինել Ռուսաստանի պետական դերակատարների հետ: Այս տարածաշրջանում երկրորդ հետաքննության շրջանակներում ցանցից հեռացվել է 31 հաշիվ։

Twitter has disclosed four networks of accounts to its archive of state-linked information operations.
“The networks we are disclosing relate to independent, state-affiliated information operations that we have attributed to Armenia, Russia and a previously disclosed network from Iran,” it said in a statement on Tuesday.
"Once our investigations were complete, the 373 associated accounts across the four networks were permanently suspended from Twitter for violations of our platform manipulation policies," the company noted.
Under its platform manipulation policy, Twitter investigated and removed 35 accounts that had ties to the government of Armenia.
“These accounts were created in order to advance narratives that were targeting Azerbaijan and were geostrategically favorable to the Armenian government. In some cases, the fake accounts purported to represent government and political figures in Azerbaijan, as well as news entities claiming to operate in Azerbaijan,” the company said.
Twitter suspended a total of 238 accounts operating from Iran for various violations of its platform manipulation policies.
It disclosed two separate networks that have Russian ties. The first investigation found and removed a network of 69 fake accounts that can be reliably tied to Russian state actors, while as part of its second investigation in the region, Twitter removed 31 accounts from two networks that show signs of being affiliated with the Internet Research Agency (IRA) and Russian government-linked actors.