Ադրբեջանը թույլ չի տալիս անհետ կորած զինծառայողների որոնողական աշխատանքներ կատարել. Հունան Թադևոսյան
10:17 25/02/2021
Փետրվարի 15-ից Արցախի վերահսկողությունից դուրս գտնվող բնակավայրերում անհետ կորած զինծառայողների որոնողական աշխատանքներ չեն իրականացվում: Panorama.am-ը Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Հունան Թադևոսյանից տեղեկացավ, որ աշխատանքներ վերսկսելու որևէ հստակ ժամկետ չգիտեն, անորոշ ժամանակով են դադարեցված:
«Ադրբեջանական կողմը թույլ չի տալիս, թույլտվություն չկա: Ադրբեջանի հետ բանակցություններ վարում է ռուսական կողմը, եթե նորություն լինի, մեզ կասեն: Իմ կարծիքով, բանակցում են, դեռ արդյունք չկա»,- ասաց Հունան Թադևոսյանը:
Զինադադարից հետո մինչև փետրվարի 15-ը հայտնաբերվել է ընդհանուր 1485 զինվորական ու քաղաքացիական անձանց աճյուններ: Զինադադարից հետո առաջին դեպքն է, երբ որոնումները դադարեցվում են այսքան երկար ժամանակով:

Азербайджан не позволяет проведения поисково-спасательных работ – Госслужба по ЧС Арцаха
С 15 февраля поисково-спасательные работы в населенных пунктах, находящихся не под контролем Арцаха (НКР), не проводятся.
Как сообщил Panorama.am глава отдела информации и по связам с общественностью Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Арцаха Унан Тадевосян, конкретные сроки возобновления поисково-спасательных работ им не известны, работы приостановлены на неопределенный срок.
«Азербайджанская сторона запрещает их проведение, нет разрешения. Переговоры с Азербайджаном ведет российская сторона. Если будут новости – нам сообщат. На мой взгляд, переговоры продолжаются, результата пока нет», – сказал Тадевосян.
С момента прекращения огня до 15 февраля обнаружены тела 1485 погибших военнослужащих (участников боевых действий) и мирных жителей. Это первый случай после прекращения огня, когда поисковые работы приостановили на такой длительный срок.