ՌԴ ՊՆ-ից հայտնում են, որ «Իսկանդեր» չի օգտագործվել ԼՂ հակամարտության ընթացքում
ԼՂ  հակամարտության ընթացքում Հայաստանը չի օգտագործել իր «Իսկանդերները», բոլոր հրթիռային զինամթերքները եղել են երկրի զինված ուժերի պահեստներում, հինգշաբթի լրագրողներին ասել է ՌԴ    ՊՆ-ն՝ մեկնաբանելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը՝ «Իսկանդեր»-ի մասին։
Ինչպես փոխանցում է «Ռիա Նովոստին»,ՌԴ ՊՆ-ից  նաև հայտնել են, որ «տարակուսանքով և զարմանքով» են տեղեկացել Փաշինյանի այն հայտարարությանը, որ Հայաստանի ԶՈւ կողմից Լեռնային Ղարաբաղում օգտագործված «Իսկանդեր» հրթիռները «չեն պայթել կամ պայթել են միայն 10% -ով»:
«Ըստ մեր օբյեկտիվ և հավաստի տեղեկատվության, այս տեսակի հրթիռային համակարգերից ոչ մեկը չի օգտագործվել  ԼՂ հակամարտության ընթացքում: Բոլոր հրթիռային զինամթերքները գտնվում են ՀՀ ԶՈւ պահեստներում»,- հայտնել են ՌԴ ՊՆ-ից։
«Ամենայն հավանականությամբ, Նիկոլ Փաշինյանին մոլորության մեջ են գցել, ինչի արդյունքում նա օգտագործել է ոչ ճշգրիտ տեղեկատվություն»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Russia’s Defense Ministry denies claims Iskander missiles were used in Karabakh conflict
Iskander tactical missile systems were not used during the conflict in Nagorno-Karabakh, Russia’s Defense Ministry reported on Thursday.
"According to objective and reliable data confirmed by the live monitoring and recording system, none of the missile systems of this type was used during the conflict in Nagorno-Karabakh," the ministry said, according to TASS.
The entire ammunition load of these missiles is stored at the depots of the Armenian Armed Forces, the ministry stressed.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan was misled over the use of Iskander missile systems in Nagorno-Karabakh, Russia’s top brass elaborated.
"To all appearances, Prime Minister of the Republic of Armenia Mr. Nikol Pashinyan was misled and, as a result, he used inaccurate information," the ministry said.