Ալիևը հայտարարել է, որ ՌԴ-ին առաջարկել էր Հայաստանից հետ վերցնել «Իսկանդերները»
Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ ժամանակին ինքը Ռուսաստանին առաջարկել է Հայաստանից հետ վերադարձնել «Իսկանդեր» համալիրները և դադարեցնել զենքի անվճար տրամադրումը: Տեղեկությունը հրապարակել է «Ինտերֆաքսը»:
«Նույնիսկ այն ժամանակ, երբ այդ հրթիռներն առաքվեցին Հայաստան, ես ասացի, որ դա սխալ քայլ է, որ այդ քայլը չի ծառայում տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդմանը և դա մեզ չի կաշկանդելու»,- հայտարարել է Ալիևն ուրբաթ օրը արտասահմանյան և տեղական լրատվամիջոցների համար կազմակերպած ասուլիսում:
«Պատերազմի ընթացքում մենք ռուսական կողմին առաջարկել ենք հետ վերցնել «Իսկանդերը», և ես դեռ կարծում եմ, որ տարածաշրջանում իրավիճակի նման ողբերգական զարգացումը կանխող միակ ճանապարհն այդ հրթիռների վերադարձն էր և Երևանին զենքի անվճար մատակարարման դադարեցումը»,- ասել է նա:

Алиев заявил, что предлагал России вернуть «Искандеры» из Армении
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что в свое время предлагал России вернуть обратно из Армении комплексы "Искандер" и перестать бесплатно передавать Еревану вооружение.
"Еще в то время, когда эти ракеты были поставлены в Армению, я говорил, что это неправильный шаг, что этот шаг не служит укреплению мира и стабильности в регионе, что он не сдержит нас", - заявил Алиев в пятницу на пресс-конференции для иностранных и местных СМИ.
"И во время войны (осенью 2020 года - ИФ) мы предлагали российской стороне забрать "Искандеры" обратно, и я до сих пор придерживаюсь такого мнения, что единственный путь, который мог бы предотвратить вот такое трагическое развитие ситуации в регионе, это забрать эти ракеты и перестать бесплатно передавать Еревану вооружение", - приводит его слова Интерфакс.