Strana. Հայաստանում ձերբակալվել է հայտնի մեդիա-մենեջեր Արա Սաղաթելյանը․ նրա համախոհները խոսում են սարքված գործի մասին
«Հայաստանում, որտեղ բանակը պահանջում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը, սկանդալ է առաջացել Երևանի դատարանի կողմից Հայաստանի Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն նախկին ղեկավարի և Ազգային ժողովի աշխատակազմի նախկին ղեկավար, հայտնի քաղաքագետ և մեդիա-մենեջեր Արա Սաղաթելյանի ձերբակալության կապակցությամբ: Նա մեղադրվում է Facebook-ի որոշ կեղծ հաշիվներ ղեկավարելու մեջ, որոնցից տարածվում էին բացասական տեղեկություններ երկրի ղեկավարության մասին: Միևնույն ժամանակ, ինքը՝ Արա Սաղաթելյանը, նրա պաշտպանական կողմը և ընկերները գործը համարում են իշխանությունների կողմից ամբողջությամբ սարքված»,-այս մասին գրում է ուկրաինական Strana կայքը:
Նշվում է, որ փետրվարի 20-ին Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտարարեց Արա Սաղաթելյանի «գլխավորած հանցավոր խմբավորման բացահայտման մասին», որն իբր գործել է Facebook սոցիալական ցանցում` հրապարակելով պետության բարձրաստիճան պաշտոնյաների վերաբերյալ «զրպարտիչ հաղորդագրություններ»:
Սաղաթելյանը, իբր, այս խմբում ընդգրկել էր իր գործընկեր Կարեն Բեքարյանին, վարորդ Մհեր Ավագյանին, Արամ Սարգսյանին և այլոց: Ըստ ԱԱԾ-ի՝ նրանք Facebook-ում ստեղծել են Գագիկ Սողոմոնյանի կեղծ հաշիվը:
«Արա Սաղաթելյանի համախոհներն ու ընկերները համարում են, որ մեղադրանքը շինծու է՝ քաղաքական պատճառներով, քանի որ նա չի թաքցրել իր ընդդիմադիր հայացքները երկրի ղեկավարության նկատմամբ: Փաստաբանների խոսքով՝ նա Գագիկ Սողոմոնյանի հաշվում ներգրավված չէ, և հետաքննությունը ներգրավվածության ապացույցներ չունի: Համախոսհները նշում են նաև, որ Սաղաթելյանը տեղեկատվական մեծ աշխատանք է կատարել` ելնելով Հայաստանի շահերից»,-ասվում է նյութում:
Նշվում է, որ փետրվարի 23-ին Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայության շենքի դիմաց տեղի ունեցավ ի պաշտպանություն Սաղաթելյանի ակցիա: Շենքի մուտքի առջև ցուցադրվել են Սաղաթելյանի ղեկավարությամբ Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի կենտրոնի կողմից հրատարակված նյութերը, ներառյալ գրքերը և տարբեր լեզուներով ֆիլմեր Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի գործողությունների մասին:
«Սա, հավանաբար, մեր աշխատանքի 30 տոկոսն է` Արա Սաղաթելյանի ղեկավարությամբ, Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի կենտրոնում, 2009-2018թթ. Ժամանակահատվածում: Շատ բան անհնար է ներկայացնել, և շատ բաների մասին մինչ այժմ դեռ պետք չէ խոսել՝ ելնելով պետության շահերից: Եվ այն, որ Արա Սաղաթելյանի նման արհեստավարժ և հայրենասեր անձը այժմ գտնվում է ճաղերի ետևում՝ լավագույնս բնութագրում է ներկայիս իշխանությունների և նրանց առաջնորդի հակապետական և հակահայկական էությունը, գործունեությունն ու նպատակները»,- մեջբերվում է «Голос Армении» թերթի խմբագրի տեղակալ Մարինա Գրիգորյանի խոսքերը:
Ընդգծվում է, որ Արա Սաղաթելյանի ձերբակալությունը տեղի ունեցավ հենց Փաշինյանի հրաժարականի մասին զինվորականների պահանջի նախօրեին:

Страна.ua.: В Армении арестован известный медиаменеджер Ара Сагателян: его сторонники говорят о сфабрикованном деле
11:33 26/02/2021
«В Армении, где армия потребовала отставки премьера Никола Пашиняна, разгорается скандал из-за ареста судом Еревана бывшего руководителя Центра информации и общественных связей Армении и бывшего главы аппарата Национального собрания, известного политолога и медиаменеджера Ара Сагателяна. Его обвинят в управлении некими фейковыми аккаунтами в Фэйсбуке, с которых распространялась негативная информация о руководстве страны. В тоже время, сам Ара Сагателян, его защита и друзья считают дело полностью сфабрикованным властями», -об этом пишет украинский сайт Страна.ua.
Отмечается, что 20 февраля Служба национальной безопасности (СНБ) Армении заявила о раскрытии преступной группы во главе с Ара Сагателяном, которая якобы действовала в соцсети Фейсбук, публикуя "клеветнические посты", касающиеся высокопоставленных должностных лиц государства.
В состав этой группы Сагателян якобы включил своего коллегу Карена Бекаряна, водителя Мгера Авакяна, Арама Саркисяна и других лиц. По версии СНБ, в Фейсбуке ими был создан фейковый аккаунт Gagik Soghomonyan.
«Соратники и друзья Ара Сагателяна считают обвинение сфабрикованным по политическим мотивам, так как он не скрывал свои оппозиционные взгляды в отношении руководства страны. Как заявляют адвокаты, он не причастен к аккаунту Gagik Soghomonyan и никаких доказательств причастности у следствия нет. Соратники также отмечают, что Сагателян делал большую информационную работу в интересах Армении», -говорится в материале.
Отмечается, что 23 февраля перед зданием СНБ Армении прошла акция в поддержку Сагателяна. Перед входом в здание были выставлены изданные Центром информации и общественных связей под руководством Сагателяна материалы, в том числе книги и фильмы на разных языках о действиях Азербайджана против Армении.
«Это наверное, процентов 30 нашей работы под руководством Ара Сагателяна в Центре информации и общественных связей в период 2009-2018 гг. Многое невозможно наглядно представить, о многом до сих пор говорить не следует, исходя из интересов государства. И тот факт, что такой человек, такой профессионал и патриот, как Ара Сагателян, сегодня находится за решеткой, как нельзя лучше характеризует антигосударственную и антиармянскую сущность, деятельность и цели действующих властей и их главаря», - написала в Фейсбуке замредактора газеты «Голос Армении» Марина Григорян.
Отметим, что арест Ара Сагателяна произошел как раз накануне выдвижения требования военных к Пашиняну уйти в отставку.