Կարեն Բեքարյան. Արիկին նստացրել ես, որ ադրբեջանցիների հաչալուն պատասխանող չլինի՞
«Մի մարդու համար այսքան ապուշություն չի լինում, դա միայն ծրագրված է լինում»,- հայտարարեց քաղաքագետ Կարեն Բեքարյանը՝ Բաղրամյան պողոտայում ընթացող հանրահավաքում խոսելով պատերազմում, արտաքին քաղաքականության մեջ Հայաստանի ունեցած պարտության, բացթողումների, ձախողումների մասին։
Նա տեղի ունեցածը համարում է թշնամական գործելաոճ, որն իրականացվել է ծրագրված կերպով։
«Դիվանագիտական ողջ ճամբարը, մեր բոլոր դիվանագետները չգիտեին՝ իրենց նստավայր երկրներում ինչ բացատրեն, ում հետ խոսեն։ Չէին հասկանում իբրև թե խելագարը, բայց իրականում ծրագիրն իրականացնողն իրենց ինչ հանձնարարական է տվել։ Ջախջախեց դիվանագիտությունը, ջախջախեց բանակը։ Երրորդ ճակատը՝ տեղեկատվականը.Ադրբեջանն աշխարհով մեկ իր շահերը, ցանկությունները աշխարհին հասցնելու համար տարիներ ի վեր բավական քրտնաջան աշխատող, բայց ոչ մի տեղ չերևացող մարդկանց հաշվին չուներ ոչ մի հաջողություն։ Նա դրա վրա ծախսում էր միլիարդավոր ռեսուրսներ։ Իսկ դիմացը մարդիկ էին, ովքեր ծախսում էին իրենց կյանքը, առողջությունը, ժամանակը և Ադրբեջանը որևէ արդյունք չէր ունենում»,- ասաց Բեքարյանը։
Նա ընդգծեց, որ վերջին երեք տարվա մեջ Ադրբեջանը նույն տեղեկատվական դաշտում ինչ ուզել, արել է, ոնց հնարավոր է այս ազգին, ժողովրդին նվաստացրել է։
«Հենց այսօր տեղեկատվական պայքարի ամենակարևր մարտիկը, առաջնորդը՝ Արա Սաղաթելյանին՝ մեր բոլորիս լեզվով Արիկին դու տարել նստացրել ես, որ նրանց հաչալուն պատասխանող չլինի՞»,-Փաշինյանին հեռակա կարգով հարց հնչեցրեց Բեքարյանը։
Հաջորդ ճակատը, որտեղ խայտառակ պարտություն է կրել Հայաստանը՝ հոգեբանականն է։
«Ո՞նց կարելի էր երկու տարի շարունակ էս ժողովրդին կապող, միացնող բոլոր կառույցները, արժեքները գցել ոտքերի տակ այնպես, որ նրանց միավորող չմնա։ Լեզվի վրա հարձակվեցիր, հայ առաքելական եկեղեցու վրա հարձակվեցիր, մշակույթի վրա հարձակվեցիր, ազգային իղձերի վրա հարձակվեցիր, անցյալը կերար կռիսի պես, ներկան կերար, հիմա էլ ապագան ես կռիսի պես ուտում։ Ախր ինչքա՞ն կարելի է»,- ասաց Բեքարյանը։

Карен Бекарян: Ты засадил Арика, чтобы не было кому отвечать на лай азербайджанцев?
«На одного человека не выпадает столько глупостей, это бывает только запланировано», - сказал политолог Карен Бекарян, выступая на митинге на проспекте Баграмяна, говоря о поражении в войне, упущениях и неудачах во внешней политике Армении.
Случившееся он считает враждебной политикой, которая проводилась запланированным образом.
«Весь дипломатический лагерь, все наши дипломаты не знали, что объяснять в странах своих резиденций, с кем говорить. Они не понимали, какое поручение дал им якобы сумасшедший, но на самом деле, исполнитель программы? Он сокрушил дипломатию, сокрушил армию. Третий фронт – информационный: чтобы донести до мира свои интересы и желания, за счет упорно трудящихся на протяжении многих лет, но невидимых людей, Азербайджан не добился успеха. Он потратил на это миллиарды ресурсов. А ему противостояли люди, которые тратили свою жизнь, здоровье и время, и Азербайджан не добился никаких результатов», - сказал Бекарян.
Он подчеркнул, что за последние три года, в том же информационном поле Азербайджан делал все, что хотел, насколько возможно унижал эту нацию, народ.
«И именно сегодня, ты забрал самого важного бойца информационной борьбы, лидера Ара Сагателяна, Арика, как мы все его называем, чтобы не было кому отвечать на лай азербайджанцев?» - заочно задал вопрос Бекарян Пашиняну.
Следующий фронт, на котором Армения потерпела позорное поражение, - психологический.
«Как в течение двух лет можно было так растоптать структуры, ценности, которые связывают и объединяют этих людей, чтобы не осталось ничего объединяющего их? Ты напал на язык, на Армянскую Апостольскую церковь, ты напал на культуру, на национальные желания, ты съел, как крыса, прошлое, съел настоящее, а теперь съедаешь как крыса будущее. Сколько можно?» - сказал Бекарян.