Նորատ Տեր-Գրիգորյանց. Հենց Փաշինյանն է այնպիսի իրավիճակ ստեղծում, որ կարող է արյունահեղություն լինի երկրի ներսում
10:55 27/02/2021
«Հայաստանում բանակը հեղաշրջմամբ չի զբաղվում, կարծում եմ, որ ԳՇ պետը իր կարծիքն է հայտնել՝ բոլոր հրամանատարների անունից», -այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել է ԽՍՀՄ և ՌԴ զինված ուժերի գեներալ-լեյտենանտ, 1992-1995 թթ. ՀՀ ՊՆ գլխավոր շտաբի պետ, 1993 թ. պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Նորատ Տեր-Գրիգորյանցը՝ անդրադառնալով Երևանում տիրող իրավիճակին։
«Ասում են՝ լսեք, ձեր վարչապետը ոչ միայն խայտառակել է ամբողջ պետությունը և աշխարհի հայերին, ոչ միայն արել է ամենը, որ պատերազմ լինի, այլ նաևպատերազմի ընթացքում խայտառակ, քաոսիկ, անկազմակերպ, անտաղանդ ձևով ղեկավարել համակարգը, իսկ հիմա էլ շարունակում է հեռացնել բոլոր սպաներին, որոնք հավատով և ճշտով ծառայում են, բայց ունեն որոշակի թերություններ։ Յուրաքանչյուր մարդ, անգամ Հիսուս Քրիստոսն ունեցել են թերություններ»,- ասել է գեներալ-լեյտենանտը։
Նա նշել է, որ Փաշինյանը շարունակում է ազատել պաշտոններից սպաներին, ինչը վիրավորանք է բանակի հասցեին, նա բանակի հեղինակությունն իջեցրել է պլինտուսի մակարդակին։
«Նրա հետագա գործողությունները կարող են հանգեցնել նույնիսկ պետականության կորստի։ Թշնամին, հետևելով բանակի և պետության հեղինակազրկմանը, անմիջապես կմտնի Հյուսիսային պողոտա՝ հաղթական երթով»,-ասել է նա։
Բարձրաստիճան զինվորականի գնահատմամբ՝ ԳՇ պետը հայտնել է ղեկավար կազմի դիրքորոշումը, իսկ նրանք համարվում են բանակի ուղեղը և իրենց ուղեղը վատ չի աշխատում։ Ըստ նրա՝ զինվորականները շատ լավ գիտեն, թե ինչ է պատերազմը, ինչ է զինվորական քաղաքականությունը, ինչը խախտում է վարչապետը և ինչի համար էլ իրենք առաջարկել են վարչապետին հեռանալ։
Մինչդեռ, վերջինս հեռանալու փոխարեն նախագահին է հրահանգում ստորագրել ԳՇ պետին պաշտոնից ազատելու որոշումը, ինչից հետո նրան քրեական պատասխանատվության կենթարկի՝ պետական հեղաշրջման համար։ Ընդ որում, ինչպես նշեց մեր զրուցակիցը, սա այն դեպքում, երբ ԳՇ պետը որևէ հեղաշրջում չի իրականացնում, ավելին՝ ոչ մի սպա հեղաշրջմամբ չի զբաղվում, իրենց կարծիքն են հայտնում։ Գեներալ-լեյտենանտի դիտարկմամբ՝ վարչապետի փոխարեն ինքը կասեր, որ հոգնել է, ինչ արել՝ արել է, հեռանում է, բայց՝ ոչ, վերջինս շարունակում է պաշտոնավարել։
Բանակի հիմնադիրը կարծում է, որ զինվորականները պարզապես մտահոգված են ժողովրդի, պետականության և պետության անվտանգության համար, տեսնում են, որ, եթե գերագույն հրամանատարը շարունակի իր գործողությունները՝ բանակը թիրախավորելով, վիրավորելով զինված ուժերի պատիվն ու արժանապատվությունը, կդժբախտացնի ամբողջ պետությունը։
Գեներալ-լեյտենանտը գտնում է, որ բանակը նման հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ վախենալով նաև երկրի ներսում արյունահեղությունից։
«Հայաստանին միայն Մայդանն է պակասում, առանց այդ էլ չափից շատ արյուն է թափվել։ Թուրք-ադրբեջանական և ահաբեկչական ուժերը հարձակվել են փոքր Արցախի վրա և այդքան մարդ է զոհվել, փառք և պատիվ այդ տղաներին, որոնք 44 օր պաշտպանվել են, իսկ այսօր ժողովրդի ներսում այդպիսի շարժում է սկսվել, ընդ որում՝ հենց Փաշինյանն է նման իրավիճակ ստեղծում, որ կարող է արյունահեղություն լինի երկրի ներսում»,- ասաց նա՝ ընդգծելով, որ հասարակությունը պառակտվում է և ավելի հեշտ կլինի, որ Փաշինյանը հեռանա։
Նորատ Տեր-Գրիգորյանցն ընդգծեց, որ Նիկոլ Փաշինյանն ընդհանրապես անհարգալից է վերաբերում իր մարդկանց։
«Տեսնու՞մ եք, թե ինչպես է վախեցնում նախագահին, թե, եթե չստորագրի, ուրեմն ինքն էլ է ընդդիմադիրների կողքին, դա ստորություն է։ Հասկանու՞մ եք, թե ինչպես է նա վիրավորում նախագահին, այդ մարդկանց մարդու տեղ էլ չի դնում»,- նշեց նա՝ ավելացնելով, որ նախագահը պետք է ավելի հաստատակամ լինի։

Норат Тер-Григорянц: Именно Пашинян создает такую ситуацию, которая может привести к кровопролитию внутри страны
12:52 27/02/2021
«В Армении армия не занимается переворотом, думаю, что начальник Генштаба ВС РА Оник Гаспарян выразил свое мнение от имени всех командиров», – заявил в интервью «ФактИнфо» генерал-лейтенант ВС СССР и РФ, начальник Генштаба Минобороны Армении в 1992-1995 гг., исполняющий обязанности министра обороны Армении в 1993 году Норат Тер-Григорянц, коснувшись сложившейся в Ереване ситуации.
«Говорят: послушайте, ваш премьер-министр не только опозорил все государство и армян во всем мире, не только сделал все, чтобы началась война, но и во время войны позорно, хаотично, неорганизованно и бездарно руководил системой, а сейчас он продолжает отстранять всех офицеров, которые служат верой и правдой, но имеют определенные недостатки. У каждого человека, даже у Иисуса Христа, есть недостатки», – указал генерал-лейтенант.
Он отметил, что Пашинян продолжает освобождать от должностей офицеров, что является оскорблением в адрес армии, он также опустил авторитет армии до уровня плинтуса.
«Его дальнейшие действия могут привести даже к потере государственности. Враг, наблюдая за дискредитацией армии и государства, сразу же зайдет на Северный проспект – победным шествием», – добавил он.
По оценке военного, начальник Генштаба ВС РА выразил позицию командного состава, а они считаются мозгом армии, и их мозг неплохо работает.  По его словам, военные прекрасно знают, что такое война, что такое военная политика, которую нарушает премьер-министр, из-за чего и они предложили главе правительства подать в отставку.
Между тем, вместо своей отставки, Пашинян поручает президенту подписать решение об освобождении от должности начальника Генштаба ВС РА, после чего он привлечет его к уголовной ответственности за попытку государственного переворота.
При том, как указал Норат Тер-Григорянц, это в том случае, когда начальник Генштаба ВС не осуществлял какого-либо переворота, более того, ни один офицер не занимается переворотом, они выражают свое мнение.
По его словам, будь он на месте премьера – сказал бы, что устал, что сделано, то сделано, он уходит, но нет: Пашинян продолжает занимать пост премьера.
Как указал Норат Тер-Григорянц, военные просто обеспокоены безопасностью народа, государства и государственности, они видят, что если верховный главнокомандующий продолжит свои действия, избирая своей мишенью армию, оскорбляя честь и достоинство вооруженных сил, это будет грозить несчастьем для всего государства.
Генерал-лейтенант считает, что армия сделала такое заявление из опасения кровопролития внутри страны.
«Армении только Майдана и не хватает. И без того уже пролито слишком много крови. Турецко-азербайджанские и террористические силы напали на маленький Арцах, погибло столько людей. Честь и слава этим парням, которые оборонялись 44 дня. А сегодня такое движение началось внутри народа, кстати, именно Пашинян создает такую ситуацию, которая может привести к кровопролитию внутри страны», – сказал он.