Տիգրան Աբրահամյան. Այս պահին ևս երկու զինվորական կա, ում դիրքորոշումը կարևոր եմ համարում
«Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, Արցախի նախկին նախագահ Բակո Սահակյանի՝ ռազմական գծոց խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը գրում է.
«Հայաստանի Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի մտահոգություններին և պահանջներին արձագանքել են մեծ թվով գործող և պահեստազորում գտնվող զինվորականներ, գեներալներ։ Սա առաջին հերթին խոսում է իրադրության ծայրահեղ ծանր վիճակի մասին։
Որոշակի առանձնահատկություններով պայմանավորված, այս պահին նպատակահարմար չեմ համարում, որպեսզի Արցախի Պաշտպանության բանակի հրամանատարությունը ևս իր դիրքորոշումը հանրայնացնի։ Նման պահանջ դնելը, շեշտում եմ՝ այս պահին, ճիշտ չեմ համարում։ Չնայած ամեն ինչ պարզից էլ պարզ է։
Այս պահին ևս երկու զինվորական կա, ում դիրքորոշումը կարևոր եմ համարում՝ ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ Արտակ Դավթյանի և ՊԲ նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանի։
Ոչ թե նրա համար, որ դա կարող է կտրուկ իրավիճակ փոխել, այլ որ նրանց կարծիքի արտահայտում կամ չարտահայտումը (շրջանցումը), կարող է նոր հարցադրումներ առաջ բերել։
Ջալալ Հարությունյանի դեպքում՝ պատերազմական գործողությունների համատեքստում, իսկ Արտակ Դավթյանի՝ 2018-2020 թվականների ընթացքում, բանակի ներսում տեղի ունեցած գործընթացների։
Գլխավոր շտաբի հայտարարությունը զուտ անձի կամ անձանց դեմ ուղղված վերաբերմունք չէ, համակրանքի հարց չէ․ խորքային առումով այն առաջին հերթին ընդգծում է պետական կառավարման համակարգի, պետական ինստիտուտների քայքայված լինելը, զինված ուժերը փլուզման տանելու փորձերը և անվտանգության համակարգում առկա տագնապային սպառնալիքները։
Եվ վերջապես, ԳՇ հայտարարությունը ահազանգ էր այն մասին, որ գործող վարչապետն ու իր կառավարությունն այս ծանր իրադրության պայմաններում ի վիճակի չեն գնալու անհրաժեշտ փոփոխությունների, վերափոխումների, լուծումների, իսկ դա պարզ ասած հղի է պետականության ամբողջական տապալման»։
Հայաստանի Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի մտահոգություններին և պահանջներին արձագանքել են մեծ թվով գործող և պահեստազորում...

Тигран Абрамян: На данный момент есть еще два военнослужащих, позицию которых я считаю важной
Учредитель и глава аналитического центра «Энакет» («Точка опоры»), бывший советник президента Арцаха (НКР) Бако Саакяна Тигран Абрамян пишет:
«На обеспокоенность и требования Генерального штаба Вооруженных сил Армении откликнулось большое количество военнослужащих и генералов в резерве. Это в первую очередь говорит о крайне сложной ситуации.
В силу определенных особенностей на данный момент не считаю целесообразным, чтобы командование Армии обороны Арцаха также оглашало свою позицию. Подчеркиваю, что в настоящий момент я не считаю правильным предъявлять такое требование. Хотя все предельно ясно.
На данный момент есть двое военнослужащих, позицию которых я считаю важной: бывший начальник Генштаба ВС Артак Давтян и бывший командующий Армией обороны Джалал Арутюнян.
Не потому, что это может кардинально изменить ситуацию, а потому, что выражение или не выражение (уклонение) своего мнения может вызвать новые вопросы.
В случае с Джалалом Арутюняном в контексте боевых действий и в случае с Артаком Давтяном- процессов, которые происходили внутри армии в течение 2018-2020 гг.
Заявление Генштаба - это не просто отношение к лицу или лицам, это не вопрос симпатии: он подчеркивает, прежде всего, расшатывание системы государственного управления, государственных институтов, попытки привести вооруженные силы к краху и тревожные угрозы в имеющейся системе безопасности.
И наконец, заявление Генштаба -тревожный звонок, что действующий премьер-министр и его правительство в этой сложной ситуации не в состоянии пойти на необходимые перемены, преобразования, решения, а это, проще говоря, чревато полным свержением государственности».