Արմեն Սարգսյանն առարկություններով վերադարձրել է Օնիկ Գասպարյանին ազատելու վերաբերյալ հրամանգրի նախագիծը
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ Հանրապետության նախագահին ներկայացված՝ ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու առաջարկության վերաբերյալ։
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տարածած հայտարարության մեջ ասված է.
«2021թ. փետրվարի 25-ին Հանրապետության նախագահին է ներկայացվել ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ առաջարկությունը՝ համապատասխան հրամանագրի նախագծով:
Առաջարկության կապակցությամբ Հանրապետության նախագահը խորհրդատվություններ և հանդիպումներ է ունեցել իշխանության ներկայացուցիչների, խորհրդարանական և արտախորհրդարանական ուժերի, զինված ուժերի բարձրագույն հրամանատարական կազմի հետ:
Հրամանագրի նախագիծն ուսումնասիրվել է Հանրապետության նախագահի աշխատակազմում, ամենայն մանրամասնությամբ քննարկվել է առաջատար իրավաբանների և անկախ փորձագետների հետ:
Իրավաբանների և փորձագետների տեսակետներն ամփոփելով՝ կարելի է եզրակացնել, որ հրամանագրի նախագիծն առերևույթ հակասում է Սահմանադրությանը:
Մեկ անգամ ևս շեշտում ենք, որ Հանրապետության նախագահը չի պաշտպանում որևէ քաղաքական ուժի և որոշումները կայացնում է՝ առաջնորդվելով բացառապես համապետական և համազգային շահերով:
Անվիճելի է, որ զինված ուժերը քաղաքական հարցերում պետք է պահպանեն չեզոքություն:
Ակնհայտ է նաև, որ պատերազմով պայմանավորված՝ զինված ուժերի անձնակազմն այսօր ավելի քան երբևէ բոլորիս աջակցության և ուշադրության կարիքն ունի: Բանակի և անձնակազմի խնդիրների լուծումն առաջնային է և չի կարող որևէ պարագայում անտեսվել:
Ստեղծված իրավիճակն աննախադեպ է, պահանջում է համակարգային և համապարփակ լուծումներ և չի կարող կարգավորվել կադրային հաճախակի փոփոխությունների միջոցով՝ առանց հաշվի առնելու երկրում առկա վիճակը:
Հիշեցնում ենք, որ հրամանագրի նախագիծը Հանրապետության նախագահին է ներկայացվել զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի և գլխավոր շտաբի ավելի քան չորս տասնյակ բարձրաստիճան զինվորական պաշտոնյաների հայտարարությունից հետո, ռազմական դրության իրավիճակում, քաղաքական ճգնաժամի և անվտանգային լուրջ մարտահրավերների առկայության պայմաններում:
Հանրապետության նախագահը, իր սահմանադրական լիազորությունների շրջանակում, առարկություններով վերադարձրել է հրամանագրի նախագիծը:
Հանրապետության նախագահը հետապնդում է մեկ նպատակ՝ երկիրը զերծ պահել սահմանադրական կարգին ու անվտանգությանը սպառնացող վտանգներից, ապահովել երկրի կայունությունը և զինված ուժերի բնականոն գործունեությունը»։

Армен Саркисян вернул проект указа об освобождении Оника Гаспаряна с возражениями
Президент Республики Армения Армен Саркисян выступил с заявлением относительно представленного Президенту Республики предложения об освобождении от должности Начальника Генерального штаба ВС РА Оника Гаспаряна.
В заявлении Президента РА говорится:
«25 Февраля 2021г. Президенту Республики было представлено предложение об освобождении от должности Начальника Генерального штаба Вооружённых сил РА, генерал-полковника Оника Гаспаряна с проектом соответствующего указа.
В связи с предложением Президент Республики провёл консультации и встречи с представителями власти, парламентскими и внепарламентскими силами, высшим командным составом Вооружённых сил.
Проект указа изучен в Аппарате Президента Республики, досконально подробно обсуждён с ведущими юристами и независимыми экспертами.
Обобщая точки зрения юристов и экспертов, можно прийти к выводу, что проект указа очевидно противоречит Конституции.
Ещё раз подчёркиваем, что Президент Республики не защищает какую-либо политическую силу и решения принимает, руководствуясь исключительно общегосударственными и общенациональными интересами.
Бесспорно, что Вооружённые силы в политических вопросах должны соблюдать нейтралитет.
Очевидно также, что по причине войны личный состав Вооружённых сил сегодня более чем когда-либо нуждается в поддержке и внимании всех нас. Решение проблем армии и личного состава приоритетно и не может ни в коем случае игнорироваться.
Создавшаяся ситуация беспрецедентна, требует системных и комплексных решений и не может регулироваться посредством частых кадровых изменений, не учитывая существующую в стране ситуацию.
Напоминаем, что проект указа представлен Президенту Республики после заявления Начальника Генерального штаба и более чем четырёх десятков высокопоставленных военных должностных лиц Генерального штаба, в условиях военного положения, политического кризиса и наличия серьёзных вызовов безопасности.
Президент Республики в рамках своих конституционных полномочий возвратил проект указа с возражениями.
Президент Республики преследует одну цель – удержать страну от угрожающих конституционному строю и безопасности опасностей, обеспечить стабильность страны и нормальную деятельность Вооружённых сил».