Դատարանը բավարարել է փաստաբանների բողոքը
ՀՀ Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը հայտնում է, որ դատարանը բավարարել է փաստաբանների բողոքը:
«Ինչպես գիտեք, 2020 թվականի դեկտեմբերի 22-ին ավելի քան հարյուր փաստաբաններ, հաղորդում են ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազին, խնդրելով հարուցել քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածով (պետական դավաճանությունը) նախատեսված հանցավոր արարքի կատարման փաստի կապակցությամբ։
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը նշված հաղորդումը ուղարկել էր  ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն, իսկ հատուկ քննչական ծառայությունը խուսափել է քրեական գործ հարուցելու կամ հարուցումը մերժելու մասին որոշում կայացնելուց, այդ հաղորդումը կցելով մեկ այլ քրեական գործի նյութերին:
Հատուկ քննչական ծառայության այս անգործությունը բողոքարկվել էր դատարան:
Դատարանն (դատավոր Հ.Մանուկյան) այսօր որոշել է՝
«Արա Զոհրաբյանի և Արմինե Ֆանյանի կողմից ներկայացված բողոքը բավարարել: Ճանաչել Արա Զոհրաբյանի և Արմինե Ֆանյանի իրավունքների և ազատությունների խախտումը: Վարույթն իրականացնող մարմնի համար սահմանել պարտականություն վերացնելու դրանք՝ հիմք ընդունելով սույն որոշմամբ դատարանի արտահայտած իրավական դիրքորոշումները:»:
Դատարանն ըստ էության հաստատել է, որ դատախազությունը և հատուկ քննչական ծառայությունը խախտել են ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի պահանջները:
Թե ինչու են ՀՀ դատախազությունը և ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը խուսափում պետական դավաճանության փաստով քրեական գործ հարուցելուց, առանձին քննարկման հարց է»,- գրել է Ա. Զոհրաբյանը:

Суд удовлетворил жалобу адвокатов
«Как известно, 22 декабря 2020 года более ста адвокатов представили сообщение Генеральному прокурору РА с просьбой о возбуждении уголовного дела по факту совершения преступного деяния, предусмотренного статьей 299 Уголовного Кодекса РА (государственная измена).
Генеральная прокуратура РА направила указанное сообщение в Специальную следственную службу РА, а Специальная следственная служба уклонилась от принятия решения о возбуждении уголовного дела или об отказе в возбуждении уголовного дела, приложив это сообщение к материалам другого уголовного дела.
Бездействие Специальной следственной службы было обжаловано в суде.
Суд (судья Г. Манукян) сегодня постановил:
«Удовлетворить жалобу Ара Зограбяна и Армине Фанян. Признать нарушение прав и свобод Ара Зограбяна и Армине Фанян. Установить обязанность органа, ведущего производство, по их устранению, основываясь на правовых позициях, выраженных судом в данном решении».
Суд фактически подтвердил, что прокуратура и Специальная следственная служба нарушили требования Уголовно-процессуального кодекса РА.
«Почему Прокуратура и Специальная следственная служба РА уклоняются от возбуждения уголовного дела по факту государственной измены - отдельный вопрос для обсуждения», - написал Зограбян.