Ազգովի տգիտության պատանդ ենք. Հովհաննես Քոչարյան
«Քաղաքական ճգնաժամի պայամններում հիշել են Հանրապետության նախագահի լիազորությունները: Բայց ինչ լիազորություններ ունի նախագահը Սահմանադրության պահպանման ոլորտում, երբ խոսքը գնում է պաշտոնատար անձանց նշանակման մասին:
Վարչապետի՝ սրան -նրան պաշտոնի նշանակելու կամ ազատելու առաջարկությունների սահմանադրականության ստուգումը որն է: Սահմանադրական դատարանը ոնց է ստուգելու մի փաստաթղթի սահմանադրականություն, որն անգամ իրավանորմ չի պարունակում:
Սահմանադրական դատարանն ու նախագահը բան ու գործ չունեն հա, պիտի զբաղվեն վարչապետի առաջարկություններ ներկայացնելու իրավական ձևական մեխանիզմների պահպանման նկատմամբ ստուգումներ իրականացնելով ու սրա անունն էլ դնեն ճգնաժամի սահմանադրական հաղթահարում:
Նախագահն իր սահմանադրական առաքելությանն համարժեք լիազորություններ չունի ու դեռ այս պայմաններում իրավունքի որոշ «լուսատուների» կողմից նրա ծիսական շարժումներն անգամ որակվում են սահմանադրության կոպիտ խախտում: Սահմանադրության խախտում չի, ուղեղի խախտում է: Ազգովի տգիտության պատանդ ենք»։

Ованнес Кочарян: Всей нацией являемся заложниками невежества
«В условиях политического кризиса вспомнили о полномочиях президента республики. Но какими полномочиями обладает президент в области соблюдения Конституции, когда речь идет о назначении должностных лиц?
В чем заключается проверка конституционности предложений премьер-министра о назначении или увольнении кого-то? Как Конституционный суд будет проверять конституционность документа, который не содержит даже правовой нормы?
Конституционному суду и президенту нечем заняться, как осуществлять проверку над соблюдением правовых формальных  механизмов подачи предложений премьер-министра и называть это конституционным преодолением кризиса.
У президента нет полномочий, соизмеримых с его конституционной миссией, и даже в этих условиях его ритуальные действия некоторыми «светилами» права квалифицируются как грубое нарушение конституции. Это не нарушение Конституции, это нарушение работы мозга. Мы всей нацией являемся заложниками невежества».