Սյունիքում և Գեղարքունիքում Ադրբեջանի հետ սահմանների «որոշման» գործընթացը հակասում է միջազգային իրավունքի հիմքերին. ՄԻՊ
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը գրում է․
«Այն, որ ՀՀ Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերում Ադրբեջանի հետ սահմանների «որոշման» գործընթացը չի բխում իրավունքի գերակայությունից ու հակասում է միջազգային իրավունքի հիմքերին, ապացուցվում է նաև այդ մարզերում սահմանային դարձած գյուղերի բնակիչների սոցիալ-տնտեսական, այդ թվում՝ սեփականության իրավունքի կոպիտ խախտումներով:
Մասնավորապես, ՀՀ Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերում գյուղերի բնակիչների համար առաջացած խնդիրներից մի քանիսը հետևյալն են՝
1) մարդն ունի տան կամ հողատարածքի նկատմամբ իր իրավունքի գրանցումը հաստատող օրինական փաստաթուղթ (օրինակ՝ կադաստրային վկայական), սակայն զրկված է այդ գույքից, քանի որ այն ֆիզիկապես համարվում է «ադրբեջանական» տարածք (օրինակ՝ Սյունիքի մարզի Շուռնուխ, Որոտան գյուղեր).
2) մարդն ունի իր իրավունքը հողատարածքի նկատմամբ հաստատող փաստաթուղթ, սակայն չի կարողանում, օրինակ, այն օգտվել իր հողատարածքից, քանի որ դա գտնվում է ադրբեջանական զինված ուժերի ուղիղ նշանառության տակ ու ավելին նրանք այդ վայրերում պարբերաբար կրակում են (օրինակ՝ Սյունիքի մարզի Սրաշեն, Շիկահող, Ներքին Հանդ, Արավուս, Որոտան, Եղվարդ, Ագարակ գյուղերը, Գեղարունիքի մարզի Կուտ, Նորաբակ ու, առհասարակ, սահմանային դարձած գրեթե բոլոր գյուղերը):
Նույն խնդիրը վերաբերում է նաև համայնքապատկան հողատարածքներին ու դրանցից օգտվելու մարդկանց հնարավարություններին.
3) գործարարությամբ զբաղվող ընկերությանը Կառավարության որոշմամբ հատկացվել է հողատարածք, սակայն ընկերությունը չի կարողանում այն օգտագործել, քանի որ հենց այդ կոնկրետ տարածքի մի մասը զբաղեցնում են ադրբեջանական զինված ուժերը (օրինակ՝ Գեղարքունիքի մարզի Սոթք համայնք).
4) մարդիկ զրկվել են արոտավայրեր, խոտհարքներ ու այգիներ օգտագործելու հնարավորությունից այն պատճառով, որ դրանք կա՛մ ադրբեջանական վերահսկողության ներքո են, կա՛մ նրանց զինված ուժերի նշանառության տակ (Գեղարքունիքի ու Սյունիքի սահմանային դարձած բոլոր բնակավայրերը):
Այս խնդիրներին ի պատասխան՝ առանձին կողմեր նշում են, թե քանի որ այդ լուծումները հիմնված են տեղագրական քարտեզի վրա ու սրան էլ ավելանում է նաև GPS-ի ու Գուգլ քարտեզի կիրառությունը, ապա սրանք ամեն դեպքում այնպիսի լուծումներ են, որոնք պետք է հարկադրված ընդունել:
Միջազգային կանոններն իրականում բոլորովին այլ մոտեցում են ամրագրում. կադաստրային փաստաթղթերը կամ կադաստրային քարտեզներն են, որ պետք է դրվեն քննարկումների նախապատրաստման ու բանակցությունների հիմքում: Դրանք պետք է լինեն կողմերի սկզբնական (ստարտային) դիրքորոշումների հիմքում:
Միջազգային կանոնների համաձայն՝ սահմանային բնակիչների սեփականության իրավունքին, նրանց պատկանող հողերին ու տներին (անգամ հասցեներին) վերաբերող կադաստրային փաստաթղթերը պետք է նախապես ուսումնասիրվեն ու հաշվառվեն:
Պետք է հաշվարկվի, թե ինչ հնարավոր խնդիրներ կարող են առաջ գալ մարդկանց համար ու դրանից հետո նոր պետք է նախապատրաստվել միջազգային կամ միջպետական քննարկումների:
Գլխավոր տրամաբանությունը միևնույն է շարունակում է մնալ այն, որ սահմանների որոշման գործընթացը չի կարող խաթարել սահմանային բնակավայրերի բնակիչների բնականոն կյանքը, նրանց ավանդական ապրելակերպը, չի կարող խախտել նրանց իրավունքները:
Այստեղ հարցը վերաբերում է ոչ միայն մարդկանց իրավունքներին տների ու հողատարածքների, այլ նաև ջրային ռեսուրսների, կենսական հաղորդակցության միջոցների նկատմամբ և այլն:
Պետք է հաշվարկվեն նաև բոլոր հնարավոր վնասները, որ մարդը կամ գործարարությամբ զբաղվող անձը կարող է կրել. այս ամենը նույնպես պետք է դառնա միջազգային բանակցությունների ու քննարկումների առարկա:
Մարդու համար չեն կարող առաջ այնպիսի պայմաններ, որոնք խաթարում են իր բնականոն կյանքն իր իսկ մշտական բնակավայրում միայն այն պատճառով, որ իր սեփականության իրավունքները հաշվի չեն առնվել սահմանների որոշման ինչ-որ միջպետական գործընթացի պատճառով:
Ողջ գործընթացը պետք է կազմակերպվի այնպես, որ ոչ թե մարդկանց համար առաջանան նոր խնդիրներ, այլ հակառակը՝ բոլոր անհարմարությունները հասցվեն ամենահնարավոր նվազագույնի:
Այս կանոններն ամրագրված են ԵԱՀԿ-ի, ՄԱԿ-ի ուղեցույցերում, Արդարադատության միջազգային դատարանի վճիռներում ու միջազգային այլ կառույցների փաստաթղթերում»:

Armenian Ombudsman: The border demarcation process can not disrupt the normal life of the border residents
12:37 01/03/2021
Armenian Human Rights Defender Arman Tatoyan believes the process of "determination" of the borders with Azerbaijan in the Syunik and Gegharkunik regions of Armenia does not stem from the rule of law and contradicts the principles of international law is proven by the socio-economic violations of the border villages, including property rights.
The Ombudsman has listed some of the problems that have arisen for the villagers in Syunik and Gegharkunik regions of the Republic of Armenia are the following:
1.A person has a legal document confirming the registration of his right to a house or a piece land (for example, a cadastral certificate), but is deprived of that property because it is physically considered an "Azerbaijani" territory (for example, Shurnukh and Vorotan villages of the Syunik region).
2.A person has a document confirming his right to a particular land, but can not, for example, use his land, because it is under direct fire of the Azerbaijani armed forces, who moreover, regularly discharge and shoot their firearms in those places (for example, Srashen, Shikahogh, Nerkin, Syunik region Hand, Aravus, Vorotan, Yeghvard, Agarak villages, Kut, Norabak and, in general, almost all the border villages of Gegharkunik region). The same problem applies to and persists in community-owned lands and the opportunities for the people to use those lands.
3.A business company has been allocated land by a government decree, but the company is unable to use it because a portion of that specific area is occupied by the Azerbaijani Armed Forces (for example, Sotk community of Gegharkunik region).
4.People are deprived of the opportunity to use pastures, grasslands and gardens because they are either under Azerbaijani control or under targeting by their armed forces (all community settlements on the border of Gegharkunik and Syunik).
In response to these problems, some parties point out that since these solutions are based on a topographic map, and in addition, the use of GPS and Google Maps, these are solutions which must be adopted.
In Tatoyan's words, international rules, in fact, establish a completely different approach. Cadastral documents or cadastral maps should be the basis for the preparation of discussions and negotiations. They should be the basis of the initial (starting) positions of the parties
According to international rules, the right of ownership of border residents, their lands and houses (even addresses), as well as cadastral documents, must be studied and registered in advance.
The main logic remains that the border demarcation process can not disrupt the normal life of the border residents, their traditional way of life, and it can not violate their rights.
The issue here is not only human rights to houses and land, but also to water resources, livelihoods.
All possible damages and injuries that a person or someone engaged in business can suffer must also be calculated. All of this should also be the subject of international negotiations and discussions. There cannot be any conditions imposed upon a person which disrupts his normal life in his own permanent residence simply because his property rights have not been taken into account due to some interstate process of delimitation.
These rules are enshrined in OSCE and UN guidelines, case law of the International Court of Justice, and are cemented within documents of other international organizations," the Ombudsman concluded.