«Իսկանդերի» անգործության մասին հայտարարությունից մեկ շաբաթ անց Փաշինյանը եզրակացրել է՝ իրեն ճիշտ չի զեկուցվել
14:06 01/03/2021
ՀՀ վարչապետը և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահը վերջերս կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում ի թիվս այլ հարցերի՝ քննարկել են նաև Հայաստանի կողմից «Իսկանդեր» համակարգի կիրառման վերաբերյալ ՀՀ վարչապետի հայտարարությունը: Այս հարցը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում պարզաբանել է ՀՀ վարչապետի խոսնակ Մանե Գևորգյանը:
«Հայաստանի վարչապետն առկա փաստերի և տվյալների համադրության արդյունքում եկել է եզրակացության, որ իրեն այս իրավիճակի առնչությամբ ճիշտ չի զեկուցվել: Ավելին, վարչապետի հայտարարությունը ոչ մի կապ չունի ռազմական և ռազմարդյունաբերական համագործակցության ոլորտում հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների բովանդակության ու որակի հետ:
Կասկած չի հարուցում և այն հանգամանքը, որ ռուսական զենքը լավագույններից է աշխարհում: Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակում է սերտ համագործակցությունը Ռուսաստանի Դաշնության հետ՝ ռազմական արդյունաբերության և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում և մտադիր է քայլեր ձեռնարկել այն էլ ավելի խորացնելու ուղղությամբ»,- ասել է Գևորգյանը:
Հիշեցնենք, որ  վերջին հարցազրույցում Փաշինյանը հայտարարեց ռուսական «Իսկանդեր» համակարգերի «անարդյունավոտության» մասին, ասելով, թե  «կրակած «Իսկանդեր»-ը չի պայթել կամ պայթել է, օրինակ՝ 10 տոկոսով»։
Այս հայտարարությանը և դրա ունեցած հետևանքներին շարունակում են արձագանքել ՌԴ քաղաքական գործիչները, ռազմական փորձագետները, լրագրողները։
«Իսկանդեր»-ի պատմության վերաբերյալ նախօրեին ռուսական Առաջին ալիքի ծավալուն ռեպորտաժում ասում է, որ «ի վերջո խոսքը նույնիսկ բարձրաստիճան քաղաքական գործչի ողջախոհության մասին չէ, այլ դպրոցական մաթեմատիկայի դասընթացից տարրական գիտելիքների»։
«Որպեսզի ասենք, որ «Իսկանդեր»-ի մարտագլխիկների միայն 10% -ն է պայթում, պետք է առնվազն 10 հրթիռ արձակվի, որպեսզի մեկը պայթի, իսկ ինը չպայթի: Հայաստանում կար «Իսկանդեր»-ի չորս հրթիռ: Եթե խոսենք այն մասին, որ իբր պայթել է արձակված հրթիռի 10% -ը, ապա դա, ընդհանուր առմամբ, լիակատար հիմարություն է: Հրթիռը կարող է պայթել կամ չպայթել: Այն չի կարող պայթել կեսով, մեկ երրորդով կամ 10%-ով», - բացատրում է Ռուսաստանի հրթիռահրետանային գիտությունների ակադեմիայի փոխնախագահ Կոնստանտին Սիվկովը:

Через неделю после заявления о «неэффективности» «Искандера» Пашинян пришел к выводу, что ему неправильно было доложено
14:35 01/03/2021
Премьер-министр Республики Армения и Президент Российской Федерации во время недавно состоявшейся телефонной беседы в числе прочих вопросов обсудили также заявление Премьер-министра Армении относительно применения Арменией системы «Искандер». Об этом в беседе с «Арменпресс» сказала пресс-секретарь премьер-министра Армении Мане Геворгян.
«В результате сравнения имеющихся фактов и сведений, Премьер-министр Армении пришел к заключению, что относительно данной ситуации ему неправильно было доложено. Более того, заявление Премьер-министра не имеет никакого отношения к содержанию и качеству армяно-российских союзнических отношений в сфере военного и военно-промышленного сотрудничества.
Не вызывает сомнения и то обстоятельство, что российское оружие одно из лучших в мире.
Республика Армения продолжает тесное сотрудничество с Российской Федерацией в сферах военной промышленности и высоких технологий и намерена предпринимать шаги к его дальнейшему углублению», -сказала Геворгян.
Напомним, что в последнем интервью Пашинян заявил о «неэффективности» российских систем «Искандер», заявив, что «выпущенный «Искандер» не взорвался или взорвался, например, на 10%».
К этому заявлению и его последствиям продолжают обращаться политики, военные эксперты и журналисты РФ.
В сделанном накануне обширном репортаже об истории «Искандера» Первый канал России говорит, что «в конце концов речь ведь идет даже не о здравом смысле высокопоставленного политика, а об элементарных знаниях из школьного курса математики».
«Для того, чтобы говорить о том, что взрывается только 10% боеголовок «Искандера», надо как минимум запустить 10 ракет, чтобы одна взорвалась, а девять не взорвались. В Армении было всего четыре ракеты «Искандер». Если говорить о том, что якобы взорвалось 10% от запущенной ракеты, то это вообще полнейшая глупость. Ракета либо может взорваться, либо не взорваться. Взорваться наполовину, на треть или на 10% она не может», — поясняет вице-президент Российской академии ракетных и артиллерийских наук Константин Сивков.