Ղարաբաղի հարցով ՀՀ, ՌԴ, Ադրբեջանի փոխվարչապետերի չորրորդ հանդիպումը կանցկացվի այսօր՝ տեսակապով
Փոխվարչապետերի մակարդակով Լեռնային Ղարաբաղի հարցով եռակողմ (Ռուսաստան, Հայաստան, Ադրբեջան) աշխատանքային խմբի նոր հանդիպումը կանցկացվի այսօր՝ մարտի 1-ին, տեսակապի ֆորմատով: Այս մասին, Tass-ի փոխանցմամբ, լրագրողներին հայտնել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը՝ աշխատանքային խմբի երրորդ հանդիպման արդյունքներից հետո, որը տեղի է ունեցել փետրվարի 27-ին։
«Կողմերը պայմանավորվել են աշխատանքային խմբի հաջորդ հանդիպումն անցկացնել տեսակապի միջոցով՝ 2021 թվականի մարտի 1-ին», - ասել է նա:
Երրորդ հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Ռուսաստանի Դաշնության, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև տրանսպորտային և տնտեսական հարաբերությունների ոլորտում համաձայնագրերի կատարման ընթացքը:
Ասվում է, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել է համատեղ աշխատանքի հիմնական ուղղությունները, որոնք բխում են Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի, ՀՀ վարչապետի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետի իրականացումից, ինչպես նաև 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարության 2-րդ, 3-րդ, 4-րդ կետերից։
«Կողմերը դիտարկել են փորձագիտական խմբերի հաշվետվությունները երկաթուղային, ավտոմոբիլային և կոմբինացված փոխադրումների հարցերով, ինչպես նաև դրանց  անվտանգության, սահմանային, մաքսային, սանիտարական, անասնաբուժական, բուսասանիտարական և վերահսկողության այլ տեսակներ»,-ասել է Օվերչուկը:
ՌԴ փոխվարչապետի խոսքով, հանդիպման ընթացքում կողմերի իրավասու մարմիններին առաջարկվել է կատարել գույքագրում ԱՊՀ շրջանակներում կնքված միջազգային պայմանագրերի և երրորդ երկրների հետ կնքված միջազգային պայմանագրերի՝ վերոհիշյալ փոխադրման իրականացման վերաբերյալ:

Четвертая встреча вице-премьер-министров Армении, России и Азербайджана по Карабаху состоится сегодня в видеоформате
Новое заседание трехсторонней (Россия, Азербайджан, Армения) рабочей группы по Нагорному Карабаху на уровне вице-премьеров состоится 1 марта в видеоформате. Об этом заявил журналистам заместитель председателя правительства России Алексей Оверчук по итогам третьего заседания рабочей группы, которое состоялось 27 февраля, передает ТАСС.
«Стороны договорились провести следующее заседание рабочей группы в режиме видеоконференции 1 марта 2021 года», - сказал он.
В ходе прошедшей третьей встречи стороны обсудили реализацию договоренностей лидеров РФ, Азербайджана и Армении Владимира Путина, Ильхама Алиева и Никола Пашиняна в сфере транспортных и экономических связей.
Говорится, что в ходе заседания были рассмотрены основные направления совместной работы, вытекающие из реализации пункта 9 заявления президента Азербайджанской Республики, премьер-министра Республики Армения и президента Российской Федерации от 9 ноября 2020 года, а также пунктов 2, 3, 4 заявления от 11 января 2021 года.
«Стороны рассмотрели отчеты экспертных подгрупп по железнодорожным, автомобильным и комбинированным перевозкам, а также по вопросам обеспечения перевозок, включая безопасность, пограничный, таможенный, санитарный, ветеринарный, фитосанитарный и другие виды контроля»,- сказал Оверчук.
По словам вице-премьера, в ходе заседания компетентным органам сторон было рекомендовано провести инвентаризацию международных договоров, заключенных в рамках СНГ, и международных договоров, заключенных с третьими странами, по вопросам осуществления вышеуказанных перевозок.