Գյուղապետ. «Աչքիս դառնում ենք Աղավնոյի պետություն»
«Ոչ վարչապետը, ոչ ռուսները, ոչ ադրբեջանցիները չեն կարող որոշել, որ այն հողերը, որտեղ հայն ապրել է դարեդար, մտնում են Ադրբեջանի կազմի մեջ»,- «Արևելք» պարբերականի հետ զրույցում ասել է Ադրբեջանին հանձնված Քաշաթաղի շրջանի Աղավնո գյուղի գյուղապետ, հայրենադարձ, ՀՅԴ անդամ Անդրանիկ Չավուշյանը։
Նա ընդգծել է, որ ազգի զավակը պետք է պահպանի ազգային արժեքները, որքան էլ ռուսական կողմը ստանձնի պաշտպանությունը։
«Հիմա այնպես է, որ ռուս խաղաղապահներն են պաշտպանում, բայց ցանկացած պահի նրանք կարող են չանել այդ բանը, հետևաբար մեր հույսը միշտ մեզ վրա պետք է դնենք, Աստծո օգնությամբ»,-պարբերականի հետ զրույցում ասել է նա։
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե ինչ են ասում Աղավնոյի կարգավիճակի վերաբերյալ պետական մարմինները, Չավուշյանը կատակել է. «Աչքիս դառնում ենք Աղավնոյի պետություն։ Պետական մարմինները, եթե նույնիսկ տիրապետեն տեղեկատվությանը, մեզ ոչինչ չեն ասում»։
Գյուղապետը նշել է՝ ցանկանում է լսել միայն հաղթանակի, տարածքները վերցնելու մասին, այլ ոչ թե լքելու։
«Տհաճ է հանձնվելու մասին լսելը, դա չեմ ընդունում, թերևս այդ պատճառով է, որ ոչինչ ինձ չեն ասում»,- ընդգծել է նա՝ կոչ անելով միասին գործել։

Глава села: «Кажется мы становимся государством Ахавно»
«Ни премьер-министр, ни русские, ни азербайджанцы не могут решить, что земли, на которых веками жили армяне, входят в состав Азербайджана», - в беседе с корреспондентом «Аревелк» сказал глава села Ахавно Кашатагского района, переданного Азербайджану, репатриант, член АРФ Дашнакцутюн Андраник Чавушян.
Он подчеркнул, что сын нации должен сохранять национальные ценности, независимо от того, насколько российская сторона обеспечивает безопасность.
«Сейчас дела обстоят так, что безопасность обеспечивают российские миротворцы, но они могут в любой момент этого не делать, следовательно, мы всегда должны полагаться на себя, с Божьей помощью», - сказал он издательству.
На вопрос, что госорганы говорят о статусе Ахавно, Чавушян пошутил: «Кажется, мы становимся государством Ахавно. Государственные органы, даже если у них есть информация, нам ничего не говорят».
Глава села отметил, что хочет слышать только о победе, о взятии назад территорий, а не о том, чтобы все оставить и уйти.
«Неприятно слышать о сдаче, я этого не принимаю, хотя в этом причина, что мне ничего не говорят», - подчеркнул он, призывая действовать вместе.