Եվրամիությունում COVID անձնագրեր մտցնելու գաղափարը հակասում է կամավոր պատվաստումների կանոնին, հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, գրում է Ria-ն։
«Սա, որքան ես հասկանում եմ, դեռ գաղափար է, որը մշակվում է: Այն, ինչպես գրում են ձեր գործընկերները Եվրոպայում, միանշանակ չի ընկալվում եվրոպական երկրներում»,-ասել է Լավրովը, հավելելով, որ այն հակասում է բյուրոկրատիայի կանոններին, քանի որ ԵՄ երկրներում կա որոշում, որ պատվաստումը կամավոր է։
Ըստ Լավրովի, եթե մտցվի «կովիդի անձնագիր», ապա «դա կհակասի կամավորության սկզբունքին»:
«Դա նշանակում է, որ մարդկանց կստիպեն, եթե մարդիկ, իհարկե, ցանկանում են տեղափոխվել, իսկ Եվրոպայում, առանց ԵՄ անդամ երկրների միջև տեղաշարժվելու, բնակչությունը դժվար թե պատկերացնի իր կյանքը», - բացատրել է Լավրովը:
Ավելի վաղ Եվրոպական հանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը Twitter-ում հայտնել էր, որ Եվրահանձնաժողովը նախատեսում է մարտին ներկայացնել էլեկտրոնային պատվաստումների անձնագրի մասին օրենքի նախագիծ, որը թույլ կտա արձանագրել պատվաստումները, COVID-19-ի թեստերի արդյունքները կամ կորոնավիրուսով հիվանդացած լինելու փաստը:

Идея о введении COVID-паспортов в Евросоюзе противоречит правилу добровольной вакцинации, заявил глава МИД России Сергей Лавров, пишет РИА НОВОСТИ.
«Это, насколько я понимаю, еще идея, которая разрабатывается. Она, как пишут ваши коллеги в Европе, неоднозначно воспринимается в европейских странах, -сказал Лавров и добавил, что это противоречит бюрократическим правилам, потому что есть решение в странах Евросоюза о том, что вакцинация - дело добровольное».
По его словам, если будет введен «ковидный паспорт», то «это будет противоречить принципу добровольности».
«Значит людей будут заставлять насильно, если люди, конечно, хотят перемещаться, а в Европе без перемещения между странами-членами Евросоюза едва ли население может представить себе свою жизнь», - пояснил российский министр.
Ранее глава ЕК Урсула фон дер Ляйен сообщила в Twitter, что Европейская комиссия планирует в марте представить проект закона об электронном паспорте вакцинации, который позволит фиксировать прививки, результаты теста на COVID-19 или факт перенесенного коронавируса.